Mars považuje drvivá väčšiny ľudstva za pekelné miesto, ktoré nemá prakticky nič k tomu, čo človek potrebuje k plnohodnotnému životu. Ako sme uviedli v rozsiahlej analýze, budúce posádky tam čaká mizerne strávený čas pod zemou bez magnetického poľa na ochranu pred slnečným žiarením, ale týmto sa to ani zďaleka nekončí. Práve naopak, začína.

Povrch červenej planéty kedysi a dnes je absolútne neporovnateľný. Život sa odtiaľ (takmer doslova) vyparil a pre nás najsympatickejšia planéta slnečnej sústavy sa v priebehu miliárd rokov stala neobývateľnou. Ale čo ak by sa ľudstvo pokúsilo tento proces zvrátiť a urobiť z Marsu zelený svet plný života? Vytvoriť jej atmosféru, biosféru a vyriešiť problém nie len s magnetickým polom, ale raz a navždy z Marsu odstrániť všetky pre človeka fatálne hrozby.

Geologicky mŕtve teleso

Pred 4 miliardami rokov bola na Marse príjemná atmosféra bohatá na kyslík. Na jeho povrchu sa nachádzali rozsiahle oceány a rieky, ktoré vydržali niekoľko 100 miliónov rokov, kým sa z Marsu stala len „nudná“ červená planéta – ultrafialové žiarenie zo Slnka rozbilo atmosférické plyny a následne aj oceány, čím poslalo Mars do katastrofy.

Dnes je Mars suchá, neúrodná planéta. Jeho atmosféra je príliš riedka na dýchanie alebo ochranu pred žiarením, čo predstavuje vysoké riziko pre absolútne akúkoľvek organicky živú bytosť na povrchu. Aby sme teda boli schopný premeniť Mars na náš nový domov, bez podobnej atmosfére ako na Zemi to nepôjde. A práve tam sa celý proces oživenia Marsu začína.

ESA

„Atmosféra na Marse uniká dodnes. Tento proces môžu pozorovať kozmické sondy, ako sa molekuly C02 rozbíjajú na C a O. Na Marse už dávno nastala geologická smrť. Stratil vodu, sublimovaním,“ povedal pre redakciu FonTech.sk na úvod o terraformácii bývalý astronóm a vedec z NASA Peter Vereš.

Na rozdiel od Marsu, Zem je biologicky veľmi živá. Máme počasie, oceány, tektonické dosky a zmeny sa dejú neustále. Kľúčovou úlohou terraformingového procesu bude preto zmierniť rozdiely medzi Marsom a Zemou: znížiť pôsobenie svetelného žiarenia, nízku povrchovú gravitáciu, nedýchateľnú atmosféru, nízky atmosférický tlak, kozmické žiarenie, nízku priemernú teplotu, molekulárnu nestabilitu a enormné prašné búrky.

Adrien Broquet & Audrey Lasbordes

Terraformácia Marsu sa vzťahuje na hypotetický postup modifikácie klímy, atmosféry a povrchu planéty s cieľom vytvoriť nový ekologický systém, ktorý ho urobí obývateľným pre ľudí a iné formy života na Zemi.

Táto myšlienka je poháňaná obavami z vyčerpania zdrojov, ako aj potenciálnou potrebou ľudskej kolonizácie pre budúci rast populácie a získavanie potrebnej energie a zásob z vesmíru.

S postupným vývojom a pokrokom, nie len z hľadiska umelej inteligencie, ale aj kvantovej fyziky, nepriaznivé podmienky na Marse máme naozaj šancu zvrátiť. Aby sme to docielili, povrch Marsu musíme premeniť na „oceány lávy“ a započať jeden z najnáročnejších procesov v histórii skúmania mimozemského života.

Pomôžu nám lasery
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP