Podvodné aplikácie sú síce skôr výsadov toho „otvorenejšieho“ z dvoch najznámejších obchodov s aplikáciami, teda Google Play, no App Store nie je žiadnou výnimkou a napriek veľkým rečiam o bezpečnosti amerického giganta sa zlodejské aplikácie objavujú aj tu. Na jednu z nich najnovšie tvrdo doplatil muž menom Phillipe Christodoulou, ktorý si na svoj iPhone stiahol z App Store aplikáciu, ktorá ho pripravila o viac než 500 000 eur, upozornil Futurism.

Falošné kryptopeňaženky opäť úradujú

Christodoulou sa vo februári rozhodol uložiť si svoje bitcoiny do jednej z dostupných kryptopeňaženiek, pričom na App Store našiel aplikáciu populárneho výrobcu hardvérových kryptopeňaženiek Trezor, ktorý však v skutočnosti vlastnú aplikáciu nemá.

Tá na App Store však bola ohodnotená takmer piatimi hviezdičkami a poskytovala veľmi elegantné prostredie, aké nájdeš aj u iných podobných aplikácií, a po jej stahnutí si tak muž veľmi rýchlo vytvoril účet, na ktorý si „vložil“ vlastnených 17,1 bitcoinu, čo v danom čase predstavovalo približne 511 000 eur.

Za menej ako sekundu však takmer celé jeho úspory zmizli. Analytická spoločnosť Chainalysis následne pre Washington Post potvrdila, že ukradnuté bitcoiny smerovali na podozrivo vyzerajúci účet.

Pýtaš sa ako je možné, že sa takáto aplikácia dostala aj na App Store? Podvodníci ju najprv zamaskovali ako jednoduchú šifrovaciu službu, ktorá ľahko prešla schvaľovacím procesom Apple, a následne ju zmenili na napodobeninu aplikácie od Trezoru. Do karát im hral aj fakt, že výrobca kryptopeňaženiek svoju vlastnú aplikáciu nemá.

Cez kontrolu Apple sa skúsení podvodníci dostanú ľahko

Samotný Christodoulou kvôli tomu viac než zlodejov, ktorí mu kryptomenu ukradli, viní samotný Apple, pretože ten mal podľa neho v prvom rade vstupu takejto aplikácie na App Store zabrániť. Falošné aplikácie imitujúce práve spoločnosť Trezor pritom nie sú v obchodoch s aplikáciami žiadnou novinkou.

Neprehliadni
Google Play a App Store obsahujú vyše 200 podvodných aplikácií, ktoré od teba vytiahnu peniaze. Ako ich odhalíš?

Prvýkrát sme o nich počuli ešte v roku 2019, pričom britský regulátor Coinfirm pre Washington Post uviedol, že zaregistroval už 5 prípadov, pri ktorých ukradli zlodeji používateľom kryptomenu cez túto aplikáciu na App Store v celkovej hodnote až 1,3 milióna eur. Podobná aplikácia sa nachádzala aj v obchode Google Play, kde sa podvodníkom podarilo takto ukradnúť už 500 000 eur.

Samotný Apple však nezverejnil vývojára falošnej aplikácie Trezor a nepovrdil ani to, či prípad ďalej vyšetruje. Podľa odborníkov je však pre skúsených podvodníkov pomerne jednoduché obísť pravidlá amerického giganta a podobných aplikácií, ktoré v tajnosti prejdú schvaľovacím procesom, tak v spojení so stále rastúcou popularitou kryptomien môže byť na App Store omnoho viac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú