Šanca na nájdenie mimozemského života opäť mierne klesá vďaka novej štúdii, ktorá sa zaoberá exoplanétami obiehajúcimi okolo takzvaných červených trpaslíkov, upozorňuje Phys.org. Ukázalo sa totiž, že sú tieto hviezdy o poznanie nebezpečnejšie, než sa doteraz zdalo a sú schopné bombardovať okolité planéty intenzívnym žiarením. Doterajšie očakávania však boli úplne iné a zdá sa, že je nutné sa pri hľadaní stôp po mimozemskom živote opäť prispôsobiť.

Prekvapivo silné erupcie

Astronómovia našli červené trpaslíky, ktorí produkujú erupcie nesúce veľké množstvo ultrafialového žiarenia – oveľa vyššie, než si astronómovia doteraz mysleli. Tieto erupcie môžu vážne ovplyvniť obývateľnosť exoplanét v okolí spomínaných hviezd, pričom doteraz vedci predpokladali, že len máloktoré hviezdy sú schopné produkovať tak veľké množstvo ultrafialového žiarenia.

Vedci v rámci tejto novej štúdie hľadali erupcie v až 300 000 hviezdach v našom okolí, ktorých dáta pochádzajú z už nefunkčného teleskopu GALEX. Hviezdy produkujúce prekvapivo silné erupcie s množstvom UV sa v týchto dátach podarilo nájsť prostredníctvom moderných výpočtových metód, vďaka ktorým prišli na to, že sú niektoré červené trpaslíky schopné erodovať atmosféry okolitých exoplanét.

ESO/L. Calçada

Na druhej strane však dokáže takáto radiácia pomôcť aj pri tvorbe stavebných prvkov molekúl RNA, ktoré sú pre život, aspoň tak ako ho poznáme, potrebné. Presnejšie majú byť solárne erupcie až trikrát silnejšie, než vedci doteraz na základe dostupných meraní a modelov predpokladali. Červené trpaslíky totiž emitujú veľmi malé množstvo ultrafialového žiarenia mimo týchto erupcií.

Našli sme dvojča Zeme

Špičkové observatóriá nedávno objavili aj nové dvojča Zeme v podobe exoplanéty Gliese 12b. Tá sa od Zeme nachádza len asi 40 svetelných rokov a jej objavenie je považované za kľúčový krok pri pátraní po živote mimo slnečnej sústavy.

Hľadanie pokračuje

Ľudstvo naďalej pokračuje v intenzívnom prieskume okolitého vesmíru v snahe nájsť stopy po mimozemskom živote, či už vo forme pokročilej civilizácie alebo len sveta s množstvom primitívneho života. Ten môže existovať aj vo forme mikróbov, ktoré však zatiaľ na vzdialených exoplanétach nedokážeme s istotou identifikovať, keďže nie sú naše teleskopy a observatóriá dostatočne citlivé.

NASA medzitým hľadá mimozemský život aj v našej vlastnej slnečnej sústave. Ten chcú vedci hľadať na mesiacoch Europa a Enceladus, ktoré sú od Zeme poriadne odlišné a aj keď sa na nich môže nachádzať život, funguje úplne inak, ako ten náš. Povrch je totiž príliš nehostinný a miesto toho vedci očakávajú, že majú šancu nájsť mimozemský život v gigantických podpovrchových oceánoch o poznanie väčších a objemnejších, než tie zemské.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú