V článku boli použité aj materiály TASR.

Ministerstvo obrany (MO) SR znížilo administratívnu záťaž pre používateľov dronov. Ak plánujú lietať s bezpilotným lietadlom vo vzdušných priestoroch v okolí vojenských letísk Sliač, Kuchyňa a Prešov vo vzdialenosti väčšej ako 5,6 kilometra od vzťažného bodu daného vojenského letiska a výška letu bude maximálne 30 metrov nad úrovňou zeme, nemusia žiadať ministerstvo o vydanie písomného súhlasu. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor MO SR vo vysvetlení k vydanému všeobecnému súhlasu.

Ministerstvo ale prevádzkovateľov dronov varuje

Rezort obrany sa rozhodol pristúpiť k uvoľneniu podmienok na základe vyhodnotenia doposiaľ prijatých žiadostí o vydanie písomného súhlasu, na základe vyhodnotenia vplyvu na bezpečnosť ostatnej letovej prevádzky v týchto priestoroch a taktiež vyhodnotenie vplyvu na bezpečnosť vojenských objektov v týchto priestoroch,“ zdôvodnil rezort.

DJI/TASR - Prezídium PZ SR

Ministerstvo zároveň pripomína, že pre prevádzkovateľov dronov naďalej platí povinnosť oboznámiť sa s pravidlami pre zodpovedné používanie dronov, ako aj registrovať sa do evidencie bezpilotných lietadiel podľa pokynov Dopravného úradu.

Žiadosť o písomný súhlas je naďalej povinná pre vykonávanie letovej činnosti bezpilotným lietadlom do 120 metrov nad úrovňou zeme v spomínaných vzdušných priestoroch nad vojenskými letiskami a v ostatných priestoroch menovaných v zákone o ozbrojených silách, ako aj nad vojenským konvojom a vojenským transportom.

Drony dostáva aj polícia

Maximálnu povolenú rýchlosť z času na čas prekračuje asi každý slovenský vodič. Riziko pokuty sa dá zmierniť pozorným sledovaním „podozrivých“ áut na krajnici či v susedných pruhoch diaľnice, prípadne používaním aplikácií ako je Waze, kde na hliadky upozorňujú ostatní vodiči.

Slovenská polícia však pripravuje novinku, proti ktorej zrejme nebude žiadnej obrany. Ako totiž informovala, „ide s dobou“ a do výbavy si zaobstarala policajné drony, ktoré sú v praxi prakticky neviditeľné.

„To, čo bežne funguje v zahraničí, sa bude využívať aj na Slovensku. Vodič si takúto „policajnú hliadku“ vo vzduchu prakticky nemá šancu všimnúť.“ 

Nebude trestať všetky druhy priestupkov

Samozrejme, používanie dronov má svoje technické obmedzenia, takže na vzdialené meranie rýchlosti musia príslušníci veľmi rýchlo zabudnúť. Drony však môžu objasňovať napríklad nesprávne odbočovanie alebo predbiehanie cez „plnú čiaru“.

freepik / Facebook

Je tomu len pár dní, čo sme ťa informovali o tom, že drony do výbavy zaradila aj česká polícia. Tej ku cti slúži, že vodičom nehrozí iba pokutami, ale reálne využitie naznačuje, že primárnym cieľom je naozaj hlavne bezpečnosť cestnej premávky – Policie ČR totiž zo vzduchu meria bezpečnú vzdialenosť na diaľnici.

„Drony budeme využívať najmä v ťažších terénoch ako vrcholy stúpania, klesania alebo pri neprehľadných zákrutách,“ informuje naša polícia.

Krok tak ide proti dnešnej praxi, kedy sa policajti pri meraní rýchlosti väčšinou vyslovene neskrývajú. Mužov zákona často vidíš aj v označených policajných vozidlách a pomerne z diaľky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú