Android 7.0 Nougat je tu a s ním aj množstvo nových funkcií. Táto verzia však neprináša takmer žiadne dizajnové vylepšenia a novinky tak nájdeme len v útrobách medzi tisíckami zdrojových kódov.
Okrem najdôležitejších dookola omieľaných funkcií v ňom nájdeme aj ďalšie, ktoré sú spomínané menej, no pre používateľa môžu byť veľmi užitočné. Nižšie nájdete zoznam tých najlepších.
Režim Doze teraz pracuje, aj keď sa hýbete
Android 6.0 Marshmallow priniesol nový režim šetrenia batéria Doze, ktorý deaktivoval množstvo funkcií, keď bol smartfón nečinne položený napríklad na stole. V novom Androide je však tento režim vylepšený a batériu šetrí vždy, keď telefón nepoužívate. Režim sa zapína napríklad aj vtedy, keď sa smartfón nachádza v taške, aute, či vrecku.
Obmedzenie mobilných dát na pozadí
Takmer každý z nás má od operátora k dispozícii dátový balíček, s ktorým sa musí vysporiadať do konca mesiaca. Ťažké je to najmä s našimi slovenskými operátormi, ktorí stále nemajú dobré služby. Ak nechcete o dáta prísť skôr, ako vám vyprší platnosť dátového balíka, pomôže vám s tým nový šetrič dát v Androide 7.0 Nougat. Pri jeho aktivovaní systém zakáže všetkým aplikáciám bežiacim na pozadí prístup k mobilnému internetu. Pre udelenie prístupu k internetu pre nejakú aplikáciu ju budete musieť pridať do výnimiek. V nastaveniach si následne môžete nastaviť denný limit, a keď sa k nemu budete blížiť, aplikácie si budú pýtať povolenie na prístup k internetu.
Dvojitým kliknutím na multitasking tlačidlo sa zobrazí naposledy používaná aplikácia
V Androide 6.0 Marshmallow bol vylepšený multitasking a zobrazovanie otvorených kariet v prehliadači Chrome. Android Nougat však prichádza s jednoduchšou, no oveľa užitočnejšou funkciou. Dvojitým kliknutím na tlačidlo multitaskingu sa teraz otvorí naposledy používaná aplikácia, čím je prepínanie medzi aplikáciami ešte intuitívnejšie. Jedná sa o akýsi ekvivalent k funkcii Alt-Tab používanú na počítačoch. V Androide taktiež určite nebude na škodu.
Jednoduchšie stíšenie notifikácií
V Androide je už dlhší čas dostupná funkcia, vďaka ktorej môžeme priraďovať aplikáciám povolenie zobrazovať notifikácie. Android 7.0 túto funkciu uľahčuje. Keď sa vám v notifikačnej lište zobrazí notifikácia, ktorú si neprajete zobrazovať, stačí na nej dlhšie podržať prst a môžete nastaviť buď zobrazovanie potichu, zablokovať ich, alebo ísť do podrobných nastavení.
Manuálne nastavenie priority pre aplikácie v notifikačnej lište
Táto funkcia je ukrytá v System UI Tuner. Notifikáciam môžete nastaviť prioritu zobrazovanie od 0 do 5, kedy 0 znamená úplné zablokovanie a pri 5 má teda notifikácia najväčšiu prioritu. Tieto nastavenia vôbec nie je potrebné upravovať a funkciu pravdepodobne využijete len v prípade, ak máte na notifikácie naozaj špeciálne požiadavky.
Vylepšený správca súborov
Google v minulej verzii Androidu predstavil základného správcu súborov, ktorý vedel vykonávať len úkony, ako je prehliadanie priečinkov, či premenovávanie súborov. V Androide 7.0 je správca súborov mierne vylepšený, no stále obsahuje len najbežnejšie funkcie a pre rozšírenú správu súborov určite odporúčame siahnuť po alternatíve z Google Play.
Blokovanie telefónnych čísiel
Ak už máte dosť otravných telefonátov ohľadom rôznych „zaujímavých“ ponúk, skvelo vám poslúži možnosť blokovania čísiel na systémovej úrovni. Mnoho alternatívnych ROM, či nadstavieb už touto funkciou disponuje, no do čistého Androidu sa dostáva až teraz. Zoznam čísiel sa navyše synchronizuje s vaším Google účtom, takže v prípade obnovenia na továrenské nastavenia, či kúpy nového telefónu one neprídete.
Režim Nevyrušovať môže ukončiť najbližší budík
V operačnom systéme Android si môžete nastaviť konkrétny čas, kedy vám prestanú chodiť notifikácie z väčšiny alebo všetkých aplikácií. V najnovšej verzii Androidu je pridaná skvelá funkcia, ktorá umožňuje vypnutie tohto režimu vďaka budíku. Ak si napríklad nastavíte čas ukončenia režimu na 7:00, no v konkrétny deň vstávate o 6:00, v tomto prípade sa režim ukončí už o 6:00 a notifikácie vám začnú ihneď chodiť.
Editor prepínačov v notifikačnej lište
Prepínače v notifikačnej lište patria medzi veľmi intuitívne spôsoby vypínania alebo zapínania rôznych funkcií. Ak niektoré z nich v notifikačnej lište nepotrebujete, stačí kliknúť na ikonu editora a prepínače môžete buď odstrániť, pridať nové, alebo ich len inak usporiadať.
Nastavenie veľkosti používateľského prostredia
Zmena veľkosti textu sa radí medzi úplne základné možnosti prispôsobenia. V novej verzii Androidu však pribudla možnosť prispôsobenia veľkosti aj iných systémových prvkov, ako napríklad ikon alebo textu.
Pridanie núdzových informácií na uzamykaciu obrazovku
Novinkou je taktiež možnosť pridania núdzových informácií na uzamykaciu obrazovku. V prípade núdzového stavu si môže ktokoľvek na vašom telefóne prečítať informácie o vás alebo nájsť kontaktné údaje. Pridať si môžete napríklad vaše meno, adresu, dátum narodenia, krvnú skupinu, známe alergie, užívané lieky, či tiesňové kontakty. Musíme vás však upozorniť, že k týmto informáciám bude mať prístup ktokoľvek, kto bude mať k dispozícii váš telefón, aj bez nutnosti jeho odomknutia. Informácie sa síce nezobrazujú priamo na uzamykacej obrazovke a budete ich musieť manuálne vyhľadať. Zvyčajne ich nájdete na uzamykacej obrazovke po kliknutí na tlačidlo „SOS“.
Už žiadne čakanie na „Optimalizáciu aplikácií“ po každej aktualizácii
Určite viete, že Android 4.4 KitKat priniesol nový kompilátor ART, ktorý mal za úlohu zvýšiť rýchlosť načítavania aplikácií a hlavne zvýšenie rýchlosti celého systému. Android 7.0 Nougat toto všetko zdokonaluje na takmer bezchybnú úroveň. Vždy po aktualizácii systému sme zvyknutí na dlhé čakanie, kým sa aplikácie optimalizujú pre správne fungovanie. Toto môže trvať aj niekoľko desiatok minút. Dokonca ani inštalovanie aplikácií nie je vždy najrýchlejšie a trvá nejaký čas.
Nová verzia Androidu prináša markantné zmeny a už nebudete musieť zúfalo čakať na optimalizovanie aplikácií. Všetko bude prebiehať postupne na pozadí po rýchlom reštarte. Google síce upozorňuje, že na začiatku môže smartfón pôsobiť trochu pomalším dojmom, no po niekoľkých minútach bude opäť svižný bez neželaných problémov s rýchlosťou.
Funkcie, ktoré boli nakoniec odstránené
Počas piatich Developer Preview verzií Google testoval množstvo experimentálnych funkcií, z ktorých niektoré vidíme aj vo finálnej verzii systému. Bohužiaľ, niektoré sa do koncovej verzie nedostali, no pritom majú veľmi veľký potenciál zaujať široké množstvo fanúšikov. Medzi tieto funkcie patrí dlho žiadaný Nočný režim a manuálna kalibrácia farieb displeja. Obidve funkcie by boli určite vítaným vylepšením. Stále však tu je taká možnosť, že Google tieto vylepšenia pridá v niektorých z budúcich aktualizácií.
Android 7.0 Nougat síce pôsobí ako update s menším množstvom vylepšení, no pod kapotou nájdeme vylepšenia, ktoré uľahčia dennodenné používanie. Nesmieme zabúdať ani na možnosť spúšťať dve aplikácie na obrazovke, podpora nového grafického jadra Vulkan, nová platforma virtuálnej reality Google Daydream a ako sme už spomínali, aj mnoho ďalších vylepšení v útrobách systému. Na túto aktualizáciu sa veľmi tešíme a veríme, že výrobcovia ju pre nás pripravia v čo najkratšom časovom horizonte. Dajte nám vedieť v komentároch, či nový Android zaujal aj vás.
Na článku spolupracoval Dávid Igaz.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Zvýšia ti dojazd aj komfort. Experti poradili 5 tipov, ako správne používať elektromobil v zime
Hawking mal pravdu. Fyzik vyriešil najstarší paradox cestovania v čase vďaka kvantovej fyzike
Stálo miliardu eur a má vydržať 100 000 rokov. Severský štát ukázal riešenie problému jadrovej energie
Milovaná služba výrazne zdražuje. Za obsah si oddnes priplatí väčšina Slovákov
Čínske elektromobily sú vraj nebezpečné. Joe Biden zakázal ich vstup na trh USA
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Šéf katastra Juraj Celler končí vo svojej funkcii. Niekto mi musel nabúrať účet, tvrdí
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené