V tomto texte boli použité materiály TASR.

Francúzske úrady v sobotu zadržali Pavla Durova, 39-ročného zakladateľa a CEO platformy Telegram, na parížskom letisku Le Bourget. Toto zadržanie, ktoré je súčasťou prebiehajúceho súdneho vyšetrovania, okamžite vyvolalo politické reakcie a špekulácie.

Durov, pôvodom z Ruska, čelí vo Francúzsku viacerým obvineniam, vrátane podvodu a podpory terorizmu. Tieto obvinenia súvisia s údajnou nedostatočnou kontrolou kriminálnych aktivít na Telegrame, ktorý sa stal významným zdrojom informácií o rusko-ukrajinskom konflikte.

Odborníci dlhodobo kritizujú platformu za nedostatočné moderovanie extrémistického a nezákonného obsahu v porovnaní s inými sociálnymi sieťami.

Napriek tomu, že francúzsky prezident Emmanuel Macron zdôraznil apolitickú povahu zadržania, ruský politik Viačeslav Volodin vidí situáciu inak.

Predseda ruskej Štátnej dumy bez dôkazov obvinil Spojené štáty z účasti na Durovovom zadržaní, naznačujúc spojitosť s nadchádzajúcimi americkými prezidentskými voľbami. Volodin tvrdí, že „v predvečer prezidentských volieb v USA je dôležité, aby (prezident Joe) Biden vzal Telegram pod kontrolu.“

Durovova cesta k vytvoreniu Telegramu začala po jeho odchode z Ruska v roku 2014, keď sa dostal do konfliktu s Kremľom kvôli svojej predchádzajúcej sociálnej sieti VKontakte. Odvtedy údajne získal francúzske a emirátske občianstvo. Dnes je Telegram jednou z najväčších komunikačných platforiem na svete s približne 950 miliónmi aktívnych užívateľov mesačne.

Toto zadržanie a následné vyšetrovanie môžu mať významný dopad na budúcnosť Telegramu a potenciálne ovplyvniť globálnu diskusiu o regulácii sociálnych médií a online komunikačných platforiem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú