Pri výbere mobilného operátora zďaleka nehrá najdôležitejšiu úlohu len cena paušálu a objem voľných dát či minút v ňom. Pre mnohých je nemenej podstatné aj pokrytie alebo rýchlosť, ktoré naša domáca slovenská štvorica ponúka. Objektívne zhodnotiť kvalitu samotnej siete pritom prakticky nie je v schopnostiach bežného zákazníka – musel by vlastniť SIM karty všetkých operátorov a urobiť si vlastné testovanie.

Telekom však dnes na rovnakej akcii, na ktorej zverejnil aj zámer darovať veľkej časti zákazníkov do konca júna neobmedzené dáta úplne zadarmo, upozornil na nezávislý test spoločnosti Opensignal, ktorý na takéto otázky dáva odpocď. Jeho dáta za marec 2023 sú verejne dostupné.

Fontech

Metodika, proti ktorej nie je možné protestovať

Podobné prieskumy nie sú novinkou a operátori sa prípadným víťazstvom v nich radi pochvália. Niekedy je však ich metodika prinajmenšom sporná, keď merania prebiehajú na zopár vopred vybraných miestach naprieč Slovenskom a celkové poradie operátorov okrem víťaza býva anonymizované.

Opensingal však analytické dáta zbiera vždy, keď na svojich smartfónoch používame aplikácie alebo hry, ktoré v sebe majú zakomponovaný jeho kód – a odosielanie „analytických údajov“ povolíme napríklad na úvodnej obrazovke. Denne tak podľa svojich slov spracúva informácie z vyše 100 miliónov zariadení po celom svete, ktoré sú pravdepodobne pomerne rovnomerne roztrúsené aj na Slovenku. Dáta tak považujeme za dôveryhodnejšie, alebo minimálne presnejšie.

Dvaja králi na jednom tróne

Rýchlosť sťahovania slovenských operátorov

Z aktuálnych výsledkov vyplýva, že Orange a Telekom sú v rýchlosti sťahovania zákazníkov z ich siete vzácne vyrovnaní a obaja ponúkajú rýchlu sieť s rýchlosťami downloadu nad 50 Mpbs. Rozdiel medzi nimi sa pohybuje prakticky na úrovni štatistickej chyby (interval je na konci grafu) a preto ich firma označila za spoločných víťazov v tejto kategórii.

Už znateľné je však zaostávanie O2 a 4Ky v tomto mimosúboji, keď O2 dosiahlo len 28 Mpbs a 4ka 18,4 Mbps rýchlosť. Dáta vyššie sú pritom bez ohľadu na typ siete.

Ak by sme do úvahy brali len 5G, 4ka kvôli malému pokrytiu zo štatistík celkom vypadne a Orange s Telekomom ešte výraznejšie zrýchlia. Opäť však prakticky ruka v ruke, takže nemožno hovoriť prakticky žiadnom relevantnom rozdiele pri rýchlosti okolo 70 Mbps. Sieť O2 opäť výrazne zaostáva s rýchlosťou len 37,4 Mbps v 5G.

Rýchlosť sťahovania slovenských operátorov v 5G

Opensignal tiež hodnotil používateľkú skúsenosť v testovaných appkách pri sledovaní videa a hraní hier, kde je výsledkom skóre od 0 do 100. Tu sa hodnotil čas načítavania videa, jeho kvalita či koľkokrát sa vyskytol tzv. buffering (zastavenie a načítavanie).

Pri (online) mobilných hrách a gamingu sa zas testovala latencia, tzv. jitter (ako často latencia vystrelí mimo priemernej hodnoty a hra „zalaguje“) a stratené pakety.

Prím bude hrať niečo iné

Samozrejme, gaming alebo sledovanie videí pravdepodobne nebudú tým najdôležitejším kritériom na výber kvality siete. Za tie môžeme považovať skôr zostávajúce dve kategórie, v ktorých si prvú priečku uchmatla sieť Telekomu.

Kvalita hlasu (zdroj: Opensignal)

V kvalite hlasových hovorov ružový operátor nazbieral 82,3 bodu zo 100. Nasleduje Orange, O2 a 4ka so 77,2 bodmi. (Ne)prekvapivo rovnaké poradie je aj v rýchlosti uploadu dát smerom do mobilnej siete, kde Telekom konkurenciu porazil s priemerom rovných 14 Mbps.

Rýchlosť uploadu slovenských operátorov (zdroj: Opensignal)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú