Trieda C je v rodinnej genéze Mercedesu na najvyšších priečkach a automobilka zo Stuttgartu jej dáva maximálnu prioritu pri vývoji. Už recenzia unikátnej triedy S ukázala, že technologická vyspelosť a zážitok z používania sú na úrovni, akú zatiaľ iné automobilky iba dobiehajú.

Akonáhle ale prišla na scénu nová trieda C s technológiami z S-ka, veľmi podobným dizajnom a „fičúrami“, okamžite sa strhlo davové šialenstvo. Každý chcel vedieť, čo táto revolučná trieda C ponúka a v čom všetkom tak veľmi vyniká. Ja som mal možnosť si ju vyskúšať na prvých jazdách po Slovensku.

Pri prvotnom testovaní som skúšal verzie C220d, C200 a C300. Všetko sú to štvorvalcové verzie s náhonom na zadnú náprav a všetky tieto motory boli vybavené štartovacím generátorom EQ BOOST a automatickou prevodovkou 9G-TRONIC. V režime elektromotora vie pridať až 15 kW výkonu a 200 Nm točivého momentu, čo sú veľmi slušné hodnoty, ktoré úcítiš od prvej sekundy. 

Pri motorizácii musím veľmi pochváliť kultivovanosť chodu jednotlivých agregátov, veľmi inteligentne a rozumne zvládnutú prevodovku a hlavne pocit luxusu, ktorý z každého Mercedesu jednoducho musí vyžarovať. Štvorvalce sa potom stanú jedinou dostupnou možnosťou pre novú Triedu C a aby toho nebolo málo, na vrcholnú verziu C63 AMG si musíme počkať až do roku 2023. 

K dispozícii bude aj plug-in hybridná verzia s podporou rýchlonabíjania a maximálnym elektrickým dojazdom 100 km. Tieto verzie C-čka budú mať už v základe montované vzduchové pruženie na zadnej náprave, aby sa kompenzovala vyššia hmotnosť akumulátorov. V batožinovom priestore navyše už nebude nepraktický schod, ktorý zasahoval do využitia.

Rýchlonabíjanie poskytne výkon 55 kW a AC nabíjanie bude maximálne podporovať výkon 11 kW. Plné nabitie je potom odhadované na 30 minút. Extrémne dobré vlastnosti plug-in hybridov Mercedesu sme vyskúšali pri unikátnom teste z Bratislavy do Košíc na plug-in hybride len pomocou elektrického pohonu. 

Už pri triede S som si hovoril, že natáčacia zadná náprava je synonymom novej generácie vlajkovej lodi Mercedesu a namontovať ju do lacnejšieho C-čka bol husársky kúsok. Uhol riadenia na zadnej náprave je 2,5 stupňa, čím sa zmení kruh otáčania o 43 cm na 10,6 m. Aby sme mali tie čísla pekne v porovnaní, trieda S natáča zadné kolesá o 4,5 až 10 stupňov v prípade príplatkovej výbave. 

Ako prvok príplatkovej výbavy sú k dispozíci aj digitálne svetlomety známe z triedy S. Táto technológia umožňuje napríklad premietanie pomocných značiek alebo výstražných symbolov na vozovku a každý svetlomet obsahuje modul s 3 extrémne výkonnými diódami, ktorých svetlo sa láme a smeruje pomocou 1,3 milióna zrkadiel.

Svetelný podpis je rovnako pre laika veľmi podobný triede S, čo rozhodne nie je na škodu. Majestátnosť S-ka je totiž veľmi ťažké pretaviť do inej, oveľa kompaktnejšej triedy. Novému Cčku sa to však podarilo na jednotku s hviezdičkou. 

Po nasadnutí do interiéru ťa okamžite šokuje dojem, aký zatiaľ neponúka žiadne auto z tohto segmentu. Tá podobnosť s triedou S, rovnaké ambientné podsvietenie, z veľkej časti rovnako koncipovaný, takmer plne digitálny interiér….

Je toho naozaj požehnane a človek by potreboval 3 články, aby všetko do detailov vysvetlil. Poprvýkrát má trieda C navyše natočenú stredovú konzolu na vodiča. Po vzore S-ka tu teda nájdeme na výšku orientovaný stredový displej v základe s 9,5 a príplatkovou 11,9-palcovou uhlopriečkou. Prvým väčšim rozdielom je použitá technológia, kedy trieda S disponuje OLED panelmi, C-čko stavilo na lacnejší LCD variant.

Klimatizácia má akoby samostatný „panel“ v spodnej časti displeja s veľmi jednoduchým ovládaním. Systém je, čo sa týka rýchlosti a animácií, zvládnutý na jednotku a rovnako pozitívne vnímam aj intuitívnosť prostredia. Nič nemusíš hľadať, v akejkoľvek situácii je každá položka menu vždy na správnom mieste.

Pred vodičom je potom veľký digitálny panel s uhlopriečkou 10,25 palcov alebo 12,3 palcov.

Voči staršej generácii MBUX je menu situované oveľa väčšími ikonami, pod ktorými sú rýchle skratky na najčastejšie používané akcie a celkovo je systém veľmi výrazne prerobený, aby sa dotykovému ovládaniu prispôsobil v maximálnej možnej miere. Mercedes myslel aj na intuitívne a jednoduché personalizovanie nastavenia vozidla. 

Dotykové je napríklad aj ovládanie nastavenia sedadiel na bočniciach dverí, ktoré však považujem skôr za krok späť. Mechanické prepínanie z predchádzajúcej generácie má niečo do seba a ak mám byť úplne úprimný, pôsobí to ešte o kus luxusnejšie a dôraznejšie na najmenšie detaily.

Zhodnotenie 

Dospela, je luxusnejšia a vycibrenejšia ako kedykoľvek predtým. Presne tieto tri superlatívy najlepšie vystihujú to, čo som si dokázal z prvých jázd novej triedy C odniesť. Auto postúpilo do novej ligy a či sa to páči konkurentom, alebo nie, aktuálne prehráva boj s novým C-čkom BMW radu 3 aj Audi A4. O technologickej výbave aj používateľsky prívetivej integrácii všetkého podstatného pre vodiča ani nehovorím.

Tam si hrá Mercedes vlastnú ligu. Ligu, do ktorej ešte ostatní nedospeli a nech sa snažia akokoľvek, namiešať takýto „drink“ športovosti, elegancie a luxus nedokážu.

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP