Moderná doba zažíva nesmierne pokročilé inovácie, ktoré posúvajú doterajšie technológie míľovými krokmi vpred.

Jedným z takýchto príkladov je najnovší rekord v prenášaní dát optickými vláknami, ktorý sa podarilo dosiahnuť v Japonsku. Na linke dlhej 51 km totiž dokázali inžinieri preniesť dáta rýchlosťou 1,02 petabitov za sekundu (Pb/s). Na tému upozornil portál NewAtlas.

Každým rokom stúpajú požiadavky na rýchle dátové prenosy, či už ide o drôtové, alebo bezdrôtové systémy. Svet je totiž neustále viac a viac prepojený a potreba prenosu informácií je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Freepik

Rekordný prenos dát s veľkým bonusom

Zrýchliť dátový prenos sa pokúšajú aj vedci z japonského inštitútu NICT (National Institute of Information and Communications Technology), ktorí teraz vytvorili nový rekord v rýchlosti prenosu dát. Výsledky ich práce boli prezentované na Medzinárodnej konferencii CLEO (Conference on Laser and Electro-Optics ) 2022, informuje portál InterestingEngineering.

NEPREHLIADNI: Chválili ho skvelou budúcnosťou, realita je šok. Slovenský vodíkový autobus má extrémnu spotrebu

Na konferencii odborníci z NICT demonštrovali petabitový prenos údajov, ktorý sa výskumníkom podarilo dosiahnuť vďaka niekoľkým novým technológiám. Nesmiernou výhodu však je, že tento rekord sa podarilo dosiahnuť pomocou optických káblov, ktoré sú kompatibilné s už existujúcou infraštruktúrou.

Welcomia / freepik

Kompatibilita

Práve kompatibilita s existujúcou infraštruktúrou je nesmierne dôležitá. Petabitový prenos dát sa totiž podarilo prekonať inžinierom z NICT už v roku 2020, avšak v tej dobe bolo potrebné, aby spracovávanie signálov fungovalo spôsobom MIMO (Multiple-input-multiple-output), čo v krátkosti znamená, že po prijatí museli byť dáta dekódované špecializovaným zariadením. Nasadenie tejto technológie sa tak veľmi komplikovalo.

Tentokrát sa však expertom podarilo zabaliť viac jadier do jedného optického vlákna, čoho výsledkom je viacero prenosových ciest. Navyše, výroba týchto káblov sa veľmi nelíši od výroby konvenčných optických vodičov, takže ich uvedenie do praxe by nemalo robiť problém.

NICT

Konkrétne optické vlákno pozostáva zo štyroch jadier namiesto tradične využívaného jedného jadra. Okrem toho, výskumníci z NICT využili vlnový multiplexný prenos (WDM – Wavelength-division multiplexing), pri ktorom sa signály rôznych vlnových dĺžok posielajú cez rovnaké médium. To v jednoduchosti umožňuje rozšíriť kapacitu média, alebo vykonať obojsmernú komunikáciu na jednom optickom vlákne.

Celková šírka prenosového pásma je tu rekordných 20 THz, pričom túto šírku tvorí až 801 kanálov. Tie sú už tradične rozložené do pásma C  a L, ale taktiež je využité aj experimentálne pásmo S.

K rekordne rýchlemu prenosu dát, ktoré sa posielali cez 51,7 km kábel z optických vlákien, prispeli aj ďalšie modernizované zariadenia na zosilnenie a moduláciu signálu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú