Vďaka prelomovému experimentu sa tímu fyzikov podarilo objaviť doteraz nevídané a úplne nové izotopy prvkov vzácnych zemín, píše ScienceAlert. Tie môžu pomôcť pochopiť fungovanie jadier bohatých na neutróny a procesy, ktoré prebiehajú pri vytváraní nových prvkov počas zrážok neutrónových hviezd (extrémnych stelárnych pozostatkov, ktoré dokážeme zachytiť aj vďaka gravitačným vlnám).

Začali s platinou

Pri vytváraní nových izotopov začal tím fyzikov s izotopom platiny v podobe 198Pt, ktorej jadro obsahovali 120 neutrónov namiesto klasických 117. Tento izotop následne rýchlosťou vyššou než polovica rýchlosti svetla strieľali na ciel, pričom dochádzalo k ich rozpadu do ľahších izotopov, ktoré je možné pomocou detektorov zachytiť a následne študovať podobne, ako to robia vedci napríklad v CERNe.

V tomto prípade detegovali 182Tm a 183Tm, teda izotopy túlia so 113 a 114 neutrónmi v jadre, pričom bežné túlium ich má len 69. Okrem toho našli aj 186Yb a 187Yb (yterbium), ktoré malo v jadre 116 a 117 neutrónov namiesto tradičných 103. Nakoniec pri tomto experimente objavili aj 190Lu, teda lutécium so 119 neutrónmi v jadre namiesto klasických 104.

ESO/L. Calçada/M. Kornmesser

Podľa vedcov sa podarilo tieto izotopy detegovať opakovane a zariadenie FRIB je preto možné použiť na výskum syntézy takýchto izotopov bohatých na neutróny. Doteraz totiž výskum takýchto izotop zaostával, keďže chýbali efektívne metódy na ich syntézu v laboratóriu. Nový objav tak má oveľa väčší potenciál, než len nájsť pár takýchto izotopov.

Stále sú záhadné

Aj keď už astronómovia objavili množstvo neutrónových hviezd a podarilo sa im dokonca pozorovať aj ich zrážky, stále ostávajú jednými z najzáhadnejších objektov vo vesmíre. Len minulý rok sa napríklad podarilo identifikovať úplne nový typ neutrónovej hviezdy. Ide o superťažkú neutrónovú hviezdu, ktorá existovala len zlomok sekundy predtým, ako sa zrútila do čiernej diery.

Pochopíme neutrónové hviezdy

Čokoľvek ťažšie než železo môže podľa expertov vzniknúť len pri extrémnych vesmírnych udalostiach a ľudských laboratóriách, ktoré sa snažia tieto udalosti pochopiť.

Aj nový experiment s izotopmi tak môže pomôcť objasniť procesy prebiehajúce pri zrážkach neutrónových hviezd, ktoré sú zodpovedné za existenciu množstva nesmierne dôležitých prvkov.

Autori novej štúdie a experimentu zároveň dodávajú, že sa im darí dostávať čoraz bližšie k replikácii takzvaného r-procesu, ktorý prebieha v neutrónových hviezdach. Počas neho dochádza k rýchlemu zachytávaniu voľných neutrónov atómami a menia sa tak na oveľa ťažšie prvky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú