Umelá inteligencia začala pomaly nad nami preberať kontrolu. Dôkazom je uletený nápad z dielne argentínskej vlády, ktorá si zmyslela, že vďaka tejto revolučnej technológii sa stane jednou z najbezpečnejších krajín na svete. Celé to však má niekoľko háčikov a odborníci varujú pred obrovským rizikom pre celú spoločnosť. O tejto novinke informoval Guardian.

Futuristický koncept

Argentínska vláda oznámila plány na využitie umelej inteligencie (AI) v snahe „predvídať budúce zločiny“ a bojovať proti trestnej činnosti. Krajne pravicový prezident Javier Milei už vytvoril Jednotku umelej inteligencie aplikovanej na bezpečnosť (UIAAS), ktorá bude mať za úlohu používať algoritmy strojového učenia.

Tie budú určené na analýzu historických údajov o trestnej činnosti s cieľom predpovedať a predchádzať budúcim trestným činom. Bude tiež monitorovať internet, vykonávať analýzu obrazu a skúmať záznamy z bezpečnostných kamier v reálnom čase.

Zatiaľ čo vláda tvrdí, že táto technológia „výrazne zlepší efektivitu“ bezpečnostných síl a umožní „rýchlejšie a presnejšie reakcie na hrozby“, táto iniciatíva vyvolala rozruch medzi zástancami ľudských práv, ktorí sa obávajú, že by mohla porušiť práva občanov a viesť k nadmernému dohľadu nad niektorými spoločenskými skupinami.

Freepik, Coplito Designer

V hre je celá demokracia

Odborníci tiež varujú, že takéto prediktívne policajné metódy sú v minulosti nepresné a zaujaté. Amnesty International Argentína varovala, že rozsiahly dohľad by mohol porušovať ľudské práva tým, že by ovplyvnil slobodu prejavu a vyvolal autocenzúru.

Centrum pre štúdie o slobode prejavu a prístupe k informáciám tiež vyjadrilo obavy z neprehľadnosti implementácie vládnej technológie, pričom poznamenalo, že podobné nástroje sa v minulosti používali na profilovanie akademikov, novinárov a aktivistov.

Budú trestaní za to, čo ešte nespáchali?

Administratíva prezidenta Javiera Mileia už čelila kritike za potlačenie protestov, keď bezpečnostné sily použili proti demonštrantom slzný plyn a gumené projektily. Zavedenie predpovede kriminality AI vyvolalo otázky o prezidentovej nedávnej ceste do Silicon Valley s cieľom podporiť investície.

Napriek ubezpečeniu vlády, že UIAAS bude fungovať v rámci existujúcich právnych rámcov iniciatíva je prirovnávaná k dystopickej premise filmu „Správa o menšinách“, kde sú jednotlivci prenasledovaní za zločiny, ktoré ešte nespáchali. 

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP