Keď Netflix v novembri 2018 podpisoval zmluvu s takmer neznámym filmovým režisérom Carlom Rinschom, sľuboval si od spolupráce veľkú budúcnosť. Rinsch od Netflixu dostal desiatky miliónov a príležitosť natočiť svoj vysnívaný projekt, Netflix zasa plánoval predstavenie nového sci-fi hitu ako Stranger Things, ktorý by divákov v podobe pokračovaní a spin-offov zabával ešte roky dopredu.

Od podpísania zmluvy nedávno ubehlo už päť rokov, dnes už je však jasné, že veľkolepé sci-fi nikdy neuvidíme. Režisér totiž namiesto natáčania peniaze neúspešne investoval na burze, len aby zvyšné prostriedky vo vysoko rizikovej investícii vrazil do kryptomien a rozprávkovo zbohatol.

Nájdené šťastie však Carl Rinsch nevyužil na splnenie záväzku voči Netflixu, ale namiesto toho si nakúpil si drahé hodinky a autá, vrátane niekoľkých Rolls Roycov. New York Times odhalil bizarný príbeh o tom, ako streamovací gigant vrazil 60 miliónov do sci-fi, ktoré nakoniec nikdy nevznikne.

Prehliadli všetky varovné signály

Netflix sa na spolupráci s americkým režisérom dohodol na poslednú chvíľu. Režisér ich oslovil konceptom svojho vysnívaného sci-fi o robotoch-androidoch, ktorí sú vysielaní na humanitárne i vojenské misie, neskôr však nadobudnú vedomie a obrátia sa proti ľuďom i sebe samotným.

V roku 2018 bol Rinsch dohodnutý na spolupráci s Amazonom, na poslednú chvíľu mu však zavolal Netflix, sľúbil mu pár miliónov navyše a tiež absolútnu tvorcovskú slobodu. Išlo o netradičný krok. Carlo Rinsch bol totiž známy predovšetkým ako režisér reklám, jeho jediný film – 47 roninov, ktorý natočil pre štúdio Universal, sa skončil obrovským komerčným fiaskom a Rinsch bol z projektu napokon aj vyhodený.

Netflix sa však s režisérom na spolupráci dohodol v čase prudkého nárastu boja o exkluzívny obsah, keďže v tom čase boli predstavené nové streamovacie služby HBO Max, Disney+ a ďalšie. Svetová jednotka teda pomerne ľahkomyselne neskúsenému a problémovému režisérovi dala desiatky miliónov a presne tak následne vyzerala aj ich spolupráca.

New York Times informuje o celom bizarnom procese produkcie. Rinsch najskôr natáčal v Brazílii, kde musel riešiť problémy s odbormi kvôli zlému zaobchádzaniu s hercami i televíznym štábom. Dennou praktikou na pľace mali byť urážky, kričanie i náznaky fyzického násilia.

Ešte horšie bolo neskoršie nakrúcanie v Maďarsku, kde Rinsch nútil štáb natáčať 24 hodín v kuse, trpel nespavosťou a následne preludmi. Svoju manželku tu napríklad obvinil, že sa ho snaží zavraždiť, hádzal po nej veci a rovnako jej hrozil fyzickým násilím.

Capcom

Začal vidieť mimozemšťanov

Neskôr sa začali objavovať informácie o tom, že Rinsch si vybudoval závislosť na amfetamíne a trpí psychickými poruchami. V tomto čase už však režisérovi došli peniaze. Na nakrúcanie už minul viac než 44 miliónov, navyše prišla pandémia, ktorá nakrúcanie skomplikovala a predražila.

Netflix najskôr s ďalšou finančnou injekciou váhal, hrozilo však, že bez nej sa nové sci-fi nikdy nenatočí, preto Rinschovi poslal ďalších 11 miliónov. Tie už si však režisér previedol na súkromný účet a podnikol niekoľko rizikových investícií.

Stavil napríklad na nárast spoločnosti venujúcej sa vývoju vakcín, ktorá napokon neprerazila. Rinsch na burze za niekoľko týždňov prišiel o takmer 6 miliónov dolárov a jeho psychické problémy sa podľa New York Times v tomto čase výrazne zhoršili.

Režisér začal hovoriť o lietadlách, ktoré videl na oblohe, ako o inteligentných mimozemských formách života, bol tiež presvedčený o tom, že vedel predpovedať sopečné erupcie aj to, kam udrie blesk. Netflix v tomto čase už začínal byť znepokojený nielen nad stavom Rinscha, ale tiež nad vlastným projektom, do ktorého nalial viac než 60 miliónov.

Zástupcovia streamovacej služby požadovali vidieť ukážky práce, čoraz nestabilnejší Rinsch však vykazoval známky násilia. Netflix sa mal opakovane snažiť zabezpečiť režisérovi odbornú pomoc, čo ale nepadlo na úrodnú pôdu. Nakoniec streamovacia služba od spolupráce odstúpila a požadovala vrátanie zvyšných prostriedkov.

Rinschovi v tomto čase zostali ešte 4 milióny dolárov, ten ale Netflix kvôli ukončeniu financovania jeho sci-fi obvinil z porušenia dohody a namiesto vrátenia peňazí ich investoval na kryptoburze do nákupu dogecoin. Jeho hodnota za niekoľko týždňov mnohonásobne vyletela a režisér svoju investíciu pretavil v zisk 27 miliónov.

TMDB

Namiesto vrátenia peňazí Netflixu Rinsch začal nakupovať. Podľa New York Time si napríklad kúpil luxusné hodinky za 387-tisíc, päť automobilov Rolls-Royce alebo luxusné Ferrari. Na súde kvôli rozvodu a majetkovému vyrovnaniu s manželkou tvrdil, že peniaze v skutočnosti nie sú jeho, ale patria Netflixu, a nakúpené veci slúžia na produkciu seriálu.

Na Rinscha si však posvietila aj samotná streamovacia služba, ktorá v arbitrážnom konaní požaduje vrátenie svojej investície. Zlatým klincom príbehu je, že Rinsch sa nielen cíti nevinný, ale dokonca od streamovacej služby požaduje odškodné vo výške 14 miliónov za porušenie zmluvy.

Celý bizarný prípad už čoskoro rozhodne súd, Netflix by však nepochybne zarobil, keby celý neuveriteľný príbeh sfilmuje do dokumentu. Takéto príbehy sa totiž len tak nevidia.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP