V posledných mesiacoch nás čoraz častejšie prekvapujú možnosti umelej inteligencie, ktorá dokáže pomáhať pri rôznych pracovných úlohách. Ako však upozorňuje portál Indiatoday, ak sa AI dostane do zlých rúk, predstavuje veľké nebezpečenstvo.

Spoločnosť Home Security Heroes sa najnovšie postarala o štúdiu, v rámci ktorej zistila, že viac ako 50 % bežne používaných hesiel dokáže umelá inteligencia prelomiť za menej ako minútu. Ide o tie najjednoduchšie heslá, ktoré možno používaš v niektorých službách aj ty.

Až 71 % hesiel prekoná do jedného dňa

Výskumníci v rámci štúdie používali špeciálny AI nástroj PassGAN, ktorý otestoval zoznam 15 680 000 hesiel. Až 51 % percent z nich sa podarilo prelomiť do jednej minúty a pri 65 % to trvalo menej ako 60 minút.

Home Security Heroes tiež upozorňuje, že až 71 % zo zoznamu bežne používaných hesiel by sa dalo prekonať do 24 hodín a 81 % do jedného mesiaca. To zďaleka nie je uspokojivý výsledok.

Home Security Heroes

Dôležité je zdôrazniť, že aj v tomto prípade sa všetko odvíja od kvality a sily tvojho hesla. Najhoršie sú jednoduché číselné kombinácie, ako napríklad dátum narodenia. Rovnako by si nemal používať krátke heslá pozostávajúce z menej ako 10 znakov. V takomto prípade nepomáha ani kombinovanie malých a veľkých písmen.

S takýmto heslom si AI nevie rady

Každý z nás si môže vymyslieť také heslo, s ktorým bude mať umelá inteligencia problém. Jeho základom je dostatočná dĺžka, ktorá by mala pozostávať aspoň z 18 znakov. Prelomenie takéhoto kódu by podľa odborníkov z Home Security Heroes malo trvať najmenej 10 mesiacov.

A ak by si sa ani s takýmto heslom necítil dostatočne bezpečne, môžeš sa poistiť kombináciu symbolov, číslic či malých a veľkých písmen. Štúdia tvrdí, že prelomenie takéhoto hesla by malo trvať až 6 kvintiliónov rokov.

Home Security Heroes

Vďaka týmto postupom bude tvoje heslo v bezpečí
  • Používaj silné heslá: Čím dlhšie a komplikovanejšie heslo, tým náročnejšie bude jeho prelomenie. Svoje kódy vytváraj aspoň z 15 znakov, pričom nezabúdaj kombinovať malé a veľké písmená, čísla a tiež znaky. Pri tvorbe hesla sa tiež vyhýbaj bežným slovám, ktoré majú samostatný význam.
  • Svoje heslá pravidelne meň: Ďalším jednoduchým krokom, ako si zaistiť bezpečnosť na internete, je pravidelná výmena starých hesiel za nové. Týmto spôsobom najlepšie zabrániš ich zneužitiu.
  • Nepoužívaj jedno heslo pre viac účtov: Nezabúdaj tiež, že používanie jedného hesla na rôznych internetových stránkach, v aplikáciách či službách, je to najhoršie, čo môžeš urobiť. Pokiaľ sa ku nemu útočník prebojuje, môže získať kontrolu nad celým tvojim online životom.

Samozrejme, vyššie uvedené rady sa ľahko píšu a oveľa ťažšie dodržiavajú. Pamätať si viac ako 15 miestne alfanumerické heslá pre niekoľko účtov je prakticky nemožné. Využiť ale môžeš jedného zo správcov hesiel, napríklad od spoločnosti Apple alebo Google.

Systémy si zapamätajú všetky tvoje heslá a pri používaní služieb alebo internetových stránok ich budú za teba automaticky vypĺňať. Posledným tipom na záver je používanie dvojfaktorovej autentifikácie všade, kde je to možné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP