Spojené štáty pokračujú vo vylepšovaní svojich vojenských kapacít, či už čo sa týka útočných síl alebo obrany. Ako upozorňuje Interesting Engineering, krajina sa aj naďalej snaží implementovať do svojej armády laserové zbrane, ktoré majú ohromný potenciál pri obrane pred dronmi, raketami a v budúcnosti potenciálne aj pred väčšími objektmi, ako sú bojové stíhačky.

Americké firmy už takéto zariadenia vyvinuli a podieľali sa dokonca aj na izraelskom systéme Iron Beam, kde ruku k dielu priložila firma Lockheed Martin. Tá v tomto prípade spojila sily s izraelskou spoločnosťou RAFAEL, pričom o výsledný systém môžu mať záujem aj Spojené štáty. V porovnaní s klasickou protivzdušnou obranou má totiž viacero výhod a na rozdiel od iných je už otestovaný.

Flexibilný a lacný

Iron Beam sa v boji ukázal ako veľmi efektívny z viacerých dôvodov, pričom jedným z tých najdôležitejších sú náklady na zostrelenie objektu – či už je to raketa alebo dron. Klasická protivzdušná obrana využíva vlastné rakety, ktoré sú drahé a v prípade systému Iron Dome sú na každý cieľ vystrelené hneď dve, čo poriadne navyšuje náklady na zneškodnenie hrozby.

Rafael Advanced Weapon Systems

Na druhej strane Iron Beam potrebuje len elektrickú energiu, ktorú premení na nesmierne ostrý svetelný lúč, ktorý je takisto schopný zostreliť nepriateľský objekt. Okrem nižšej ceny ale navyše neprodukuje trosky, ktoré môžu niekoho zraniť a zároveň nepotrebuje dopĺňať muníciu. Spojené štáty majú o takýto systém záujem už dlhšie a je možné, že nakoniec vo svojej armáde privítajú práve izraelskí Iron Beam.

Laserová inovácia z Česka

Vlastnú inováciu z oblasti laserových technológií nedávno predstavili aj Česi, ktorý vytvorili zariadenie schopné trafiť objekt o veľkosti mince na vzdialenosť až 10 000 km. Zariadenie s názvom Coarse Pointing Assembly (CPA), ktorého zrkadlo je vyrobené zo špeciálneho materiálu odolného voči teplotám od -40 do +70°C a s minimálnou tepelnou rozťažnosťou. V tomto prípade ale nejde o zbraň.

Tento systém je schopný zasiahnuť ciele na vzdialenosť do 7 km a vo vývoji sa nachádzajú aj kompaktnejšie, ľahšie presúvateľné verzia takýchto zbraní. Takéto zariadenie nedávno otestovalo aj Spojené Kráľovstvo, ktoré ho získalo od spoločnosti Raytheon. Zbraň v tomto prípade vystrelila s plným výkonom z britského armádneho vozidla, test skončil úspechom.

Pre použitie v boji prekvapivo USA už túto zbraň od Raytheonu certifikovali a nie je vylúčené, že použijú práve ju. Ako spomína Raytheon na svojej webovej stránke, zbraň je ľahko integrovateľná do existujúcich infraštruktúr a je schopná zneškodňovať drony triedy 1 podľa NATO.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP