Orange Slovensko nedávno oznámil definitívne ukončenie prevádzky svojej 3G siete, ktorá predstavovala dôležitý míľnik vývoja telekomunikačných sietí na Slovensku. Po 18 rokoch od spustenia sa spoločnosť rozhodla sústrediť sa na pokročilé technológie 4G a 5G.

Orange teraz sľubuje rozšírenie 5G pokrytia pre 80% populácie Slovenska do konca roka 2024, o čom informoval FonTech.sk formou tlačovej správy.

Pocítia ho tisíce Slovákov

Toto rozšírenie zahŕňa nielen mestá a obce nad 4 000 obyvateľov, ale aj vybrané lokality. Okrem toho sa spoločnosť zaviazala posilňovať 4G sieť, najmä v odľahlejších oblastiach, kde je obzvlášť veľký dopyt po rýchlejšom internete.

Ukončením 3G siete uvoľňujeme frekvenčné pásma pre rozvoj vysokorýchlostných 4G a 5G sietí, ktoré budú ešte silnejšie a kvalitnejšie,“ vysvetľuje Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

5G môže poskytovať špičkové dátové prenosy rýchlosťou niekoľko gigabitov za sekundu, čo je približne 3-krát viac ako najvyššie rýchlosti 4G LTE a viac ako 100-krát viac ako siete 3G.

Napríklad, kým stiahnutie 1 GB dát mohlo v 3G sieti trvať aj niekoľko desiatok minút, v súčasných 4G/5G sieťach to dokážeme stiahnuť do minúty,“ pokračuje Maintenay.

Freepik

Spustenie 3G siete v roku 2006 prinieslo revolúciu v telekomunikáciách, umožnilo napríklad prvýkrát v histórii video telefonovanie a využívanie internetu v mobilných telefónoch. Orange Slovensko v tomto období pokrývalo až 96 % populácie so svojimi viac ako 2000 BTS stanicami.

Vďaka tomu môže 5G podporovať aplikácie náročné na prenos dát, ako je streamovanie videa vo vysokom rozlíšení, diaľkové ovládanie vozidiel a robotov a spolupráca v reálnom čase prostredníctvom rozšírenej reality. Okrem toho má 5G oveľa väčšiu šírku pásma a môže podporovať obrovský počet pripojených zariadení v danej oblasti.

Príde aj horúca novinka

Orange okrem rozširovania siete konečne pricháša aj verziu 5G, ktorá je výrazne lepšia než čokoľvek, čo sme tu mali doteraz. Reč je o režime 5G SA (Standalone), ktorý prináša prevádzku siete 5G bez závislosti od existujúcej infraštruktúry siete 4G. Táto nová architektúra 5G sa zavádza s cieľom zlepšiť výkon a efektívnosť sietí 5G, ako aj poskytnúť väčšiu flexibilitu pri ich zavádzaní a prevádzke.

Doteraz boli siete 5G založené na architektúre Non-Standalone (NSA), ktorá sa spoliehala na existujúce siete 4G ako jadro. To spôsobovalo problémy, ako napríklad obmedzenú kapacitu a nedostatok bezproblémovej integrácie medzi sieťami 4G a 5G.

Naproti tomu režim 5G SA je úplne nový typ architektúry, ktorá je navrhnutá ako nezávislá sieť, nie je postavená na 4G. To umožňuje sieťam 5G poskytovať vyššie rýchlosti, nižšiu latenciu a pokročilejšie funkcie, ako je napríklad network slicing, ktorý umožňuje vytvárať virtuálne siete prispôsobené konkrétnym prípadom použitia. Prechod Orange na túto technológiu bude predstavovať veľký krok vpred.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú