Nie každý chce dať za nový mobil 1 000 eur alebo viac. Aj preto majú, popri najznámejších značkách ako je Apple či Samsung, podobne veľké zástupy priaznivcov menej známe čínske značky, ktoré sľubujú často takmer rovnaké hardvérové parametre, no za výrazne nižšiu cenu.

Typickým príkladom je Xiaomi, ktorého vlajkové lode mnohí chápu ako rozumnú alternatívu k iPhonu 14 alebo Samsungu Galaxy S22, hoci ani tento výrobca sa už nebojí blížiť k štvorcifernej méte. Od polovice roka sa však môžu Slováci tešiť na ďašie rozšírenie ponuky s mimoriadne lákavým pomerom cena / výkon.

V júni sme totiž predstavili značku Vivo, ktorá má bohatú 13-ročnú históriu – v hre je teda prakticky od začiatku smartfónov s Androidom. Na náš slovenský trh však oficiálne prišla až tento rok.

Aj špičkový top model, aj kúsok pre menej náročných

Fontech mal príležitosť sa detailnejšie zoznámiť najmä s dvojicou z aktuálnej širokej ponuky zariadení Vivo. Ide o veľmi dobre vybavený model strednej triedy V23 s lacnejśí lákavý kúsok najmä pre mladých s označením Y76. Názvoslovie je v tomto prípade pomerne jednoduché – modely zo série Y znamenajú úplný základ, V stred s nádychom prémiových riešení a trieda X sa rozhodne nebude báť vyzvať ani tie najdrahšie telefóny na trhu, aj vďaka ultravýkonnému procesoru Snapdragon 8 Gen1.

Vivo V23 očarí už na prvý pohľad

Model strednej triedy Vivo V23 zaujme už po vybratí z krabice a to dizajnovým riešením, ktoré zatiaľ neponúka žiadny iný mobil na trhu. Nájdeš ho však len pri zlatej farebnej verzii tohto telefónu, a to úplne zámerne.

Zadná sklenená strana totiž reaguje na slnečné lúče, presnejšie ultrafialové svetlo. Chrbát mobilu je totiž modrý len do chvíle, kým ho na jesennej terase popri pití kávy nepoložiš na stôl. Po tom, ako sa doň oprie svetlo (prípadne naň zasvietiš UV baterkou) sa totiž povrch prefarbí do modrej. Najzaujímavejšie to začína byť v prípade, že si vyrobíš rôzne šablóny, prípadne na telefóne necháš list z kvetov, mince alebo čokoľvek iné. Takto doň totiž tieto objekty „vygravíruješ“.

Netreba sa však báť, tento efekt je len dočasný a akonáhle príde k ochladeniu zadnej strany, telefón opäť žiari jednou zlatou farbou – a ty získaš novú plochu na nové kreslenie. Vivo tvrdí, že fólia reagujúca na UV svetlo nebude degradovať a tento efekt si užiješ počas celej životnosti telefónu.

Zároveň však pripomíname, že ak podľa teba ide o zbytočnú hračku a dávaš prednosť nenápadnejším zariadeniam, stále môžeš siahnuť aj konzervatívnej čiernej verzii Vivo V23, ktorá sa na Slovensku predáva tiež.

Nemá Snapdragon, ale…

Vivo vo vnútri použilo čipset Dimensity 920 od známeho výrobcu MediaTek, ktorý možno nemá taký cveng ako konkurenčný Snapdragon, no naozaj sa nemusíš báť o nedostatok výkonu. Svedčí o tom kombinácia 12 GB RAM pamäte a 256 GB úložiska, ktoré tento mobil razom katapultujú medzi to najzaujímavejšie v tejto cenovej kategórii. Oficiálna cena pre náš trh bola v lete 529 eur, no už dnes túto novinku nájdeš aj za necelých 433 eur.

Po pár dňoch cválim dobre sa držiace „hranaté“ spracovanie, no aj odolný kovový rám a úpravu proti odtlačkom prstov. Hmotnosť je približne 180 gramov, čo je na 6,44-palcový mobil skôr menej. Konštrukcii môžem vyčítať len chýbajúcu odolnosť voči vode.

Samozrejmosťou je najnovší operačný systém Android 12, no balenie mobilu rozhodne ponúka aj veci, ktoré samozrejmé nie sú. Nájdeš tu napríklad silikónový obal, slúchadlá s redukciou na USB-C konektor a rýchlonabíjačku s 44 W adaptérom, ktorá 4 200 mAh batériou doplna nabije za necelú hodinu – obe veci, za ktoré si už inde musíš priplácať zvlášť.

Mobil dokonca dostal aj displej s vyššou frekvenciou zobrazovania na úrovni aspoň 90 Hz a populárny režim Always on obrazovky či dnes už asi samozrejmú podporu 5G sietí. Aj napriek dnes už trochu nižšej kapacite akumulátora môžeš rátať s približne 1,5-dennou výdržou.

Hlavným sú dnes fotoaparáty – tým dôležitejším predný

Na zadnej strane nájdeš trojicu fotoaparátov – prekvapivo podarený 64 Mpix hlavný snímač, ktorý dnes musí byť doplnený širokouhlým fotoaparátom, v tomto prípade s 8 Mpix rozlíšením. Kvalita fotografií je naozaj dobrá a kamerám možno vyčítať len nahrávanie videí v 4K pri maximálne 30 FPS, nie 60 FPS. To je však záležitosť už spomínaného procesora.

Tretí objektív patrí 2 MPx Makro režimu, ktorý však asi používať nebudeš. Oveľa zaujímavejšie je to z druhej strany, kde doslova kraľuje 50 MPx selfie fotoaparát s automatickým zaostrovaním.

Autofocus vpredu je niečo, čo s iPhone s veľkou pompou dostal až tento rok, no Vivo V23 a veľmi limitovaný počet zariadení to ponúkal už pred ním. Vďaka autofocusu sa môže mobil zamerať na tvoju tvár a pozadie bude prirodzene rozostrené, takže fotky budú oveľa živšie a nie tak ploché. Selfie čary tu však nekončia, vpredu je ešte 8 Mpix širokouhlý objektív a zaujímavá dvojica bleskov po stranách predného výrezu.

Vivo Y76 hlboko pod kľúčovou hranicou

Hneď na úvod spomeňme to najpodstatnejšie. Vivo Y76 dnes kúpiš na slovenskom trhu aj za 260 eur, čo je hlboko pod cenovkou Motoroly Edge 20, Xiaomi Mi 11 Lite alebo Samsungu A23.

Ani tomuto kúsku nechýba 5G konektivita a rýchle 44 W nabíjanie, čo už v tejto triede vôbec nie je pravidlom. Nabíjačka, slúchadlá a ochranný silikónový kryt pritom zostávajú v balení aj tohto lacnejšieho kúsku, Vivo tak nemuselo nikde uberať. Konzervatívnejších zákazníkov bude rozhodne lákať aj klasický 3,5 mm audio jack.

Chrbát tohto ešte väčšieho, až 6,58-palcového mobilu už podobne farby meniacim farebným prevedením nedisponuje, podľa dopadu svetla je však modro-ružový, takže stále vyzerá zaujímavo. Logicky sa však uberalo na hardvérovej výbave. Vo vnútri už nájdeš slabší MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G, no stále v kombinácii s 8 GB RAM a 128 GB vnútornou pamäťou.

Vzhľadom na väčšie rozmery oproti Vivo V23 by som očakával aj väčší akumulátor, no pravdou je presný opak. Ten má v prípade lacného kúsku iba 4 100 mAh. V tomto prípade síce smartfón poráža Motorolu, no za konkurenčným Samsungom s 5 000 mAh akumulátorom už zaostáva a čakaj skôr nabíjanie každý večer. Fotoaparáty na túto triedu zostávajú slušné, no priprav sa na niekoľko obmedzení. 50-megapixelový hlavný snímač stále poteší za každých okolností a budeš sa naň môcť spoľahnúť nielen cez deň, ale aj po zotmení.

Úplne tu však už chýba dnes prakticky štandardný širokouhlý objektív – zvyšné dve optiky patria snímaču hĺbky pre režim portrét a zbytočnému Makro režimu. Zdvihnuté obočie prináša aj záznam videa, ktoré môže byť maximálne vo Full HD a 30 snímkach za sekundu – to dnes už rozhodne nestačí.

Myslelo sa očividne skôr na selfie fotografie, pretože tu stále nájdeš nadpriemerné 16 Mpix rozlíšenie predného fotoaparátu.

Zaujímavá alternatíva za minimálne peniaze

Alebo inak. Vivo Y76 už na rozdiel od V23-ky dostal celý rad kompromisov, nerobí ich však tam, kde to veľkú časť používateľov bolieť nebude – má totiž dostatočný výkon, aspoň jednodňovú výdrž batérie a dobrý fotoaparát pri statických snímkach. Absencia širokouhlých záberov a kvalita videí nepoteší, no je len na tebe, či ich považuješ za samozrejmosť, alebo nadštandard k volaniam, surfovaniu na webe a prácu s obľúbenými appkami. Výsledná cenovka môže všetko dokonale ospravedlniť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP