Stúpajúce ceny kryptomien aj v tomto roku prilákali k ťažbe mnoho spoločností. So zvyšujúcou sa ťažbou kryptomien však Švédsko varuje EÚ pred problémom s dosiahnutím Parížskej dohody o zmene klímy. Práve švédski regulátori preto volajú po zákaze „proof-of-worku“ systému pri ťažbe kryptomien, informuje Cointelegraph.

Severská krajina sa stavia proti bitcoinu

Švédsko sa svoj nový návrh snaží podložiť tvrdeniami o neefektívnom využívaní obnoviteľných zdrojov energie v krajine. To by mohlo podľa Švédskeho úradu pre finančný dohľad a Švédskej agentúry na ochranu životného prostredia zabrániť dosiahnutiu jej klimatických cieľov.

Spotreba energie sa mala v krajine zvýšiť od apríla do augusta tohto roka o „stovky percent“ a ťažba bitcoinu tak má momentálne spotrebovávať množstvo energie ako 200-tisíc tamojších domácností.

Len v tomto roku tam mala spotreba energie stúpnuť na ročný priemer 1 TWh. Práve „proof-of-work“ systém tak Švédsko vníma ako veľkú prekážku pri ťažbe kryptomien a dosiahnutí svojich klimatických cieľov.

freepik

Popritom sa krajina snaží presadiť nielen zákaz ťažby kryptomien, ale aj zákaz nových ťažobných operácií. Spoločnosti obchodujúce s kryptomenami by potom mali dostať zákaz označovať svoj biznis za „environmentálne udržateľný“. Návrh by mohlo podporiť aj Nórsko, informuje Coindesk.

Švédsko však nemusí požadovať úplný zákaz ťažby kryptomien tak, ako to robila prednedávnom Čína, no svojimi požiadavkami môže podnietiť toto odvetvie k iným metódam ťaženia, ktoré by boli energeticky menej náročné. Podľa švédskych regulátorov by bol iný spôsob ťažby kryptomien až o 99 % energeticky efektívnejší. Konkrétne riešenie však regulátori nemenovali.

NEPREHLIADNI
Kryptoexperti odhalili: Čo čaká Slovákov, ktorí investujú do bitcoinu a kryptomien v ďalších mesiacoch?

Zákaz ťažby problém s emisiami nevyrieši, presunie ho do iných krajín

Proti výzve Švédska sa postavila tamojšia energetická spoločnosť Vattenfall, ktorá sa zastáva ťažby bitcoinu. Podľa nej je práve bitcoin ideálnym „nástrojom“, ktorý pomáha výrobcom elektriny zvládať niektoré náročné výzvy, ktorým čelia. Henrik Juhlin, riaditeľ správy fyzického napájania v spoločnosti, sa pre švédskeho vysielateľa SVT vyjadril, že ťažba bitcoinu pomáha vyrovnať zaťaženie v elektrickej sieti, informuje Bitcoin.com.

Podľa neho je táto metóda ťažby bitcoinu spoľahlivým spôsobom pre vyrovnanie v sieti v čase, keď je generovaný prebytok elektrickej energie. Švédska elektrická sieť zvyšuje podiel energie vyrobenej obnoviteľnými zdrojmi, no generovanie takejto „zelenej“ elektriny závisí aj od mnohých faktorov, ktoré človek nedokáže ovplyvniť. Práve ťaženie bitcoinu potom slúžiť ako „buffer“ v čase preťaženia.

Juhlin však zároveň varoval, že zákaz ťažby kryptomien spôsobom „proof-of-work“ by v skutočnosti nepomohol znížiť množstvo emisií, nakoľko by sa ťažiari len presunuli do iných krajín tak, ako to spravili po zákaze v Číne.

Po týchto udalostiach na ďalekom východe sa centrom ťažiarov kryptomien stalo USA, kde podľa NBCNews dosiahol podiel globálneho hashratu až 35,4 % na konci augusta. Ďalšie veľké centrá ťažiarov sa potom nachádzajú aj v Rusku a Kazachstane.

NEPREHLIADNI
Šialené plány Salvádoru nekončia. Krajina vybuduje prvé bitcoinové mesto na svete

Za bitcoin nemá proti vládam kto bojovať

Voči návrhu Švédska sa ohradila aj spoločnosť Melanion Capital, parížska investičná firma známa pre svoje bitcoinové ETF, ktorá na tvrdenia švédskych regulátorov reagovala ako na „úplne dezinformačné“. Firma zároveň poukázala na model, ktorý nastavil pre ťažiarov bitcoinu taký Texas.

V tomto americkom štáte sa namiesto zákazu rozhodli ťažiarov privítať, nakoľko dopĺňajú výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a obmedzujú plytvanie energiou, vďaka čomu vytvárajú stály zdroj záťaže pre volatilné zdroje energie z vodných a veterných elektrární.

Melanion Capital taktiež podotkol, že bitcoin nemá kvôli svojmu decentralizovanému fungovaniu žiadnu lobby, ktorá by zaňho bojovala proti svetovým mocnostiam a vládnym návrhom ako vo Švédsku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú