Spoločnosť ESET nedávno zmapovala novú vlnu psychologických operácií, ktoré sa šíria prostredníctvom spamových e-mailov, a ktorými sa útočníci napojení na Rusko snažia demoralizovať Ukrajincov. O svojom vyšetrovaní informovala FonTech.sk formou tlačovej správy. Tieto ruské operácie sú zamerané na rozširovanie dezinformácií týkajúcich sa vojny v regióne a majú za cieľ ovplyvniť verejnú mienku a podkopať dôveru obyvateľstva.

Používajú známu taktiku

Jednou z hlavných taktík útočníkov je používanie spamových e-mailov na šírenie klamlivých informácií o vojne. V prvých dvoch vlnách týchto e-mailov, ktoré sa konali v novembri a decembri 2023, útočníci sa pokúšali šíriť paniku medzi Ukrajincami prostredníctvom falošných správ o prerušení dodávok liekov a potravín, či dokonca o možnom odpojení kúrenia. Obsah týchto správ je často zamietavý a šokujúci, čo má za následok demoralizáciu obyvateľstva.

Okrem toho sa spoločnosť ESET tiež zaoberala spearphishingovými kampaniami zacielenými na dôležité inštitúcie v Ukrajine, vrátane obrannej spoločnosti a agentúry Európskej únie. Útočníci sa snažili získať prístupové údaje pomocou falošných prihlasovacích stránok spoločnosti Microsoft.

ESET

Analyzujúc podobnosti v používaní sieťovej infraštruktúry v týchto operáciách, výskumníci spoločnosti ESET dospeli k záveru, že sú pravdepodobne prepojené. Napriek podobnostiam s aktivitami skupiny Callisto, ktorá je napojená na Rusko, však zatiaľ neexistujú dostatočné dôkazy na to, aby sa operácia Texonto priamo priradila konkrétnej skupine.

Snažia sa ovplyvniť priebeh vojny

Operácia Texonto poukazuje na ďalšie využitie technológií v snahe ovplyvniť priebeh vojny,“ uviedol Matthieu Faou, výskumník spoločnosti ESET, ktorý túto operáciu odhalil. „Sme svedkami nárastu kyberšpionážnych operácií, ktoré majú za cieľ narúšať IT infraštruktúru krajín a ovplyvňovať verejnú mienku.

Jednou z charakteristík operácie Texonto je aj návrat k starším taktikám, ako je napríklad použitie e-mailových serverov na distribúciu dezinformácií, ktoré neskôr slúžili aj na iné formy kyberzločinných činností.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP