David Púchovský v rokoch 2017–2023 viedol policajné sociálne siete na Facebooku a Instagrame. Tie sa postupne stali najsledovanejšími stránkami v rámci policajných zborov v prepočte na obyvateľov v Európe.

Napriek tomu, že jedna z nich, „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, bola v bezpečnostných domácich a zahraničných kruhoch rešpektovaná, napriek získaným oceneniam a napriek úspešne odhalenej operácii ruského veľvyslanectva známej ako „cintorín Ladomirová“ svoju činnosť po parlamentných voľbách musela prerušiť na dobu neurčitú.

Z oficiálnej stránky ho vyhodili

Po prezentovanom nútenom odchode zo štátnej správy, o ktorom sme informovali v samostatnom článku, a politickej likvidácii strategickej komunikácie na celoštátnej úrovni sa Púchovský rozhodol spustiť občiansky projekt „Hoaxy a podvody“ na boj proti hybridným hrozbám.

Spustil facebookový a instagramový účet „Hoaxy a podvody“. Dnes oznámil, že Facebook túto stránku vypol a Púchovského a jeho tím „chcú umlčať“.

Polícia: Seniorku okradli o vyše štvrť milióna
Pixabay/Bing (úprava redakcie)

Dnes ráno, 27. januára 2024, sme zistili, že Facebook našu stránku vypol, lebo vraj porušuje jeho pravidlá používania. Instagram zatiaľ funguje. Existujú možnosti, ako sa odvolať, na ktorých pracujeme,“ objasnil Púchovský na Instagrame. „Nech to dopadne akokoľvek, nikto nás neumlčí, nikto nás nezastaví, budeme pokračovať v boji proti hoaxom a podvodom tak, ako sme začali.

Na základe informácií, ktorými disponujeme, môžeme zodpovedne prehlásiť, že spustením projektu sme niekomu stúpili na otlak. Nahlásenie našej stránky a jej vypnutie zapadá do skladačky, ktorej cieľom je zastaviť boj proti hoaxom na akejkoľvek úrovni.

Čo bude obsahom nového projektu?

Úspešný recept zostane podľa Púchovského rovnaký ako z policajných čias.

Vyvracanie jednotlivých hoaxov na základe faktov a expertných stanovísk, zbieranie tipov od verejnosti, analýzy dlhotrvajúcich dezinformačných kampaní, preventívne a edukatívne kampane, upozornenia na podvody a spolupráca s odborníkmi v danej oblasti. V pláne sú aj ďalšie aktivity. Viac info je na www.hoaxyapodvody.sk.

Hovorí, že Slovenská republika je dlhodobo najzraniteľnejšou krajinou Európskej únie v oblasti viery obyvateľstva vo falošné správy, čo potvrdzuje viacero štúdií.

TMDB/FB/Hoaxy a podvody - Polícia SR (Úprava redakcie)

Dezinformácie sú moderným nepriateľom každej demokraticky zriadenej krajiny. Zdravotnícke hoaxy dokážu ohroziť životy ľudí, poplašné správy môžu vyvolať paniku prerastenú do násilností, nenávistné manipulácie kreslia terče na čelá príslušníkov rôznych menšín, systematické informačné operácie postupne ničia štát a jeho inštitúcie…

Podporou projektu na Donio môžu podľa autorových slov ľudia aktuálne prispieť k rozvoju slušnej, odbornej a vecnej strategickej komunikácie – v podobe vysvetľovania a odhaľovania dezinformácií, manipulácií, informačných operácií a online podvodov.

Projekt má ambíciu ochraňovať zdravie a život všetkých Slovákov a Sloveniek, ako aj demokratické zriadenie našej spoločnosti. „Nechceme sa prizerať na zníženú obranyschopnosť našej krajiny!

Polícia SR / Hlavné správy / Infovojna

Boj proti falošným správam spustili na sociálnych sieťach, kde sa snažia osloviť čo najširšiu skupinu ľudí prostredníctvom popularizačno-náučných statusov.

Ak budeme vo výzve úspešní, projekt budeme vedieť posunúť aj mimo Facebooku či Instagramu – napríklad do formy podcastov, brožúrok, ale aj prednášok na školách, kultúrnych centrách, knižniciach alebo v domovoch pre seniorov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú