Nedávne vedecké objavy poskytli presvedčivé dôkazy o tom, že na starovekom Marse mohlo byť prostredie podobné zemskému a podmienky mohli byť vhodné pre vznik života. Tieto zistenia pochádzajú z rôznych štúdií a pozorovaní, ktoré uskutočnilo rover Curiosity NASA a ďalšie misie skúmajúce povrch Marsu.

Výskum vedcov z francúzskej univerzity v Toulouse s využitím údajov z roveru Curiosity NASA odhalil na Marse zákonitosti, ktoré naznačujú cyklické podnebie s vlhkými a suchými obdobiami, podobné tým na Zemi. V dátach dokonca našli nové dôkazy, že na Marse mohol byť v minulosti život.

Cyklická klíma podobná zemskej

Táto cyklická klíma, ktorú dokazuje objav šesťuholníkových vzorcov soli v sedimentárnych vrstvách, naznačuje, že Mars zažíval trvalé, pravidelné zmeny klímy počas miliónov rokov, čo mohlo podporiť vznik zložitých organických zlúčenín potrebných pre život.

V štúdii uverejnenej v časopise Nature sa ďalej podporila predstava o marťanskej klíme podobnej pozemskej, pričom sa skúmali staroveké bahenné trhliny nájdené prístrojom Curiosity, ktoré pravdepodobne vznikli v dôsledku vysokofrekvenčných cyklov vlhka a sucha.

Tieto cykly sú kľúčové, pretože uľahčujú molekulárnu evolúciu, ktorá by mohla viesť k vzniku života, čo naznačuje, že na Marse bol „klimatický režim podobný zemskému“ priaznivý pre prebiotickú evolúciu.

Ďalší zaujímavý objav sa týka vysokých koncentrácií oxidu mangánu, ktoré sa našli v horninách v kráteri Gale, mieste, o ktorom sa predpokladá, že tu kedysi bolo jazero. Na Zemi sa oxid manganičitý tvorí v prítomnosti vysokého množstva kyslíka, ktorému zvyčajne napomáha fotosyntetický život. Prítomnosť týchto oxidov na Marse vyvoláva otázky o obsahu kyslíka v marťanskej atmosfére a o tom, či v nej kedysi mohol existovať život.

ESA

Dôsledky pre život

Misia Mars Express prispela k nášmu poznaniu minulého prostredia Marsu aj tým, že identifikovala vrstvové usadeniny bohaté na ľad vo formácii Medusae Fossae. Tieto usadeniny naznačujú, že na Marse bolo prítomné značné množstvo vody, čo ďalej naznačuje, že v histórii planéty boli na nej obývateľné podmienky.

Tieto zistenia spoločne naznačujú, že staroveký Mars mal podnebie a environmentálne podmienky, ktoré boli pozoruhodne podobné Zemi, s potenciálom pre život. Cyklická klíma, prítomnosť vody a chemické podmienky priaznivé pre vznik stavebných prvkov života poukazujú na Mars, ktorý mohol byť obývateľný pred miliardami rokov. To nielenže prehlbuje naše poznatky o geologickej a klimatickej histórii Marsu, ale zároveň rozširuje možnosti hľadania života mimo Zeme.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú