Už nie len samotné kryptomeny, ale aj takzvané NFT tokeny, ktoré rovnako využívajú technológiu blockchain, sú dnes v epicentre pozornosti technologických nadšencov a špekulantov s vidinou obrovského zárobku za krátky čas.

Ako informuje The Byte, záujem o nový NFT drop známych znudených opičiek Bored Ape dokonca v sobotu vyradil z prevádzky celý ethereum blockchain.

Tentokrát však nešlo len o nový obrázok. Bored Ape totiž chystajú vlastný metaverse svet s názvom Otherside (niečo ako „Druhý svet“ alebo „Druhá strana“) a podľa CNET v sobotu vypustili NFT, s ktorými si mohol kúpiť aj niektorý zo 100 000 pozemkov, čo má byť dokonca polovica „rozlohy“ celého Otherside.

Obrovský výpadok celej siete

Blockchain etherea však takýto objem požiadaviek nevydržal a niekoľko hodín vôbec nefungoval. Čo je však horšie, niektorí používatelia zrejme za zlyhané transakcie tak či tak zaplatili tisíce dolárov len na nevyhnutných poplatkoch. Yuga Labs však prisľúbili, že im tieto „gas fee“ vrátia.

Ani táto správa pritom nemusí byť uletenejšia, ako samotný koncept toho, že si prostredníctvom NFT kupuješ virtuálny, teda v skutočnosti neexistujúci pozemok a zároveň aj vsádzaš na to, že záujem o celú technológiu metaverse v najbližších mesiacoch či rokoch skutočne vybuchne – a práve o Otherside bude väčší záujem než o „konkurenčný“ Decentraland, Sandbox či metaverse od Zuckerbergovej firmy Meta (Facebook).

O niečo lepšie na tom boli už existujúci držitelia bežných NFT obrázkov Bored Ape a Mutant Ape Yacht Club, ktorí vďaka svojim tokenom mohli niektoré pozemky získať zadarmo. Len na porovnanie, podľa CNET teraz najlacnejší Bored Ape Yacht Club NTF obrázok stojí vyše 370-tisíc dolárov, každý pozemok sa však predával výrazne lacnejšie, „iba“ za 305 Ape Coinov, čo je asi 5 556 eur.

Komu sa jeden z pozemkov naozaj podarilo kúpiť, môže byť vysmiaty, pretože napríklad na platforme OpenSea ho v rámci sekundárneho trhu už teraz môže predať za skoro štvornásobok, teda 22 000 eur.

Katastrofálna idea poplatkov?

Podľa CNET je však na celej kauze zaujímavý ešte jeden faktor, a to už spomenuté „gas fees“, teda poplatky za transakcie v sieti ethereum. Pri víkendovom preťažení siete totiž jednotliví dražitelia skúšali sieť „uplatiť“ tým, že boli ochotní platiť vyššie poplatky a tým umožniť tej svojej transakcii rýchlejšie overenie.

Krypto, respektíve NFT nadšenci,

Svet hromží. Známe NFT opice zhodilo celé ethereum, zmizli milióny dolárov

tak namiesto bežných 10 až 100 dolárov v poplatkoch platili až 7 000 dolárov, čo je vo výsledku vlastne viac, než bola samotná hodnota ich nákupu. A keďže bola sieť totálne preťažená, vyššie poplatky neplatili len záujemcovia o NFT pozemky, ale aj bežní traderi kryptomien, ktorí v tom čase obchodovali na úplne iných burzách.

Ako ukazuje tweet nižšie, v jednom momente by ťa napríklad prevod 100 dolárov v stablecoine USDT stál na poplatkoch vyše 1 700 dolárov.

Za víkend teda fanúšikovia spálili vyše 175 miliónov dolárov len na poplatkoch, a to pojem „spálili“ myslíme doslova. Ethereum protokol totiž väčšinu z tohto objemu etherea doslova vymaže zo sveta – nepristane totiž prevádzkovateľom peňaženiek ani nikomu inému. Peniaze jednoducho prestanú existovať.

Aktuálna kauza teda opäť ukazuje na neefektivitu etherea a jeho smart kontraktov, respektíve tohto blockchainu v porovnaní s inými sieťami. Celá situácia tak zrejme povedie k tomu, že Yuga Labs všetky aktivity okolo svojho metaverse a Ape Coinu postupne presunú na vlastný blockchain.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú