Japonsko oznámilo ambiciózny plán na výstavbu prvého superpočítača triedy „zeta“, ktorý má byť 1 000-krát rýchlejší ako dnešné najvýkonnejšie systémy. Projekt v hodnote viac ako 750 miliónov dolárov by mal byť dokončený do roku 2030 a má zásadne zmeniť vývoj umelej inteligencie (AI) a vedeckého výskumu. Na tému upozornil portál LiveScience.

Extrémny výkon

Superpočítač s výkonom 1 zetaFLOPS dokáže vykonať až 1021 operácií za sekundu. Pre porovnanie, súčasné najvýkonnejšie systémy práve prekonali hranicu 1 exaFLOPS (1018). Fugaku Next bude nástupcom známeho superpočítača Fugaku, ktorý do roku 2022 držal prvenstvo medzi najrýchlejšími počítačmi sveta.

Pixabay

Aktuálne najrýchlejším počítačom sveta je Frontier nachádzajúci sa v Oak Ridge National Laboratory (ORNL) v štáte Tennessee. Laboratórium však plánuje budúci rok uviesť do prevádzky nový superpočítač Discovery, ktorý svojim výkonom Frontier skryje do vrecka. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Na vývoji nového systému opäť spolupracujú japonské firmy RIKEN a Fujitsu, ktoré pracovali aj na Fugaku. Pre zabezpečenie kompatibility medzi oboma strojmi sa očakáva použitie komponentov od Fujitsu. Výzvou však bude energetická náročnosť triedy „zeta“. Ak by sa použili dnešné technológie, superpočítač by potreboval energiu rovnajúcu sa výkonu 21 jadrových elektrární, čo znamená, že vývojári budú musieť prísť s novými, efektívnejšími riešeniami.

Japonsko vyčlenilo na prvý rok výstavby 29 miliónov dolárov a celkový rozpočet projektu môže dosiahnuť 761 miliónov. Ak vývoj prebehne podľa plánu, Fugaku Next sa stane najvýkonnejším superpočítačom na svete, zásadne posúvajúcim hranice vedeckého výskumu a umelej inteligencie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú