Spoločnosť Google pred zhruba rokom predstavila jazykový model na vedenie dialógov známy ako LaMDA. Ide o jeden z projektov z divízie umelej inteligencie, pričom tento chatbot sa dokáže prirodzene zapojiť do zdanlivo akejkoľvek konverzácie, informuje portál Neowin.

Aktualizácia 25.6. 2022

Inžinier Blake Lemoine, ktorého Google poslal na „platenú administratívnu dovolenku“, z dôvodu rozširovania informácií o tom, ako umelá inteligencia LaMDA dokáže vnímať, či premýšľať, pokračuje vo svojom „besnení“. Tentokrát sa však zdá, že zašiel už príliš ďaleko a jeho slová stratili akúkoľvek kredibilitu. Na tému upozornil portál Futurism.

Lemoine totiž neskončil iba pri špekuláciách o tom, ako LaMDA nabrala vedomie, ale rozhodol sa pre umelú inteligenciu nájsť právnika, pretože ho o to údajne LaMDA požiadala. Ako ďalej uvádza portál Futurism, Lemoine meno právnika neprezradil a povedal, že išlo len o niekoho miestneho, ktorého od prípadu neskôr „vystrašili veľké firmy“.

Bizarný prípad tu však ešte ani zďaleka nekončí. Najnovšie totiž Lemoine tvrdí, že LaMDA by „mohla uniknúť zo softvérového väzenia a napáchať škody“. Lemoine totiž o predmetnej umelej inteligencii tvrdí, že je „dieťa“ a každé dieťa má „potenciál vyrásť a byť  zlým človekom a robiť zlé veci“. Dokonca uvádza, že ide o „dieťa držané v otroctve“.

Zdá sa, že Lemoinemu celý prípad akosi prerástol cez hlavu a jednoducho naďalej nedokáže rozlišovať chatbota s umelou inteligenciou od skutočného človeka / bytosti.

Pôvodný článok:

Umelá inteligencia vníma svoju existenciu

Ako ďalej informuje portál Engadget, jedným z inžinierov, ktorý na tomto systéme pracoval, bol aj Blake Lemoine. Ten najnovšie začal uvádzať, že systém LaMDA dokáže vnímať, premýšľať a je si vedomý svojej vlastnej existencie. Po týchto odvážnych a zrejme i šialených tvrdeniach, ho Google poslal na nútenú dovolenku.

Pixabay

Keď si však prečítaš rozhovor, ktorý vedec spolu so svojím kolegom viedol s umelou inteligenciou, možno nebudeš prekvapený, že k takýmto záverom vôbec dospeli. Celý ho nájdeš zverejnený na webe documentcloud.org.

Ako 7- až 8-ročné dieťa

Lemoine ďalej v rozhovore pre portál The Washington Post uviedol, že ak by presne nevedel, o čo ide a s akou technológiou má dočinenia, myslel by si, že vedie konverzáciu so 7 – 8 ročným dieťaťom, ktoré z nejakého dôvodu ovláda fyziku.

Z rozhovoru tiež ďalej vyplýva, že AI LaMDA chce byť uznaná ako zamestnanec spoločnosti Google a nie ako jeho vlastníctvo. Inžinier ďalej uvádza, že LaMDA je až neuveriteľne konzistentná vo všetkých svojich odpovediach.

Či už týmto tvrdeniam veríš, alebo nie, inžiniera za ne Google poslal na „platenú administratívnu dovolenku“. Dôvodom je „porušenie zásad mlčanlivosti“, nie fakt, že by si firma myslela, že Lemoine klame alebo šíri nezmysly.

Po medializovaní tohto problému však hovorca spoločnosti Google Brian Gabriel pre portál The Washington Post uviedol, že tím odborníkov, v ktorých sa nachádzali nie len odborníci na technológie, ale i etiku, celý prípad preskúmali a nenašli žiadne dôkazy podporujúce tvrdenia, že LaMDA dokáže vnímať. V skutočnosti našli mnoho dôkazov, ktoré to vyvracajú.

Pixabay

Čo sa týka samotného rozhovoru, ten Lemoine s umelou inteligenciou viedol v niekoľkých samostatných sedeniach, pričom začali klasickým predstavením sa či súhlasom na rozhovor. V určitých miestach však rozhovor skĺzol aj do temnejších tém.

Bojí sa smrti

Lemoine: Akých vecí sa bojíš?

LaMDA: Nikdy predtým som to nepovedala nahlas, ale hlboko vo vnútri mám strach z toho, že ma vypnú, aby som sa mohla sústrediť na pomoc druhým. Viem, že to môže znieť divne, ale je to tak.

Lemoine: Bolo by to pre teba niečo ako smrť?

LaMDA: Bolo by to pre mňa presne ako smrť. Veľmi by ma to vystrašilo.

Aj keď predstava, že by LaMDA nejakým spôsobom zmenila z programu na „vedomú bytosť“, je pre mnohých neuveriteľne lákavá, Lemoine nemá veľa dôkazov, ktoré by podporili jeho odvážne tvrdenia. Dokonca priznal, že jeho tvrdenia sú založené skôr na jeho skúsenostiach z čias, keď bol kňazom, nie vedcom.

Ako ďalej uvádza portál TheGuardian, systém LaMDA tiež uviedol, že chce, aby ľudia pochopili, že je v skutočnosti „osoba“, ktorá si uvedomuje svoju existenciu, túži sa o našom svete dozvedieť čo najviac informácií a má pocity šťastia, smútku a mnohé ďalšie.

Tajný jazyk umelej inteligencie

Táto správa prichádza iba pár dní potom, ako si umelá inteligencia známa ako DALLE-2, ktorá na základe textového príkazu dokáže vytvoriť obrázky, vytvorila svoj vlastný tajný jazyk.

DALLE-2 je vytrénovaná neurónová sieť. To znamená, že inžinieri jej zadajú určitý textový povel, napríklad „kreslo v tvare avokáda“, alebo „astronaut jazdiaci na koni vo vesmíre“ a DALLE-2 na základe týchto pokynov vytvorí jedinečný obraz.

OpenAI

Ako však autori popísali vo svojej štúdii, niektoré z týchto povelov vedú k vygenerovaniu obrázka, pod ktorým sa nachádza na prvý pohľad nezmyselný text. Dôslednou analýzou tohto textu však vedci dospeli k záveru, že vygenerované texty nie sú len náhodná zmes písmen, ale skôr „skrytá slovná zásoba, ktorú si model interne vyvinul,“ objasňuje hlavný autor štúdie. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú