Španielski vedci, skúmajúci morské dno v blízkosti Kanárskych ostrovov, urobili pozoruhodný objav. Pomocou diaľkovo ovládaného ponorného aparátu identifikovali podmorský masív s tromi vyhasnutými sopkami, ktorý sa pred miliónmi rokov potopil pod hladinu oceánu.

Tento podmorský kolos, s priemerom 50 kilometrov a najhlbším bodom 2,3 kilometra pod hladinou, by mohol byť reálnym základom pre legendu o Atlantíde. Zaujímavosťou je, že niektoré časti tohto podmorského pohorí, ktoré boli kedysi ostrovmi, sa nachádzajú len 60 metrov pod hladinou. Na počesť Platónovej bájnej civilizácie bol tento geologický útvar pomenovaný Los Atlantes.

„Tu možno pramení legenda o Atlantíde,“ uviedol pre Live Science na margo objavu potopených ostrovov geológ Luis Somoza zo Španielskeho geologického a baníckeho ústavu (IGME-CSIC), kde vedie projekt Atlantis. V rámci neho skúma vulkanickú a hydrotermálnu aktivitu v okolí Kanárskych ostrovov. Niektoré potopené ostrovy si podľa neho dokonca zachovali piesočnaté pláže.

Los Atlantes bola kedysi, v období eocénu, súostrovím sopiek, ktoré neprestajne chrlili žeravú lávu. Keď sopečná činnosť ustala, láva postupne stuhla a vytvorila pevné podložie. Celý ostrov sa následkom toho začal pomaly ponárať pod hladinu mora. No stopy po tejto dávnej minulosti tu stále nájdeme.

„Na plochých vrcholoch podmorskej hory sme našli pláže, skalné útesy a piesočné duny,“ vysvetľuje Somoza. Podľa jeho slov sa piesok na povrchu vulkanických hornín usadil v čase, keď sa vyhasnuté sopky ponárali do hlbín oceánu.

Somoza ďalej tvrdí, že počas poslednej doby ľadovej, keď bola hladina mora výrazne nižšia, mohli byť niektoré časti tohto podmorského ostrova nad vodou. Po skončení ľadovej doby však opäť nastal nárast hladiny mora a ostrovy boli definitívne zatopené.

V súčasnosti tím vedcov pod vedením Somozu plánuje dôkladnú analýzu vzoriek vulkanických hornín, aby presne určili čas, kedy sa ostrovy začali potápať. V nasledujúcom roku sa plánuje návrat na miesto výskumu a pokračovanie prieskumu pomocou diaľkovo ovládaného podmorského vozidla.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú