Komunikačná aplikácia WhatsApp zožala vlnu kritiky ešte začiatkom roka po tom, čo upravila podmienky používania a ohlásila zdieľanie dát používateľov s Facebookom. Teraz sa opäť dostáva do pozornosti kvôli ďalšej kontroverzii.
Ako sa ukázalo, šifrované správy vo WhatsApp nie sú úplne tak „tajné“ ako by si mnohí používatelia mysleli. V istých prípadoch ich môže sociálna sieť prečítať aj bez ich vedomia, upozornil portál 9to5Mac s odvolaním na správu ProPublica. Podľa tejto správy tak používatelia WhatsApp nie sú jediní, ktorí uvidia svoje šifrované správy.
WhatsAppl láka ľudí na end-to-end šifrovanie správ
WhatsApp si získal medzi ľuďmi obľubu aj kvôli súkromiu, ktoré údajne poskytuje svojim používateľom. Aplikácia má totiž odosielané správy šifrovať procesom end-to-end, čo v praxi znamená, že odoslanú správu, či už sa jedná o text, fotku alebo video, by mali vidieť len odosielateľ a adresát správy.
V prípade WhatsApp to však zdá sa neplatí a pracovníci sociálnej siete môžu niektoré zo správ čítať. Aplikácia sa síce snaží používateľov uistiť o bezpečnosti komunikácie, no v praxi si odporuje.
„Prostredníctvom aplikácie WhatsApp zdieľate niektoré zo svojich najosobnejších momentov. To je dôvod, prečo sme do najnovšej verzie našej aplikácie zabudovali šifrovanie počas celého spojenia.
Šifrovanie počas celého spojenia znamená, že vaše správy a hovory sú v bezpečí. Čítať alebo počúvať ich môžete iba vy a osoba, s ktorou komunikujete. A nikto iný, ani WhatsApp,“ uvádza WhatsApp na svojom webe.
Tvrdenia o súkromí sám porušuje. Správy môže v istých prípadoch čítať aj Facebook
Posledné dve vety z tejto propagácie platformy však vyzerajú smiešne pri pohľade na správu ProPublica, ktorá informuje o tom, že WhatsApp zamestnáva vyše 1000 pracovníkov v niekoľkých budovách v Austine v Texase, Dubline v Írsku a v Singapure, ktorí pravidelne kontrolujú „milióny kúskov používateľského obsahu“.
Pomocou špeciálneho softvéru Facebooku majú títo zamestnanci kontrolovať nahlasovaný obsah z WhatsApp, ktorý po nahlásení označí aj umelá inteligencia firmy.
NEPREHLIADNI
Obrovská pokuta, WhatsApp musí zaplatiť až 225 miliónov eur
Práve títo zamestnanci majú vyhodnocovať všetok obsah od používateľov, ktorý sa im zobrazí na obrazovke, od podozrivých, ale neškodných príspevkov, až po príspevky s podvodmi, detským pornom, či príspevky obsahujúce teroristické odkazy. WhatsApp má k tomu používať externých dodávateľov, umelú inteligenciu a systémy, ktoré vyhodnocujú správy obsahujúce text, obrazový materiál alebo videá.
Všetko by to vyzeralo viac-menej v súlade s pravidlami, nakoľko WhatsApp musí mať kontrolu nad tým, aký obsah sa v jeho platforme šíri. Zabrániť šíreniu nebezpečných správ sa preto snaží všetkými dostupnými prostriedkami, avšak, pri nahlásení správy nie je na kontrolu odoslaná len konkrétna jedna správa, ktorá porušuje pravidlá.
WhatsApp totiž získa, a to aj napriek šifrovaniu, prístup k ďalším 4 predošlým správam používateľov v rámci jedného četu, aby moderátori kontrolujúci obsah získali dostatok kontextu a lepšie vyhodnotili nahlásenú správu. Aplikácia ich má na to upozorňovať pri nahlásení správy oznamom, v ktorom informuje, že do reportu bude zahrnutá aj „nedávna aktivita“.
Nie je súkromie ako súkromie
Bežný používateľ však rozhodne z tohto upozornenia nevyrozumie, že WhatsApp dostane aj jeho správy, ktoré mali ostať v „tajnosti“. Nahlásením jedinej správy od odosielateľa tak používateľ nevedomky udelí sociálnej sieti aj povolenie na odoslanie predošlých 4 správ z komunikácie, ktorú podľa tvrdení platformy môže vidieť iba on a adresát, čo však nie je pravda.
A hoci tak WhatsApp nemôže získať prístup ku kontrole obsahu komunikácie medzi používateľmi automaticky tak, ako to robí Facebook v Messengeri a na Instagrame, dokáže od ľudí vytiahnuť správy práve prostredníctvom nahlásenia správy, ktorá môže porušovať pravidlá.
Hovorca WhatsAppu sa k správe ProPublica na túto tému priamo nevyjadril, vyhlásil však, že „na základe spätnej väzby, ktorú sme dostali od používateľov, sme si istí, že ľudia rozumejú pri vytváraní hlásení pre WhatsApp, že dostávame obsah, ktorý nám pošlú„.
Portál 9to5Mac, ktorý na tému upozornil, uviedol, že mohlo dôjsť v správe ProPublica k nedorozumeniu a môže sa jednať o kontrolu správ na Facebooku miesto WhatsAppu. Hovorca tejto platformy však nepriamo potvrdil, že spoločnosť zbiera od používateľov aj správy, ktoré oni sami nenahlásia, tj. zvyšné 4 správy z predošlej konverzácie.
Facebook sa bráni „nedorozumením“
Aj keď má mať WhatsApp prístup iba k nahláseným správam a ďalším 4 predošlým správam kvôli údajnému kontextu pre moderátorov, je nepochybne jasné, že tvrdenia o end-to-end šifrovaní a o tom, že správy na platforme neuvidí nikto iný ako odosielateľ a adresát, neplatia, nakoľko sa môžu dostať do rúk WhatsAppu a Facebooku.
NEPREHLIADNI
Četovacie aplikácie sú populárne, zneužívajú ich však aj útočníci. Najhoršie je na tom WhatsApp
K celej situácii sa vyjadril aj samotný Facebook, ktorý to však zvalil na „nedorozumenie“ a uviedol, že všetky podmienky používania WhatsApp uvádza vo svojich podmienkach ochrany súkromia. Do toho zahrnul aj nahlasovanie správ na WhatsApp, ktoré potom automaticky putujú do Facebooku.
Po kliknutí na nahlásenie správy sa podľa Facebooku vytvorí nová správa s end-to-end šifrovaním určená pre jeho moderátorov, ktorí ju následne môžu vidieť aj so spomínanými 4 predošlými správami z konverzácie. Sociálna sieť však stojí za tým, že iné správy ako nahlasované vidieť nemôže.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
POZOR: Až 6 bánk čaká masívna odstávka. Slovákom nepôjde takmer nič
Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
Apple ustúpil Rusku. Z App Storu stiahol aplikáciu legendárneho vysielateľa
Zbaví ťa najotravnejšej veci. Gmail „ukradol" ultimátnu funkciu Apple, ochráni ťa pred hackermi
Najznámejšia služba drasticky zdražuje. Slováci si priplatia až o 50 % viac
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené