Čínska spoločnosť Xiaomi potvrdzuje, že je plnohodnotným technologickým gigantom a naplno sa môže rovnať firmám ako je Apple, Samsung či dokonca Tesla.

Firma totiž včera v Pekingu predstavila svojho prvého humanoidného robota pod názvom CyberOne, ktorý sa pridáva k robotickému psovi Cyberdog. Toho sme mali možnosť na vlastné oči vidieť už pred pár mesiacmi a podobá sa napr. na známejší model od BostonDynamics.

Fontech

CyberOne podľa tlačovej správy firmy disponuje pokročilými nohami a rukami, ktoré dokážu ovládať predmety, hýbať sa a zároveň sa vďaka systémom starajú o udržiavanie stroja v spriamenej polohe.

Xiaomi tvrdí, že má schopnosť „rozpoznávať ľudské emócie“, v praxi však veríme skôr pokročilým možnostiam mapovania okolia a vytváraniu 3D kópie sveta pred ním.

„Výrazne sme investovali do vývoja vo viacerých oblastiach, vrátane softvéru, hardvéru a algoritmov,“ povedal Lei Jun, zakladateľ, šéf predstavenstva a výkonný riaditeľ Xiaomi Group.

Ako človek, skôr ako ten od Tesly

Humanoidný robot človeka (možno skôr toho ázijského) pripomína aj rozmermi – má výšku 177 cm a hmotnosť 52 kilogramu, pričom rozpätie rúk tvorí 168 cm.

Robot má mať až 21 stupňov voľného pohybu, teda pravdepodobne 21 pohyblivých častí, čo mu umožňuje napodobňovať ľudské pohyby.

 

mi.com

Ako sa však ukazuje, vyvinúť dostatočne výkonné motory, ktoré by boli stále pomerne ľahké, aby nenarúšali rovnováhu celého robota, nie je nič nednoduché ani v roku 2022. Motor bedrového kĺbu je síce schopný okamžitého špičkového krútiaceho momentu až 300 Nm, pol kila vážiaci motor kĺbu hornej končatiny ale vyvinie „len“ 30 Nm.

V ruke tak robot zatiaľ udrží iba predmety s hmotnosťou do 1,5 kg, čo na pracovné účely nie je žiadna sláva. Zdá sa teda, že simulovať ľudské svalstvo zatiaľ naozaj nedokážeme, no je otázkou, či je práve „telo“ tým najideálnejším konceptom na manuálne činnosti. Firmy sa však, logicky, ľudsky vyzerajúcich robotov snažia vytvárať z úplne iných pohnútok.

Ako správne pripomína Teslarati, už 30. septembra sa koná aj Tesla AI Day, kde by Elon Musk podľa svojich slov „dovtedy mohol mať funčný“ prototyp robota Tesla Optimus, ktorý má byť lacnejší ako auto.

Ďalšie technológie

Systémy robota dokážu podľa Xiaomi rozpoznať 85 typov zvukov prostredia a 45 druhov ľudských emócií, pričom v časoch smútku vraj človeka skúšajú utešovať.

mi.com

Zdá sa, že roboty tu s nami budú čoraz častejšie a je určite pozoruhodné, kam sa značka Xiaomi od smartfónov a robotických vysávačov dostala. Jedna vec je však výroba samotného mechanického tela robota, tá druhá samotný softvér, alebo ak chceš umelá inteligencia.

Tesla Optimus má pravdepodobne stále navrch

Musk sa v minulosti vyjadril, že roboti od Tesly môžu teoreticky dostať aj vlastnú osobnosť, ktorá sa sama vyvíja na základe interakcií s okolím a majiteľom. Takýmto spôsobom môžu autonómni roboti pomôcť nielen v domácnosti, ale tiež vyriešiť problém s osamelosťou mnohých ľudí.

„Samozrejme musíme byť opatrní, aby sa to nezmenilo na dystopickú situáciu. Bude podľa mňa dôležité, aby sme mali na robotovi lokalizovaný rom čip, ktorý nie je možné aktualizovať. Napríklad keď poviete – stop stop stop – nech to povie ktokoľvek, robot zastaví,“ vysvetlil Musk a objasnil, ako môžu fungovať núdzové poistky pre prípad, že dôjde k akémukoľvek zlyhaniu systému.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú