NASA dosiahla významný míľnik vo vesmírnom výskume s projektom Advanced Composite Solar Sail System (ACS3). Táto inovatívna solárna plachetnica nedávno absolvovala kritický test – úspešne rozvinula svoju obrovskú plachtu na nízkej obežnej dráhe Zeme. Tento moment predstavuje prelom v oblasti vesmírneho pohonu, pretože ACS3 využíva tlak slnečných lúčov na svoj pohyb, čím sa stáva nezávislou od tradičného paliva. Na tému upozornil portál TechSpot.

Úspešne rozvinula plachtu

Prvé zmienky o využití slnečných lúčov ako zdroja energie pre plachtenie vesmírom sa objavili ešte pred vyše 40 rokmi, keď o nich hovoril Carl Sagan. Plachty poháňali plavidlá cez šíre moria po celé storočia a NASA dlhodobo verí, že ich plný potenciál sa ukáže až mimo modrú planétu.

Solárne plachty, poháňané jemným tlakom slnečného vetra, ponúkajú sľubnú alternatívu k tradičným metódam pohonu kozmických lodí. Zatiaľ čo predchádzajúce misie ako japonský Ikaros a LightSail 2Planetary Society demonštrovali uskutočniteľnosť solárnych plachiet, predviedli ich ľahký dizajn a nekonečnú zásobu paliva, ASC3 podľa odborníkov predstavuje významný pokrok v technológii solárnych plachiet s inovatívnym dizajnom kompozitného ramena.

Na rozdiel od predchádzajúcich ťažkých alebo objemných ramien, uhlíkové vlákna a flexibilná polymérová štruktúra ACS3 sľubujú zvýšenú účinnosť a manévrovateľnosť.

ACS3, vytvorená spoločnosťou NanoAvionics, je malá družica typu CubeSat s rozmermi 23 x 23 x 34 centimetrov. Keď sa však jej plachta plne rozvinie, pokryje plochu až 80 metrov štvorcových. Plachtu nesú inovatívne ramená vyrobené z ľahkých, no mimoriadne pevných kompozitných materiálov. Tieto ramená sú navrhnuté tak, aby sa dali zrolovať do tvaru, ktorý sa zmestí do dlane, čo značne uľahčuje ich skladovanie pred štartom.

Úspešné rozvinutie solárnej plachty je len prvým krokom v misii, ktorej cieľom je demonštrovať použitie kompozitných ramien v nízkej obežnej dráhe Zeme. Inžinieri NASA budú pozorne sledovať výkon týchto ramien, keďže predstavujú výrazné zlepšenie oproti starším, objemnejším modelom.

Družica ACS3 bude obiehať Zem vo výške približne 1 000 kilometrov a vďaka vysokej odrazivosti plachty by ju mohli za jasných nocí vidieť aj nadšenci astronómie. Údaje získané z tejto misie pomôžu NASA pri navrhovaní budúcich solárnych plachiet, ktoré by mohli nájsť uplatnenie pri sledovaní vesmírneho počasia, pri pozorovacích misiách a ďalších vedeckých projektoch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú