Aktualizované 27. apríla 2024:

Najnovšie informácie zverejnené portálom UniladTech naznačujú, že vedecký prielom v oblasti umelej inteligencie, konkrétne vytvorenie algoritmu schopného predpovedať  dĺžku života jedincov, so sebou nesie tieň podvodných aktivít a možného zneužitia.

Dánsky tím výskumníkov vyvinul sofistikovaný algoritmus, označovaný ako „kalkulátor záhuby“, ktorý bol pôvodne trénovaný na dátach zo šiestich miliónov dánskych zdravotných a demografických záznamov, zahrňujúcich vek, zdravotný stav, vzdelanie, zamestnanie a príjmy osôb vo veku od 35 do 65 rokov. Tento algoritmus, známy ako „Life2vec“, bol pôvodne vyvinutý na predpovedanie rizika predčasnej smrti jednotlivcov s vysokou presnosťou.

Avšak nedávno sa objavili varovania pred falošnými webovými stránkami, ktoré tvrdia, že používajú tento algoritmus na poskytovanie predikcií dĺžky života a času smrti.

Tím výskumníkov upozorňuje, že tieto webové stránky nemajú žiadnu spojitosť s ich pôvodným výskumom a nie sú overené ani schválené žiadnymi odborníkmi. Podvodné webové stránky sa s najväčšou pravdepodobnosťou len snažia získať citlivé osobné údaje od užívateľov výmenou za falošné predikcie. To môže viesť k riziku zneužitia týchto údajov, vrátane možnej krádeže identity alebo finančného podvodu.

Pôvodný článok:

Odborníci z Technickej univerzity v Dánsku vytvorili nový algoritmus umelej inteligencie označovaný aj ako „kalkulátor záhuby“. Ten ako už názov napovedá, napomáha predpovedať smrť. Na tému upozornil portál MPost.

Predikuje smrť

Ako ďalej píše portál Independent, prevratný nový systém AI podobný ChatGPT a trénovaný na životných príbehoch miliónov ľudí je podľa výskumníkov vysoko presný pri predpovedaní „života jednotlivcov, ako aj ich rizika predčasnej smrti“.

Bing Image Creator

Presnejšie bol model AI trénovaný na osobných údajoch 6 miliónov Dánov (vek, zdravie, vzdelanie, zamestnanie, príjmy a pod.) pričom sa ukázalo, že dokáže predpovedať šancu človeka na smrť omnoho presnejšie, ako ktorýkoľvek iný existujúci systém. Súbor údajov poskytla dánska vláda, ktorá na výskume spolupracovala.

Neskôr vedci previedli súbor údajov na slová, aby model s oficiálnym názvom „Life2vec“, ktorý je podobný modelu ChatGPT, dokázali vytrénovať. Akonáhle sa model naučil potrebné údaje a vzory, mohol začať vykonávať predikcie s vysokou presnosťou.

Následne odborníci vzali súbor údajov o skupine ľudí vo veku od 35 do 65 rokov, z ktorých polovica zomrela medzi rokmi 2016 až 2020. Systém potom požiadali, aby predpovedal, kto z týchto ľudí žije a kto zomrel.

Obrovská presnosť predikcií

Ukázalo sa, že predikcie „Live2vec“ sú o celých 11 % presnejšie ako predpovede akéhokoľvek iného existujúceho modelu AI, či podobného systému určeného na takúto predikciu.

Prostredníctvom nového modelu pritom autori hľadali odpovede na všeobecné otázky, ako je pravdepodobnosť, že osoba zomrie do štyroch rokov. Úmrtia do 4 rokov pritom systém predpovedal vo viac ako 75 % prípadov správne.

Hoci systém sa ukázal ako mimoriadne presný, odborníci varujú, že v súvislosti s používaním „Life2vec“ existuje mnoho etických problémov, vrátane ochrany citlivých údajov, súkromia, zaujatosti v údajoch a pod. Mnoho odborníkov sa tiež obáva, aby podobný systém nezačali využívať poisťovne, keďže poistenie spočíva v zdieľaní nedostatku vedomosti o tom, kto bude tým nešťastným človekom, ktorého postihne nejaký incident.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú