V správe sa nachádzajú materiály SITA aj TASR.

Spojené štáty súhlasia so svojimi západnými spojencami a tvrdia, že dodávky iránskych samovražedných dronov Rusku porušujú sankcie uvalené Organizáciou Spojených národov (OSN).

Americké ministerstvo obrany uviedlo, že súhlasia s britským a francúzskym posudkom, že bezpilotné lietadlá porušujú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN 2231. Tá je spojená s iránskou jadrovou dohodou a zakazuje iránske transfery určitých vojenských technológií. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rusko v pondelok s dronmi, o ktorých sa predpokladá, že sú iránskej výroby, zasiahlo Kyjiv a ďalšie ukrajinské mestá. Najmenej osem ľudí v dôsledku útokov zomrelo. Ukrajina identifikovala dané bezpiloté lietadlá ako iránske stroje Šahíd-136.

Irán popiera, že by dodával Rusku drony. Vendant Patel z amerického rezortu zahraničia však uviedol, že USA „verejne odhalili, že Rusko dostalo drony z Iránu a že to bola súčasť ruského plánu na dovoz stoviek iránskych bezpilotných lietadiel rôznych typov“. Ako dodal, existujú „rozsiahle dôkazy“ o ich použití Ruskom na Ukrajine.

Rusi s nimi spočiatku neboli spokojní

19. augusta dostalo Rusko najmenej dva rôzne typy bezpilotných lietadiel, ktoré by mohli byť použité pri útokoch na radarové systémy, pozície delostrelectva a iné vojenské ciele. Počas prvých skúšok sa však vyskytlo veľa porúch a ruské ozbrojené sily s dronmi „nie sú spokojné“, tvrdia zdroje. Viac sa dočítaš v samostatnej správe.

Podľa Washington Postu americká vláda predpokladá, že Irán dodá Moskve ďalšie stovky bezpilotných lietadiel. V júli vyslovila domnienku, že Rusko bude chcieť získať iránske útočné drony.

Ukrajinci ich rozoberajú a analyzujú

Ukrajina v piatok oznámila, že vyvíja novú technológiu proti útokom iránskych dronov, ktoré používa Rusko. Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov odhaduje, že Rusko má 300 iránskych útočných dronov a „pokúša sa nakúpiť niekoľko tisíc ďalších„. „Uvidíme, či sa to stane alebo nie, ale my musíme byť pripravení,“ dodal minister.

Vyvíjame systémy na ich eliminovanie… Tieto drony rozmontovávame, aby sme videli detaily, napríklad to, aký elektronický mozog majú vo vnútri, a podľa toho pripravíme rôzne protiopatrenia,“ dodal Reznikov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú