NASA absolútne zlyháva, raketa SLS na Mesiac za vyše 20 miliárd tento rok nepoletí
Obrovská raketa Space Launch System (SLS), vyrobená prevažne z modifikovaných komponentov Raketoplánu, je podľa NASA takmer hotová.
Jej testovací let sa blíži a do vesmíru sa má dostať už tento rok, pričom otestuje úplne novú kozmickú loď pre budúcich lunárnych astronautov.
Aktualizácia 5. septembra 2021:
Projekt rakety SLS a nového lunárneho programu je poznačený neustálymi odkladmi a meškaniami. Keď už sa však zdalo, že to NASA stihne v tomto roku, všetky nádeje sa rozpadli.
Ako informuje Ars Technica, megaraketa SLS poletí s prvou misiou lunárneho programu Artemis najskôr na jar, pravdepodobnejšie však až v lete budúceho roku. Nie sú vylúčené ani ďalšie omeškania – NASA pritom mešká voči svojim interným termínom už dva mesiace.
Dôvodom ďalšieho meškanie je, podľa Kathryn Hambletonovej, okrem pandemickej situácie spôsobenej vírusom COVID-19 aj počasie a práce, ktoré technici vykonávajú po prvý raz. SpaceX tak získava reálnu šancu dostať raketu Starship do vesmíru skôr, než to dokáže NASA s SLS.
Agentúra sa údajne chystá čoskoro zverejniť plánovaný rozvrh testov a činností a tiež potenciálny dátum štartu prvej rakety SLS. Bill Nelson, dnešný administrátor NASA, v minulosti povedal, že ak nedokážu za 11,5 miliardy amerických dolárov postaviť raketu, mali by „zavrieť obchod“, píše Space News. Od tohto vyjadrenie prešlo desať rokov a SLS stála vyše 20 miliárd.
Pôvodný článok:
SLS je vyústením prehnanej byrokracie
Celý program rakety SLS je, bohužiaľ, známy najmä svojim meškaním a neustálym prekračovaním finančného rozpočtu (ten dosahuje už takmer 20 miliárd amerických dolárov). Ako sa však zdá, technici a inžinieri tento rok poriadne zrýchlili tempo a všetko sa dalo do pohybu.
V marci otestovali prvý stupeň so štyrmi raketovými motormi RS-25 a následne sa pustili do spájania jednotlivých častí rakety do masívneho celku. Integrovali prídavné nosné rakety na pevné palivo (SRB) a teraz sa im podarilo položiť na SLS aj druhý stupeň ICPS (Interim Cryogenic Propulsion Stage).
Táto časť rakety tiež nie je novým konštrukčným celkom a ide o upravený druhý stupeň rakety Delta IV. SLS ho využije len vo svojej verzii Block 1, ktorá unesie na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO) 95 ton a k Mesiacu „len“ 27 ton.
Už len zopár komponentov
ICPS neskôr nahradí EUS (Exploration Upper Stage), ktorý zvýši nákladnú kapacitu pre lety na Mesiac. Prvej hotovej SLS momentálne chýbajú len dva kľúčové komponenty, a to adaptér pre spojenie s kapsulou Orion a následne samotnú kozmickú loď Orion.
Než sa k tomu ale technici dostanú, chcú vykonať sériu dôležitých testov pre kontrolu komunikácie medzi jednotlivými časťami rakety či medzi raketou a technickým vybavením na Zemi. ICPS je poháňaný legendárnym raketovým motorom RL-10, ktorého história siaha až do 50. rokov minulého storočia.
Ide síce o modifikovanú a modernizovanú verziu, RL-10B2, no i tá letela po prvý raz už v roku 1998. Novší druhý stupeň EUS využije rovnaký typ motora, ale vo verzii RL-10C3, ktorá je špeciálne vyvinutá pre SLS a v porovnaní so staršou verziou má, paradoxne, nižší špecifický impulz a nižší ťah. Je však o takmer 40 kg ľahší a je možné očakávať zvýšenie spoľahlivosti.
Rok 2024 zrejme nestihne, astronauti počkajú
Ako píše NASA, program Artemis zaručí návrat človeka na Mesiac a na jeho povrch dostane aj prvú ženu. Prvá posádka mala pristáť na povrchu nášho malého kozmického suseda v roku 2024, agentúra však priznala, že tento termín je nepravdepodobný.
Len pred pár dňami NASA ohlásila kontrakty v hodnote až do 45 miliónov dolárov, ktoré majú eliminovať riziká spojené s pristávaním na Mesiaci. Počas naštartovania raketových motorov nad jeho povrchom totiž dochádza napríklad k vymršteniu veľkého množstva lunárneho prachu, ktorý sa ľahko prichytáva na predmety a astronautov a navyše má korozívne vlastnosti.
Keďže je NASA vládna agentúra, reálnu konkurenciu v tomto projekte nemá. Istý druh vesmírnych pretekov však predsa len prebieha medzi SLS a raketou Starship, ktorú vyvíja SpaceX. Na obežnú dráhu sa, ak pôjde všetko podľa plánu, dostane skôr práve Starship (možno už v auguste).
Paradoxne sa dostane SpaceX ako prvý aj na povrch Mesiaca, pretože modifikovaná verzia Starship vyhrala kontrakt HLS (Human Landing System). To znamená, že prví astronauti pristanú na Mesiaci v rakete Starship. Keďže mali pôvodne tento kontrakt získať dvaja uchádzači, podľa všetkého dôjde k navýšeniu rozpočtu a SpaceX dostane súpera.
Dôvodom pre takýto krok je, že NASA potrebuje väčšiu nákladnú kapacitu pre stavbu lunárnej základne. V programe Apollo zabezpečoval pristátie pristávací modul, ktorý letel na rakete Saturn V spolu s astronautmi. V tomto prípade sa dostane modul na obežnú dráhu Mesiaca zvlášť, vďaka čomu je väčší (v prípade Starship priam obrovský).
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Lukašenko prišiel s bizarnou vyhrážkou. Chce odpojiť od internetu celú krajinu
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené