Výskumníkom sa podaril prekvapivý objav pri skúmaní našej planéty. V hĺbke zhruba 2 890 kilometrov sa nachádza jadro Zeme, ktoré sa tvorí z tekutého kovu. Portál Science Alert informuje, že v štruktúre zemského jadra sa našla oblasť, ktorá má tvar americkej šišky. Nové poznatky by mohli mať vplyv na chápanie magnetického poľa Zeme.

Objavili nevídanú oblasť

Ako druh ultrazvuku na zistenie tvaru a štruktúry jadra sa používajú seizmické vlny vytvorené zemetraseniami. Vďaka novému spôsobu štúdie týchto vĺn vedci zistili, že okolo rovníka v tekutom vonkajšom jadre Zeme je veľká oblasť v tvare donutu s hrúbkou niekoľko stoviek kilometrov.

V tejto oblasti sa seizmické vlny šíria asi o 2 % pomalšie než vo zvyšku jadra. Podľa autorov štúdie to môže znamenať vyššiu koncentráciu chemických prvkov, ako je kremík a kyslík, čo môže mať veľký vplyv pri prúdoch tekutého kovu prechádzajúce jadrom, ktoré vytvára magnetické pole Zeme.

Eavor

Nová metóda seizmickej analýzy

Pozorovania seizmických vĺn sa väčšinou sústreďujú na signály počas prvej hodiny po zemetrasení. Autori výskumu, uverejneného v časopise Science Advances – Tkalčić a Xialong Ma – sa zamerali na neskoršiu, slabšiu časť týchto vĺn tzv. „Coda-sekciu“ a porovnávali ich na rôznych seizmických detektoroch niekoľko hodín po začatí.

Vedci pomocou tejto metódy zistili drobné signály viacerých dozvukových vĺn, ktoré predtým boli skryté pred predchádzajúcimi štúdiami a nezachytili ich ani seizmológovia.

„Pochopením ciest, ktorými sa tieto dozvukové vlny vydali a ich porovnaním so signálmi vo vlnovom poli s coda-koreláciou sme zistili, ako dlho trvalo, kým prešli planétou. Potom sme porovnali to, čo sme videli v seizmických detektoroch bližšie k pólom, s výsledkami z bližšieho k rovníku. Celkovo sa vlny zistené bližšie k pólom pohybovali rýchlejšie ako vlny blízko rovníka,“ uviedol spoluautor výskumu Tkalčić.

Výskumníci skonštatovali, že vo vonkajšom jadre okolo rovníka musí byť torus, čiže oblasť v tvare donutu, kde sa vlny šíria pomalšie.

Dôsledky štúdie

Nová štúdia umožňuje nazerať na vonkajšie jadro Zeme podrobnejšie a rovnomernejšie. Výskumníci uviedli, že získali viac informácii o vonkajšom jadre Zeme, ako aj o rotácii.

„Rotácia Zeme a malé pevné vnútorné jadro spôsobujú, že kvapalina vonkajšieho jadra sa organizuje do dlhých vertikálnych vírov prebiehajúcich v smere sever – juh, ako obrovské chrliče. Turbulentný pohyb tekutého kovu v týchto víroch vytvára „geodynamo“ zodpovedné za vytváranie a udržiavanie magnetického poľa Zeme,“ ozrejmil Tkalčić.

Inovatívna štúdia vonkajšieho jadra, vrátane novej oblasti v tvare donutu, pomôže lepšie pochopiť magnetické pole Zeme, najmä ako pole mení svoju intenzitu a smer.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP