Vedci z NASA objavili zaujímavé tvary v ionosfére, vrstve atmosféry nachádzajúcej sa vo výške 50 až 900 kilometrov nad Zemou. Tieto zistenia by mohli zlepšiť predpovede vesmírneho počasia a rádiovú komunikáciu.

Presnejšie boli použitím zobrazovacieho prístroja Global-scale Observations of the Limb and Disk (GOLD) objavené záhadne javy v tvare písmena X a C v plazme ionosféry. Na tému upozornil renomovaný portál ScienceAlert.

Nečakaný objav

Ionosféra je nabíjaná slnečným žiarením počas dňa, čím sa vytvárajú plazmové pásy ovplyvňované magnetickým poľom Zeme, čo podmieňuje vznik pozorovaných tvarov. Podľa novej štúdie publikovanej v žurnále The Journal of Geophysical Research: Space Physics boli tvary X spájané najmä so slnečnými búrkami a sopečnými erupciami.

Štúdia však ukazuje, že tvary X v ionosfére vznikajú aj počas geomagnetického pokoja, čo naznačuje, že do ich vzniku môžu byť zapojené aj lokálne faktory.

Tvar písmena X objavený v ionosfére. D. Karan et al., The Journal of Geophysical Research: Space Physics,

Nie sú od seba ďaleko

Ďalším prekvapivým zistením je aj objavenie bubliny podobnej písmenu C a jeho reverzného tvaru Ɔ. Vznik týchto tvarov je pripisovaný vetrom na Zemi. Nečakane sa ale tieto tvary nachádzajú len niečo málo cez 630 kilometrov od seba, čo opäť naznačilo, že v hre musia byť aj ďalšie lokálne faktory.

„V tejto tesnej blízkosti sa o týchto dvoch plazmových bublinách s opačným tvarom nikdy neuvažovalo, nikdy doposiaľ sme ich nevideli,“ uviedol fyzik Deepak Karan z University of Colorado.

Za zmienku stojí aj fakt, že zariadenie GOLD dokázalo detegovať zatiaľ iba dve formácie tvaru C, pričom vedci dúfajú, že podobných javov objavia viac, aby pochopili príčinu ich vzniku.

Tvar písmena C a jeho obráteného tvaru v ionosfére. (D. Karan et al., The Journal of Geophysical Research: Space Physics,

Ako ďalej objasňujú odborníci, pochopenie správania sa plazmy v ionosfére je kľúčové pre prenos rádiových vĺn, čo má vplyv na rádiové a GPS systémy. „Skutočnosť, že máme veľmi odlišné tvary bublín tak blízko pri sebe, nám hovorí, že dynamika atmosféry je zložitejšia, ako sme očakávali,“ uzavrel astrofyzik Jeffrey Klenzing z NASA.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú