Unikátny vesmírny systém. 6 planét krúži okolo svojej hviezdy kurióznym spôsobom
Vďaka údajom zozbieraných viacerými teleskopmi vrátane systému teleskopov VLT (Very Large Teleskop) a kozmických observatórií TESS a CHEOPS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) sme dokázali odhaliť vzácnu sústavu šiestich exoplanét, ktoré obiehajú okolo svojej domovskej hviezdy naozaj špecifickým spôsobom, o téme informoval portál Phys.
Systém planét, ktorý ukrýva niekoľko záhad
Exoplanéty boli objavené neďaleko hviezdy TOI-178 nachádzajúcej sa vo vzdialenosti približne 200 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Sochár. Hoci prvotné pozorovania nevykazovali nič, čo by naznačovalo, že pôjde o tak raritnú planetárnu sústavu, opak bol pravdou.
Prvé pozorovania hviezdy TOI-178 odhalili vedcom dve exoplanéty obiehajúce po takmer identickej orbitálnej dráhe. To našťastie vedcov zaujalo natoľko, že planetárny systém sa rozhodli preskúmať oveľa detailnejšie, ale to ešte netušili, aké prekvapenie na nich čaká.
Ďalší detailný prieskum totiž odhalil, že okolo hviezdy v podobnej vzdialenosti neobiehajú len dve planéty, ale podstatne viac.
„Pomocou ďalších pozorovaní sme odhalili, že okolo hviezdy neobiehajú len dve hviezdy v podobnej vzdialenosti, ale skôr viacero hviezd vo veľmi špecifickej konfigurácii“, uvádza Adrien Leleu, hlavný autor štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom žurnále Astronomy & Astrophysics.
Koordinovaný pohyb planét
Konkrétne sa astronómom podarilo objaviť šesť planét, pričom päť z nich (okrem tej k hviezde najbližšej) sa po svojich orbitálnych dráhach pohybujú nesmierne koordinovaným spôsobom, čo znamená, že sa nachádzajú v tzv. dráhovej rezonancii.
Dráhová rezonancia predstavuje vlastnosť pohybu dvoch telies planetárnej sústavy, ktorá ovplyvňuje stabilitu ich usporiadania. Pri obiehaní okolo hviezdy teda existujú určité konfigurácie alebo vzory, ktoré sa neustále opakujú.
Dobrým príkladom dráhovej rezonancie v slnečnej sústave sú tri dobre známe mesiace planéty Jupiter – Io, Európa, Ganymedes. Tie sa nachádzajú v rezonancii v pomere 4:2:1, čo znamená, že pokým Ganymedes obehne Jupiter, Io ho stihne obletieť 4-krát, a kým Európa obehne Jupiter, Io ho obletí 2-krát. Viac o dráhovej rezonancii, ale aj konci slnečnej sústavy nájdeš na tomto odkaze.
Podobný dej môže sledovať aj pri novoobjavených exoplanétach, ktoré však majú svoj rezonančný pomer oveľa väčší. Podľa dostupných informácií sa dokonca jedná o jeden z najdlhších rezonančných reťazcov, aké sme dokázali spozorovať. Presnejšie má päť objavených exoplanét rezonančný pomer 18:9:4:3, čo znamená, že zakiaľ druhá planéta (prvá v tomto reťazci) dokončí 18 dráh, tretia stihne dokončiť 9, štvrtá 4 a posledná iba 3.
Zaujímavosťou je aj to, že ako prvé boli objavené planéty nachádzajúce sa v rezonancii a šiesta planéta tohto systému bola objavená až dodatočne. Tú astronómovia objavili na základe uvedeného rezonančné rytmu, z ktorého dokázali vypočítať, kde približne by sa mohla nachádzať ďalšia planéta.
Zvláštnosť tohto systému je umocnená rozložením planét
Okrem svojich orbitálnych dráh však systém TOI-178 zaujal aj niečím úplne iným. Tou je nedokonalé, respektíve podľa hustoty nepravidelné usporiadanie planét. Zatiaľ čo v slnečnej sústave sú planéty podľa hustoty usporiadané relatívne rovnomerne (hustejšie skalnaté planéty sú bližšie k Slnku a redšie plynné sú ďalej od Slnka), v systéme TOI-178 sú usporiadané spôsobom na ktorý nie sme zvyknutí.
„Zdá sa, že hneď vedľa planéty s hustotou podobnou Zemi sa nachádza veľmi „nadýchaná“ planéta s polovičnou hustotou planéty Neptún a hneď za tým nasleduje planéta s hustotou Neptúnu. Na podobné usporiadanie nie sme zvyknutí,“ vysvetľuje vedec Adrien Leleu.
Objav samotných planét a ich prieskum celého systému bol uskutočnený prostredníctvom dvoch nepriamych metód detekcie. Presnejšie metódou radiálnej rýchlosti, ktorej princíp spočíva na Dopplerovom jave, kedy sa vlnová dĺžka svetla zväčší pri vzďaľujúcich sa objektoch, alebo sa zmenší pri približujúcich sa objektoch a tranzitnou metódou, ktorá meria svetelnú krivku hviezd pri prechode exoplanéty. Táto metóda umožňuje tiež pozorovateľom odhadnúť veľkosť detegovanej planéty.
Tranzit bol pozorovaný pomocou observatórií CHEOPS, NGTS (Next-Generation Transit Survey), SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) a na meranie radiálnej rýchlosti bol využitý prístroj ESPRESSO (Echelle Spectrograph for Rocky Exoplanet- and Stable Spectroscopic Observations).
Kombináciou oboch techník dokázali autori štúdie zhromaždiť kľúčové informácie o systéme TOI-178 a jeho planétach, ktoré obiehajú okolo svojej centrálnej hviezdy oveľa bližšie a rýchlejšie ako Zem okolo Slnka.
Najbližšia a najrýchlejšia planéta stihne hviezdu obehnúť v priebehu niekoľkých dní, zatiaľ čo najvzdialenejšej to trvá až 10-krát viac. Portál Space uvádza, že planéty obiehajú okolo svojej hviezdy približne každých 2, 3, 6, 10, 15 a 20 dní.
Čo sa týka veľkostí planéty, ich rozmery sa pohybujú do priemeru Zeme až do maximálne 3-násoku Zeme, zatiaľ čo ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 1,5 až 30-násobku Zeme. Ako sme už uviedli vyššie, niektoré planéty sú kamenné a radia sa do kategórie Super-Zeme, iné sú plynné, ale omnoho menšie ako tie v našej slnečnej sústave a radia sa do kategórie Mini-Neptún.
Autori štúdie upozorňujú, že nejde len o objav planét v špecifickej rezonacii, ale o objav, ktorý nám môže poskytnúť cenné informácie o minulosti celého systému a tom ako sa planéty v planetárnych systémoch vyvíjajú.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Neverili vlastným očiam: Vedci v hlbokom vesmíre objavili známe „zviera”
Vedci šokovali svet. Dramaticky zlepšili životnosť batérií elektromobilov pomocou dreva
Nikto netušil, čo sa deje: Záhadný objekt k nám vysiela rádiové signály už od roku 1988
Zem je vo vnútri obrovskej prázdnoty. „Zvuk Veľkého tresku“ naznačuje možné riešenie veľkej záhady
Vedci našli riešenie proti večným chemikáliám. Nečakaná zbraň ich zožerie priamo v tvojom tele
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dekan Lekárskej fakulty SZU skončil. Jeho meno sa spája s kauzou kolonoskopií
Ako ísť do dôchodku v 35 rokoch: Investičný byt ti zabezpečí pasívny príjem
Obľúbený grécky ostrov v plameňoch: Ministerstvo vydalo odporúčania pre Slovákov
„Zatiaľ ide o stovky miliónov eur.“ Zdechovský varuje, že zneužívanie eurofondov na Slovensku je len špička ľadovca
Pivo na Pohode: Zlatý Bažant predstavil vlastnú zónu aj menu na mieru, takto to vyzerá
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP