Slovenská spoločnosť Tachyum oznámila dva rackové referenčné dizajny, ktoré, podľa jej tvrdenia, v porovnaní s „najvýkonnejšími superpočítačmi súčasnosti“, poskytujú výrazne vyšší výkon pri oveľa nižšej spotrebe energie. Majú pomôcť dosiahnuť výrazné úspory nákladov na takéto superpočítače pri využití cloudu alebo umelej inteligencie.

Čo ponúkajú

Vzduchom chladený rack Prodigy obsahuje 24 štvorprocesorových 2U serverov s plochou 8,49 cm a 96 čipov Prodigy strednej triedy, ktoré poskytujú až 6,5-krát vyšší výkon pre aplikácie high performance computingu a až 12,6-krát vyšší výkon pre aplikácie umelej inteligencie v porovnaní s referenčnov architektúrou NVIDIA H100 DGX POD.

Kvapalinou chladený rack Prodigy pozostáva z 36 štvorprocesorových 1U serverov s polovičnou plochou a 144 čipov Prodigy najvyššej triedy – v porovnaní HPC aplikácií je rýchlejší až o 13,5-krát a 27-krát pre AI aplikácie v porovnaní so systémom od spoločnosti NVIDIA.

Výkon Tachyum Prodigy vraj prevyšuje predošlé odhady spoločnosti. Vďaka vyššiemu výkonu aj výkonu v prepočte na dolár a watt vraj môže firma zostrojiť najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete.

Slovensko okrem toho bude mať v priebehu nasledujúceho roka možnosť upgradu na výkon jedného DP (Double Precision) exaflopu a 256 AI exaflopov za 55 miliónov eur, čím by získalo superpočítač s výkonom jedného DP exaflopu a 256 AI exaflopov za 125 miliónov eur. Má ísť o zlomok ceny akéhokoľvek iného riešenia.

Ďalšie podrobnosti návrhu slovenského superpočítača obsahujú:

  • 128 exaflopov AI výkonu,
  • 500 petaflopov HPC double-precision výkonu,
  • spotrebu energie 9 megawattov,
  • viac ako 1,6 petabajtov pamäte DRAM,
  • 100 petabajtov diskového priestoru.
Ultimátne parametre

Dátové centrum vzduchom chladeného superpočítača s procesormi Prodigy má tvoriť 107 rackov počítačových uzlov a 10 rackov pre úložisko.

Superpočítač založený na procesoroch Prodigy s kvapalinovým chladením počíta so 48 rackmi s počítačovými uzlami a 10 rackmi úložiska. Budúce nasadenie modulárneho superpočítača na platforme Tachyum Prodigy prvej generácie je škálovateľné až do štyroch DP exaflopov a jedného AI zetaflopu. To všetko pri spotrebe menej ako 70 megawattov a za cenu 500 miliónov eur.

Freepik (úprava redakcie)

Slovenský superpočítač s procesormi Prodigy by bol v oblasti umelej inteligencie 7x výkonnejší ako NVIDIA Eos a viac ako 25x výkonnejší ako superpočítač Fugaku, ktorý je momentálne najrýchlejší na svete. Rackové riešenia Tachyum ponúkajú porovnateľne vyšší výkon ako Tesla Dojo aj ako výpočtové systémy Cineca MARCONI100, ktoré dnes podľa Techyum patria medzi najväčšie a najvýkonnejšie superpočítače.

„Tachyum umožňuje robiť viac za menej zdrojov. S našimi vzduchom či kvapalinou chladenými rackovými riešeniami dokážeme dosiahnuť exponenciálne viac pri ešte lepších úsporách celkových nákladov na vlastníctvo (TCO),“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Prodigy rieši problém udržateľného rastu dátových centier. Spĺňa požiadavky vyššieho výkonu pri menšej spotrebe. Za rovnakú cenu sme schopní zdvojnásobiť výkon pre AI tréning a inferenciu. S Prodigy navyše môže svet ušetriť tony oxidu uhličitého.“

Naozaj nahradí aktuálne superpočítače

Tachyum Prodigy môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme.

Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je podľa firmy neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú