V tomto texte boli použité materiály TASR.

Prieskum agentúry Focus pre Národnú banku Slovenska (NBS) odhalil, že Slováci majú na kryptoaktíva zmiešané názory. Takmer 71 % ľudí ich vníma ako rizikovú špekuláciu, vyše 40 % si myslí, že nemajú žiadnu reálnu hodnotu a dokonca 38,3 % opýtaných ich považuje za dočasný módny trend.

Naopak, 33,8 % opýtaných verí, že môžu byť budúcnosťou online platieb, viac ako 31 % ich považuje za dobrú dlhodobú investíciu a 24,1 % opýtaných tvrdí, že raz nahradia klasické meny.

Prieskum ukázal, že počet ľudí, ktorí vlastnia nejaké kryptoaktíva, sa oproti predchádzajúcemu prieskumu zvýšil z 5,8 % na 6,5 %, zatiaľ čo tí, ktorí ich vlastnili v minulosti, stúpli z 3,1 % na 5,9 %.

„Na základe výsledkov tohto prieskumu môžeme odhadovať, že praktickú skúsenosť s kryptoaktívami môže mať vyše desatina dospelej slovenskej populácie, pričom počet používateľov kryptoaktív ďalej rastie,“ zhodnotila centrálna banka.

Najčastejšími vlastníkmi sú muži vo veku 25 až 34 rokov, s vysokoškolským vzdelaním a príjmom medzi 1000 a 2000 eur mesačne.  Prevažujúcimi dôvodmi nákupu zostávajú rovnako ako pred dvoma rokmi špekulácia a bližšie oboznámenia sa s kryptoaktívami.

„Zrejme aj z tohto dôvodu má väčšina vlastníkov v tejto triede aktív investovaných menej ako 5 % investičného portfólia, a taktiež väčšina vlastníkov drží kryptoaktíva v hodnote do 1000 eur. Za posledné dva roky však rástol počet respondentov s vyššou hodnotou vlastnených kryptoaktív,“ priblížila NBS.

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo v roku 2021 väčšina investorov do kryptoaktív bola v zisku, v roku 2023 sa situácia zmenila a mnohí sú v strate, čo súvisí s cenovým vývojom za posledné dva roky. Došlo aj k zmene vo financovaní nákupov – kým v minulosti sa kupovalo najmä z mesačných príjmov, teraz sú úspory rovnako často využívané.

S blížiacou sa európskou reguláciou MiCA, ktorá vstúpi do platnosti 30. decembra tohto roka, má NBS ambíciu znížiť riziká spojené s investovaním do kryptoaktív.

Od roku 2025 bude možné na stránke centrálnej banky overiť, či je subjekt oprávnený poskytovať služby kryptoaktív na Slovensku. „Regulácia zvýši štandard poskytovateľov služieb kryptoaktív, naďalej však zostanú vysokorizikovou investíciou,“ upozornila NBS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú