Prakticky okamžite od vstupu ruských vojsk na Ukrajinu sa rozbehol balíček sankcií zo strany Západu. Viac či menej dobrovoľne (na základe tlaku vlád aj verejnosti) sa postupne pridávali aj súkromné spoločnosti. V Rusku už nepôsobí Apple, Sony, Disney, Microsft ani AMD a Intel.

Európa sa tiež snaží zbavovať všetkého ruského a z najväčšej krajiny na svete odchádza napríklad svetový futbal, lyžovanie či Formula 1. Teraz však prichádza aj veľké bezpečnostné varovanie, informujú Novinky.cz, ktoré citujú Nemecký federálny úrad pre informačnú bezpečnosť BSI. Ten Nemcom dôrazne odporúča nahradiť produkty antivírusovej firmy Kaspersky iným softvérom.

BSI upozorňuje, že antivírus má z princípu svojho fungovania rozsiahle prístupové práva do operačného systému v každom počítači. Kvôli aktualizáciám svojich databáz tiež neustále komunikujú so servermi materskej firmy, ktorá v prípade Kaspersky sídli v Rusku.

Bez dôkazov, ale…

„Ruský výrobca softvéru môže sám podnikať útočné akcie, ale môže k nim byť aj nútený proti svojej vôli, alebo môže byť sám bez svojho vedomia obeťou kybernetickej operácie, prípadne sa stať nástrojom útoku proti svojim zákazníkom,“ citujú BIS Novinky.cz.

Situácia je tak podobná, ako v prípade kauzy okolo produktov čínskej firmy Huawei z minulých rokov. Hoci neexistujú presvedčivé dôkazy, že by firma konala proti záujmom svojich zákazníkov, problémom je skôr politické prostredie v krajine, kde firma podniká. V oboch prípadoch existujú obavy, že ak by sa Čína či Rusko rozhodli zaútočiť proti Západu, manažéri firiem by mali len obmedzené možnosti vzdorovať.

Kým v prípade Číny sa pohybujeme len v teoretickej rovine, nad tým, že je Vladimir Putin schopný zorganizovať kybernetické útoky voči komukoľvek, už pochybuje len málokto.

Pripája sa aj Izrael či Fomula 1

Izraelská spravodajská služba pred Kaspersky varovala už v roku 2017, keď vyhlásila, že ruskí hackeri cez tento antivírus kradla údaje z počítačov americkej NSA. USA vtedy Kaspersky zo svojich počítačov zmazali, uvádzajú Novinky.cz.

Samotná antivírusová firma akékoľvek väzby na ruskú vládu opakovane popiera a je treba priznať, že sa v nepríjemnej situácii pravdepodobne neocitla dobrovoľne. V minulosti však už Kaspersky pripustil spoluprácu s tajnou službou FSB.

Dopady na PR či ekonomické výsledky firmy sú tak určite obrovské. Hoci spoluprácu s Kaspersky na koncu minulého roka predĺžil aj tým Formuly 1 Ferrari, dnes, necelý týždeň pred štartom nového ročníka by si už toto logo na červenom monoposte hľadal márne.

TASR – Ladislav Vallach

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú