Vedcom sa podarilo dosiahnuť výrazný prelom v snahe spomaliť proces starnutia. Pomôcť by mohla nová technika, ktorá spomalila starnutie kvasinkových buniek o neuveriteľných 82 %. Výsledky štúdie sú publikovane v žurnále Science. Na tému upozornil portál Vice.

Spomalili starnutie

Lieky proti starnutiu sú dlhodobo stredobodom pozornosti mnohých spoločností a laboratórií, pričom za nimi stoja mnohé veľké mená. Už v minulosti sa ľudia snažili liečiť starnutie rôznymi spôsobmi, no v dnešnej dobe sa starnutie vedci snažia zvrátiť v laboratóriu študovaním najrôznejších častí organizmu.

Ako píše portál ScienceAlert, najnovšie sa vedci z Kalifornskej univerzity pokúsili zvrátiť, respektíve spomaliť starnutie prostredníctvom úpravy genetických obvodov, ktoré stoja za regulačnými mechanizmami zmierňujúcimi opotrebovanie špecifických bunkových procesov.

Všetky bunky, vrátane buniek kvasiniek, rastlín, zvierat, či ľudí, obsahujú génové „regulačné obvody“, ktoré sú zodpovedné za mnohé fyziologické funkcie, medzi ktoré patrí aj starnutie, uvádza sa v tlačovej správe univerzity.

„Tieto génové obvody fungujú rovnakým spôsobom, ako elektrické obvody v domácnosti, ktoré slúžia na ovládanie zariadení, ako sú spotrebiče,“ uvádza hlavný autor štúdie Nan Hao.

Najskôr autori prostredníctvom počítačových simulácií zistili, ako fungujú obvody stojace za starnutím buniek. Ukázalo sa, bunky rovnakého genetického materiálu a v rovnakom prostredí môžu starnúť nápadne odlišnými spôsobmi, pričom ich osud sa odvíja rôznymi molekulárnymi a bunkovými trajektóriami.

Presnejšie sa ukázalo, že polovica buniek starne postupným poklesom stability jadrovej oblasti DNA, zatiaľ čo druhá starne v dôsledku dysfunkcie ich mitochondrií.

Jednoducho povedané, ukázalo sa, že pod kontrolou centrálneho génového regulačného okruhu bunky nemusia nevyhnutne starnúť rovnakým spôsobom.

Oscilovanie buniek, medzi dvomi typmi starnutia. Hao Lab, UC San Diego

To vnuklo vedcom nápad vybudovať akýsi „prepínač,“ ktorý by jednoducho prehadzoval medzi jednotlivými trajektóriami starnutia. Presnejšie vedci zaviedli syntetický oscilátor do buniek kvasinkového druhu Saccharomyces cerevisiae.

Týmto spôsobom sa vedcom podarilo spomaliť starnutie až o neuveriteľných 82 %. Tento pokrok predstavuje v oblasti spomalenia starnutia buniek nový svetový rekord.

Jednoducho povedané, vedcom sa podarilo preprogramovať bunky tak, aby nestarli iba jedným spôsobom, ale prepínali medzi dvomi trajektóriami starnutia, čím došlo k spomaleniu ich opotrebenia.

Vzhľadom na to, že kvasinkové bunky zdieľajú množstvo charakteristík s ľudskými bunkami, často sa používajú v takýchto výskumoch.

Na rozdiel od mnohých chemických a genetických pokusov prinútiť bunky do umelo vyvolaného stavu „mladosti“, nový výskum poskytuje jasný dôkaz o tom, že spomaliť tikot hodín v bunkách je možné aj aktívnym zabránením tomu, aby sa bunky vydali na svoju vopred určenú trajektóriu úpadku a smrti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú