Boj herných vývojárov s nelegálnym sťahovaním ich titulov je staré ako samotné hry a dnes už prakticky neexistuje herný produkt, ktorý by nebol dostupný aj na pirátskych stránkach.

Pirátstvo však existovalo dávno pred príchodom internetu a pamätníci si dobre pamätajú časy, keď sa hry prenášali z počítača na počítač pomocou diskiet, neskôr na kompaktných diskoch a USB kľúčoch.  svoj duševný majetok.

Medzi prvými spôsobmi boli takzvané „Off-Disc Copy Protection“, teda ochrana, ktorá sa nenachádza priamo na nosiči, no v hre bolo potrebné zadať určitú frázu z manuálu alebo obalu. Táto metóda bola veľmi obľúbená v 80. a 90. rokoch a neskôr sa zmenila na modernejší CD kľúč alebo sériové číslo samotnej hry.

Žiadne z menovaných spôsobov neboli príliš účinné, keďže fungovali iba v prípade, že unikátne kľúče boli verifikované online, čo však pri vtedajšej rozšírenosti internetu bolo prakticky vylúčené. Nasledovateľom kódov bola DRM ochrana, ktorá zapísala unikátne číslo na disk, takže sa musel nachádzať v mechanike pred spustením hry.

Šikovným hráčom netrvalo dlho a začali vytvárať „cracky“ – špeciálne spúšťače softvéru, ktoré túto ochranu poľahky obišli. Ako taký úspech zaznamenal neslávne známy softvér Denuvo, ktorý dokáže pirátstvo oddialiť. Niekedy o mesiace, inokedy len o dni.

Ide však o boj s veternými mlynmi a pirátstvo je dodnes veľmi rozšírené, o čom by vedeli rozprávať aj vývojári z Česka, ktorí kvôli masívnemu sťahovaniu ich hry Polda 7 rozmýšľajú o konci s vývojom legendárnej point and click adventúry.

Príkladov, kedy piráti a hráči, ktorým sa nechcelo platiť za herné tituly, zdecimovali slávne, ale aj menej známe herné série, je hneď niekoľko.

Spore

Určite si ešte pamätáš na evolučnú hru Spore od štúdia, ktoré nám prinieslo legendárnych Simsov či SimCity. Spore nás previedol cez celý vývoj organizmu a ponúkal až päť stupňov evolúcie, pričom každý z nich bol poňatý inou hrateľnosťou.

Steam

Vďaka prelomovosti tejto hry sa stala jednou z najpirátenejších v celej hernej histórii. Iba počas prvého týždňa bolo „ukradnutých“ viac ako pol milióna kópií a do konca roka 2008 sa čísla vyšplhali na neskutočných 1,7 milióna kópií.

Hra má veľkú históriu pirátenia, pretože EA nedokázalo poskytnúť dostatočnú ochranu pri digitálnej verzii. Zatiaľ čo disková verzia bola chránená, tá pre digitálne obchody bola DRM-free, čo znamená, že po nainštalovaní nie je potrebné žiadne ďalšie overenie originality.

Prototype

Radical Interactive nám v roku 2009 predstavil akčný titul v otvorenom svete, v ktorom stretávame hlavného protagonistu Alexa Mercera so superschopnosťami ako vystrihnutými z komixov o Venomovi.  Okrem pojedania ľudí či zmeny formy, ponúkol aj zaujímavý príbeh a obrovský arzenál zbraní a schopností.

Steam

Kvality hry si všimli aj piráti a nelegálne hru stiahli viac než 2,5 milióna krát. Nedostatočné príjmy z legálneho predaja spôsobili následné finančné problémy štúdia a po Prototype 2 v roku 2012 už neprišlo so žiadnym veľkým titulom. Namiesto toho pomáhalo aspoň Bungie pri tvorbe Destiny.

StarCraft 2

Herná komunita si musela počkať na oživenie kultovej stratégie StarCraft neuveriteľných dvanásť rokov. Prvý diel legendárnej sci-fi stratégie pritom predal slušných jeden a pol milióna predaných kópii, čím si zaistil prvenstvo ako najpredávanejšia hra roka 1998 a celá séria dodnes predala viac ako 17 miliónov kusov.

Activision Blizzard

Piráti pochopiteľne neobišli ani túto sériu a po vydaní Wings of Liberty, priameho pokračovania prvej časti, bolo nelegálne stiahnutých 3,12 milióna kópií. Stalo sa tak aj napriek tomu, že hráči bez originálnej verzie nemali prístup k online multiplayerovej časti hry.

Mass Effect 2

Hráčmi milované RPG Mass Effect už má na konte štyri tituly, a aj remastrovanú verziu prvých troch dielov. V  trilógii sme sledovali príbeh kapitána Sheparda, ktorý spolu so svojou posádkou na lodi Normandy zachraňuje galaxiu pred Reapermi – pokročilou strojovou rasou s cieľom vyhladiť všetky pokročilé civilizácie.

YouTube

Reputácia a prívlastok jednej z najlepších RPG všetkých čias sa takmer okamžite pretavila aj do jednej z najsťahovanejších hier, pričom Mass Effect 2 má na konte viac ako 3,2 milióna nelegálnych stiahnutí.

Sériu to však našťastie nezastavilo, keďže nasledovala trojka a o niekoľko rokov neskôr aj Andromeda. Aktuálne je v príprave aj  nové pokračovanie, no vývoj je ešte v ranom štádiu, čo znamená, že na akékoľvek novinky si ešte budeme musieť počkať.

Mafia 2

Do druhého pokračovania legendárnej českej Mafie boli vkladané veľké očakávania, keďže jednotka nepriniesla iba nový vietor, ale hotový hurikán, ktorý zamával hráčmi po celom svete. Dvojka síce nebola prevratná, no aj tak sa tešila veľkej obľube a od recenzentov si odniesla vysoké hodnotenia.

Steam

Ako už býva zvykom, keď je niečo obľúbené, chcú to všetci a najlepšie zadarmo. O tom svedčí aj tri a pol milióna stiahnutých kópií z torrentov a im podobných služieb. Po dvojke nám bola doručená tretia časť, no tá prišla z amerického štúdia Hangar 13 a svojou kvalitou sa nedokázala dotiahnuť na svojich predchodcov.

Battlefield: Bad Company 2

Vojenská séria od EA sa odjakživa tešila veľkej obľube a bola priamym konkurentom pre Call of Duty.  Battlefield: Bad Company 2 bola poslednou hrou v sérii s plnohodnotnou kampaňou so širším príbehom, ktorý sledoval špeciálnu bojovú jednotku nasadzovanú na misie po celom svete.

Steam

Vďaka prelomovej mechanike s prepracovanou deštrukciou prostredia si hra okamžite našla svojich fanúšikov, medzi ktorými sa nechýbali ani milióny neplatiacich zákazníkov. Práve kvôli nim boli vývojári obratí o takmer 4 milióny kópií, ktoré mohli namiesto toho predať, no keďže Battlefield je primárne multiplayerovou hrou, táto časť bola ošetrená a v prípade ilegálneho stiahnutia si ju hráč nemohol zahrať.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Svätý grál vojenských hier, Call of Duty započal v roku 2007 novú sériu s podnázvom Modern Warfare. Tá si okamžite ukradla srdcia hráčov, pretože po všetkých hrách, ktoré ukazovali svetové vojny, sa konečne našla aj tá z moderného prostredia. Po úspechu jednotky prišiel po ročnej pauze druhý diel, ktorý je dodnes mnohými hráčmi považovaný za najlepší v celej sérii.

Steam

Počas prvých dvoch dní dosiahli predaje 4,7 milióna kusov a v roku 2010 to bolo viac ako 22 miliónov jednotiek. Problém s pirátením sa však dotkol aj tohto titulu a má na konte 4,1 milióna stiahnutí, čo je takmer pätina celkových predajov hry.

Pokémon Diamond a Pearl

Japonské štúdio GameFreak prichádza takmer každoročne s novou hrou o chytaní pokémonov. Séria si už prešla takmer všetkými konzolami od Nintenda, s počiatkom na úplne prvom GameBoyi a od začiatku roku 2022 beží už ôsma generácia hier.

Pokémon Diamond a Pearl z roku 2006 je považovaná za najpirátenejšiu hru všetkých čias s oficiálnym počtom takmer päť a pol milióna „ukradnutých“ kópii. Straty v predajoch padajú najmä na hlavu samotného Nintenda, pretože kvôli slabému zabezpečeniu Nintenda DS, bola táto konzola považovaná za pirátsky raj.

Game Rant

Vysoká sťahovanosť však firmu neodradila od chrlenia nových častí, no vývojári sa poučili a v pokračovaní pridali systém, ktorý zabránil súbojom s ostatnými trénermi, pokiaľ kópia nebola autorizovaná.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú