Planetárna obrana pred rôznymi vesmírnymi javmi sa neberie na ľahkú váhu. Dôkazom je aj nová štúdia publikovaná v periodiku Acta Astronautica, v ktorej sa tím odborníkov pozrel na poslednú obrannú líniu v „boji“ proti asteroidom. Na tému upozornil vedecký portál Sciencealert.

Rozbitie asteroidu

Ako píše portál Phys, v prípade, že by si to na Zem namieril nebezpečný asteroid, vedci by sa ho v prvom rade snažili vychýliť z jeho trajektórie tak, aby žiadnym spôsobom neohrozil našu planétu.

ScreensShot/Anselmo La Manna/ YouTube

Ak by sme jeho prítomnosť zaregistrovali na poslednú chvíľu a asteroid by nebolo možné už vychýliť, prišli by na rad zbrane ťažkého kalibru a asteroid by sme sa snažili rozbiť na menšie fragmenty. Je tento prístup ale efektívny?

Touto otázkou sa zaoberali aj autori novej štúdie na čele s Patrickom Kingom, ktorí v modeloch preverili poslednú obrannú líniu proti dopadu asteroidu, ktorá je známa ako „late-time small-body disruption“. Ako už z názvu vyplýva, ide o narušenie, respektíve rozbitie malého telesa, ktoré sme zaregistrovali veľmi neskoro.

Samozrejme, každý asteroid sa odborníci snažia detegovať ihneď ako je to len možné, avšak musíme byť pripravení na každý možný scenár vrátane neskorej detekcie. Veď predsa mnohé asteroidy v blízkosti Zeme zostávajú i naďalej neobjavené.

„Ak by sme zaregistrovali nebezpečný objekt, ktorý sa chystá zasiahnuť našu planétu príliš neskoro na to, aby sme ho bezpečne dokázali odkloniť, našou najlepšou možnosťou by bolo ho rozbiť tým spôsobom, aby výsledné fragmenty minuli Zem,“ cituje vyjadrenie spoluautora štúdie Michaela Owena portál Phys.

NEPREHLIADNI
Z hodnoty tohto asteroidu sa ti zamotá hlava. Má viac cenných kovov ako celá Zem

Čo prezradili simulácie?

Vo výskume sa vedci pozreli bližšie na jeden takýto potencionálny asteroid, ktorý bol na fragmenty rozbitý pomocou jadrovej zbrane. Presnejšie vo svojich modeloch nechali autori niekoľko metrov od povrchu asteroidu, tvarom podobnému planétke Benu, explodovať 1 megatonovú jadrovú hlavicu.

Celkovo bolo analyzovaných päť rozličných trajektórií asteroidu, ktorý bol v simuláciách opakovane rozbíjaný pomocou atómovej bomby týždeň až 6 mesiacov pred nárazom. Podľa hlavného autora štúdie išlo o nesmierne komplikovanú  simuláciu, pretože vymodelovať všetky fragmentové dráhy nebola vôbec jednoduchá úloha. Našťastie im pritom pomohol jedinečný softvér s názvom Spheral, pomocou ktorého zistili, kam presne by tieto kusy zamierali.

Ukázalo sa, že 100 metrov veľký asteroid je možné rozbiť tak, aby Zem zostala i naďalej v  bezpečí. Ak by sme totiž atómovú bombu odpálili iba 2 mesiace pred kolíziou, až 99,9 % pôvodnej hmotnosti asteroidu by nás minulo. Ak by bol asteroid o niečo väčší a na prípravu by sme mali celých 6 mesiacov, stále by nás minulo až 99 % pôvodnej hmotnosti asteroidu.

Vzhľadom na dosiahnuté výsledky je možné skonštatovať, že naša posledná obranná línia v „boji“ proti asteroidom je veľmi účinná. Treba však ešte raz pripomenúť, že rozbitie asteroidu na malé fragmenty je naozaj krajným opatrením.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP