Plusy

+ výborný displej
+ celkový dizajn a spracovanie
+ 256 GB úložisko v základe
+ extrémne rýchle 100 W nabíjeni
+ dôraz na kvalitu selfies, ale aj solídne zadné fotoaparáty
+ obal a fólia na displeji
+ absencia Google služieb opäť menej výrazná

Mínusy

- chýbajúce 5G
- absentujúca vodeodolnosť
- 4K video nahrávané len v 30 fps
- chýba bezdrôtové nabíjanie

Pravdepodobne neexistuje nikto, komu by sa ceny nových smartfónov nezdali prestrelené. Tie najvýkonnejšie už niekoľko rokov bez problémov prekračujú 1000-eurovú hranicu a zďaleka tam nekončia.

Pár príkladov za všetky? Apple iPhone 14 Pro Max nakúpiš za menej než 1 449 eur a konkurenčný Samsung Galaxy S22+ stojí v 256 GB verzii 1 099 eur.

Sú tu však aj značky, ktoré svoje najvybavenejšie smartfóny predávajú prakticky za polovičné ceny. Okrem Xiaomi sa týmto prívlastkom sám začína titulovať aj Huawei, aspoň v prípade nového modelu nova 10 Pro, ktorý sme v redakcii podrobnejšie vyskúšali.

Žiadne kompromisy. Takmer

Huawei nova 10 Pro je na Slovensku v predaji za 749 eur a už na prvý pohľad je jasné, že čínska značka nechce pristupovať na žiadne kompromisy. Prekvapilo ma napríklad, na dnešné pomery, mimoriadne štedré balenie – v krabici totiž nájdeš priehladný silikónový obal chrániaci mobil aj až 100-wattovú rýchlonabíjačku, za akú si už konkurencia necháva platiť zvlášť.

Jej parametre sú skutočne úctyhodné, mobil dokáže naplno nabiť len za 30 minút a ešte rýchlejšia je pri dopĺňaní šťavy v rozhraní napr. medzi 10 až 80 %. V praxi tak úplne zabudneš na to, aké je to šetriť energiou aj počas dlhého pracovného dňa.

Mimoriadne podarený je aj celkový dizajn. Veľký 6,78-palcový displej ti ponúkne dostatok miesta na prácu a Huawei dokonca sleduje aktuálne trendy aj tým, že sa hneď dvojicu predných kamier rozhodol umiestniť priamo do výrezu v ľavej hornej časti obrazovky.

Zo zadnej strany zas síce naozaj výrazne vystupuje segment so sústavou troch objektívov a fotoaparátov, no jeho zlatá a vďaka sklu úplne priehľadná obruba patrí k jedným z tých podarenejších a elegantnejších riešení na trhu. To všetko ladí k logotypu NOVA v rovnakých farbách a sedí aj s našou striebornou verziou Starry Silver, rozhodnúť sa však môžeš aj pre decentnejšiu čiernu.

Sám nie som práve fanúšikom zaoblených okrajov zobrazovacieho panelu, pretože kraje dokážu nepríjemne lámať svetlo a trochu deformujú obraz aj farby na samotnom okraji, no telefón vďaka nim vyzerá ešte elegantnejšie a veľmi dobre sadne do jednej ruky.

Mimochodom, keď som spomínal, že sa nerobili žiadne kompromisy – okrem odomykania tvárou môžeš k svojim dátam pristupovať aj cez čítačku odtlačkov prstov integrovanú priamo pod povrch displeja – jej presnú lokalitu ti mobil naznačí hneď po tom, ako zaregistruje, že si ho zdvihol zo stola. Odporúčam však používať obe možnosti súčasne, takže počas bežného dňa nebudeš ani registrovať, ktorý prvok ťa zaregistroval skôr a vyhneš sa akémukoľvek zdržaniu v akýchkoľvek svetelných podmienkach.

Stará bolesť opäť bolí menej

Samozrejme, už asi nikomu netreba vysvetľovať, že smartfóny Huawei nemôžu požívať služby Google, čo prináša niekoľko problémov. Ikonu obchodu Google Play tu nenájdeš, no väčšinu najznámejších (aj slovenských) aplikácií si nainštaluješ cez vlastný obchod Huawei App Gallery.

Kde stiahnuť aplikácie? Porovnanie Huawei App Gallery, vyhľadávania Petal a "neoficiálneho" Aurora Store

Tu nájdeš už aj aplikácie väčšiny bánk či mobilných operátorov. Tie zvyšné Android aplikácie, ako napríklad Instagram či Facebook, ti vyhľadávanie ponúkne prostredníctvom platformy APKPure. Takto sa je možné dostať k naozaj všetkým aplikáciám na svete a stiahnuť si ich.

Samozrejme, je tu malý problém. Appky z APKPure sa sťahujú cez klasický webový prehliadač. Občas treba zatvoriť otravnú reklamu, akceptovať angličtinu, súbor stiahnuť manuálne a nainštalovať ho viacerými kliknutiami. Väčšou nepríjemnosťou je nemožnosť automatických aktualizácií. Novú verziu appky s novými funkciami si budeš musieť vždy sťahovať manuálne.

Pre skúsenejších používateľov tak bude vhodnejšie riešenie, ktoré som využíval aj ja – z internetu ako .APK súbor stiahnuť známy obchod Aurora Store, ktorý ti softvér dovolí pohodlne nainštalovať a aj automaticky hromadne aktualizovať.

V praxi tak nie je probléme používať prakticky akúkoľvek aplikáciu, až na tie, ktoré sú priamo závislé od služieb Google – teda napríklad YouTube, Google Disk či Gmail (Google Maps fungujú), ktoré budeš môcť používať len cez webový prehliadač. Alebo nie?

Nové riešenie v podobe Gspace

V posledných mesiacoch komunita okolo fanúšikov značky Huawei začala používať aplikáciu Gspace, ktorá ti na 100 % vyrieši problém aj s funkčnosťou vyššie spomenutej video platrformy či úložiska od veľkého brata.

Nejde však o úplne najsympatickejšie riešenie, Gspaces totiž aplikácie spúšťa priamo vo svojom rozhraní – ide teda o akúsi appku, v ktorej spustíš iné apply. Funguje to, ale „domáca obrazovka“ Gspace vyzerá inak ako domáca obrazovka Huawei a ešte aj otravuje reklamami.

Fontech

Záleží teda na tom, či si Huaweiu nova 10 Pro ochotný výpadok Google služieb, alebo dnes skôr už „len“ ich nie práve najjednoduchšie používanie tolerovať. Samozrejme, toto nie je telefón od Googlu a nikto netvrdí, že na ňom musíš jeho softvér používať, ale priznajme si, že konkurenčné úložiská, e-mail či hlavne mapy nie sú ani zďaleka tak prepracované.

A čo platby cez mobil v slovenských obchodoch? Google Pay ako také tu nenájdeš, tvoju bankovú kartu si však môžeš pridať do aplikácie Curve, ktorou už pri pokladni alebo kdekoľvek inde bez problémov zaplatíš.

Inak všetko po starom

Telefón inak stále beží na platforme Android, v systéme však nájdeš len zmienky o jeho grafickej nadstavbe EMUI 12, ktorá však vyzerá presne tak, ako sme na Huaweioch zvyknutý už roky.

Samozrejmosťou je tak pohodlná klávesnica, prehľadné Nastavenia aj jednoducho a v slovenčine ovládané funkcie telefonovania či písania textových správ. Skrátka všetko po starom.

Vo vnútri je rýchly procesor Snapdragon 778G, ktorý síce nepatrí k absolútnej špičke toho, čo Huawei a na začiatku spomenuté vlajkové lode konkurencie ponúkajú, no dnes už rozdiel nespoznáš ani pri hrách či iných náročných aplikáciách. Navyše, spoľahnúť sa môžeš aj na 8 GB RAM a až 256 GB úložisko.

Je tu však aj niekoľko drobných nevýhod, ktoré musíš mať na pamäti. Huawei nova 10 Pro nie je vodeodolný, čo dnes v triede tých najlepších smartfónov považujeme za štandard. Niekto môže byť z konkurenčných značiek zvyknutý aj na bezdrôtové nabíjanie, alebo bezdrôtovou nabíjacou plôškou disponuje jeho auto – v prípade novy 10 túto funkciu nevyužiješ, keďže na chrbte nabíjacie cievky úplne chýbajú.

Zabudnúť však musíš aj na systém Android Auto, s ktorým si neporadí ani Gspace, keďže musí bežať priamo v mobile pripájanom k autu. No a nakoniec, dnes už v Bratislave, Trnave, Košiciach a iných veľkých mestách bežne používame 5G, ktoré dnes bez príplatku k paušálom ponúkajú všetci slovenskí operátori. Huawei nova 10 Pro však 5G siete nepodporuje.

Huawei nova 10 Pro dizajnom odkazuje na svojich predchodcov

Od fotoaparátov len tie najlepšie očakávania

Nový Huawei nova 10 Pro naopak nesklame, čo sa týka fotoaparátov. Nájdeš tu aj dnes už prakticky povinný širokouhlý fotoaparát a to dokonca nielen vzadu, ale aj v predu. Pre lepší prehľad ale všetko aj s podrobnosťami.

Fotoaparáty Huawei nova 10 Pro
  • 50 MPx hlavný fotoaparát (f/1.8), bez optickej stabilizácie, videá v 4K 30 fps
  • 8 MPx širokouhlý fotoaparát (f/2.2), auto-focus
  • 2 MPx fotoaparát pre rozpoznávanie hĺbky
  • 8 MPx portrétny fotoaparát s auto-focusom
  • 60 MPx širokouhlý selfie fotoaparát (auto-focus)

Telefón, ktorý chce konkurovať vlajkovým lodiam by mal mať tie najlepšie parametre. Nova 10 Pro sa, podľa všetkého, zameriava hlavne na predné fotoaparáty – orientáciou na vlogerov a mladých ľudí sa nijako netají.

Predné foťáky disponujú automatickým zaostrovaním, ktoré je vpredu trendom roka 2022. Až 60 MPx rozlíšenie čipu na papieri však využiješ skôr na 2-násobné priblíženie svojej tváre pri statických záberoch a až 5-násobné zoomovanie pri videách, teda moderne vlogoch, kedy sa priblížený záber opäť pekne zaostrí vďaka autofocusu.

Fontech

Klasické zábery takto vysoké rozlišeni mať nebudú, rozmer výsledných fotografií je „len“ 3120 x 4160 bodov, teda asi 13 MPx. Druhý sekundárny fotoaparát je určený na portréty s rozostreným pozadím. Veľmi sa mi však páčil široký záber predného objektívu, vďaka ktorému si ľahko urobíš fotky aj so všetkými kamošmi.

Tu však už malá optika trochu naráža na svoje limity a obraz, respektíve najmä svetlo sú v rohoch poriadne deformované, prekážať to však nemusí – selfies si skrátka budeš robiť s hlavným objektívom a ten široký bude skôr „dokumentačný“ na momentky z párty a podobne.

Podobné je to s predným 50 Mpix fotoaparátom. Plné rozlíšenie získaš, len ak zablúdiš do špeciálnych režimov a zvolíš položku High-Res. Navyše, zachytenie takejto fotky pár sekúnd trvá a telefón ťa vyzve na to, aby si s ním nehýbal podobne, ako to býva pri snímaní nočných záberov.

Fontech

Bežné zábery budú mať okolo 12,5 MPx, teda tradičnú štvrtinu, z čoho sa dá odhadnúť že softvér spája susedné body na fotografii do jedného aby vykúzlil ostrejší a svetlejší záber. Funguje to.

Výsledok je dostatočne jasný a s prekvapivým množstom detailov, v sychravých jesenných dňoch by ma možno potešilo trochu vernejšie zobrazenie a kontrast, no hoci sa foťák nemôže rovnať tej najdrahšej konkurencii alebo sesterskému Mate 50 Pro, v tejto cenovej kategórii patrí k tomu najlepšiemu a pri nočných záberoch vystúpa na tie najväčšie priečky. Huawei si totiž dal záležať na softvérovom odladení a tak vôbec nepocítiš, že mu chýba optická stabilizácia.

Fontech

Chýbala mi však možnosť nahrávať videá v 4K pri 60 fps – práve dvojnásobná snímkovacia frekvencia je už štandardom aj na YouTube, takže v tomto smere spomínaných vlogerov telefón trochu zrádza. Nezostane im nič iné, ako použiť Full HD 60 fps, prípadne sa zmieriť s menej plynulým obrazom.

Je to vlajková loď za polovicu?

Huawei nova 10 Pro je elegán. Navonok, vďaka mimoriadne podarenému dizajnu. Vo vnútri síce nájdeš podarený a odladený systém, no spojazdenie všetkých Google aplikácií potrebuje pár krokov navyše, od ktorých ťa Apple či Samsung odbremenia.

Zároveň však platí, že čínsky výrobca svoj hendikep nikdy nemaskoval lepšie a vďaka Gspace fungujú je už prakticky všetko, okrem Android Auto. Poradíš si dokonca aj s bezkontaktnými platbami.

Hlavné fotoaparáty ťa určite nesklamú a selfies zvláda nova 10 Pro možno najlepšie na trhu. Výraznou ranou pod pás v roku 2022 tak môže byť zrejme len absencia 5G. Ak ho aj nevyužívaš dnes, možno by si si mal položiť otázku, či tomu tak zostane aj o rok alebo dva.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP