Elon Musk konečne ukázal svetu, ako funguje mozgový implantát Neuralink. Chce ním zmeniť schopnosti ľudí
Prepojenie ľudského mozgu s počítačmi je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Na takejto technológii pracuje aj vizionár Elon Musk, ktorý pred pár hodinami ukázal prototyp svojho mozgového implantátu Neuralink, informoval portál CNN.
Musk svoju prelomovú technológiou demonštroval na prasati menom Gertrúda, ktorá mala vo svojom mozgu implantát a ten dokázal zachytiť mozgovú aktivitu prasaťa. Už na prvý pohľad bolo z tejto prezentácie jasné, že Muskova spoločnosť urobila oproti minulému roku, kedy bol projekt ohlásený, obrovský pokrok, no údajne je ešte stále čo zlepšovať a nie je toho málo.
Dizajn zariadenia sa od jeho predstavenia v minulom roku zmenil, takže je na prasati ťažko viditeľné a svojimi rozmermi sa výrazne zmenšilo. Musk ju prirovnal k hodinkám Fitbit, ktoré sú vložené v lebke človeka. Samotný implantát komunikuje s mozgom prostredníctvom 1024 elektród, ktoré prenikajú do vonkajšej časti mozgu.
Čip však nemá skoro žiadny výpočtový výkon, ten je prepojený s externým výpočtovým zariadením pomocou nízko energetického štandarduq Bluetooth LE, no v budúcnosti by sa mala na toto spojenie využivať nová, ich vlastná prenosová technológia, ktorá drasticky zvýši počet dátových spojení.
Výsledky ohúrili, no zároveň sklamali
Implantát v lebke prasaťa naozaj fungoval. Čip dokázal zachytávať mozgovú aktivitu Gertrúdy a bezdrôtovo ju posielal do externého výpočtového zariadenia. Tento výsledok je naozaj pôsobivý, no zatiaľ nepreukázal takmer nič z veľkých ambícií projektu.
Počítač zatiaľ iba zaznamenal nervovú aktivitu, no absolútne „nerozumel“, čo majú výkyvy v tejto aktivite znamenať. Rovnako zatiaľ nebola preukázaná žiadna spätná komunikácia, kedy by počítač posielal skrz implantát do mozgu nejaké impulzy, píše Cnet.
Možnosť posielať informáciu z počítača do mozgu má byť v tomto prípade jednou z tých najdôležitejších. V prvom rade má Neuralink pomáhať ľuďom s rôznymi neurologickými chorobami tým, že čip stimuluje poškodené nervy a nervové synapsie. Inými slovami chce Musk pomocou čipu umožniť ľuďom, ktorí zostali na vozíku, opätovne chodiť. Na prezentácii sa dokonca nebál povedať, že v budúcnosti budú schopní obnoviť pohyb celého tela.
Okrem iného je čip schopný sledovať aj bežné veci ako tep, teplota, krvný tlak a dokáže monitorovať pohyb osoby. Tieto údaje už dnes dokážu pomerne presne sledovať aj inteligentné nositeľné zariadenia. Cudzie predmety v mozgu sa však postupom času degradujú a menšie sa rozkladajú naozaj až prirýchlo. Jeden z členov tímu na demonštrácii uviedol, že Neuralink chce bezpodmienečne zabezpečiť, aby bolo zariadenie schopné vydržať desaťročia v korozívnom prostredí, akým je práve mozog.
Okrem medicínskych ambícií má Musk aj tie svoje „sci-fi“ plány s technológiou Neuralink. Nie je žiadnym tajomstvom, že dnes už technika dokáže medzi sebou bezdrôtovo komunikovať rôznymi spôsobmi. Ak budeš mať kus tohto čipu aj v hlave, mohol by si tak bezdrôtovo komunikovať s inou osobou napríklad iba pomocou myšlienok. Musk to nazval ako konceptuálna telepatia.
Ďalším krokom je nadviazanie vhodného prepojenia medzi ľudskou a umelou inteligenciou. Pomocou Neuralinku by mohlo byť v budúcnosti možné ukladať si spomienky a tie si bude môcť používateľ následne kedykoľvek prehrať. Úplné sci-fi je v tomto prípade možnosť tieto spomienky stiahnuť a nahrať ich do hlavy úplne inej osoby.
Počas prezentácie sa tiež dostalo aj na otázku vytvárania „super-ľudí“. Kombinácia čipu v hlave a fotoaparátu by mohla človeku sprístupniť infračervené či röntgenové videnie.
Implementáciu má na starosti robot
Vložiť malý čip do ľudskej hlavy nie je žiadna sranda. Navyše ak ho treba stovkami elektród prepojiť priamo s mozgom, zaručene sa jedná o úkon, ktorý zrejme nezvládne ani ten najskúsenejší chirurg na svete.
Neuralink bude preto do mozgu vkladať špeciálny robot, na ktorom už spoločnosť Elona Muska pracuje. Ten je navrhnutý, aby sa počas operácie vyhol všetkým krvným cievam v mozgu. Malo by tak ísť o kompletný proces od otvorenia lebky, vloženia a spojenia čipu s mozgom až po následné zatvorenie lebky.
Keďže však ide o kus techniky v hlave, samotný čip bude musieť byť napájaný. O to sa postará bezdrôtové nabíjanie cez kožu. Samotné doladenie techniky do dokonalosti však má v tomto prípade pred sebou ešte poriadne veľa výziev.
Neuralink však raketovo napreduje. Niektorí zo zamestnancov sú dokonca znepokojení, pretože prechod z testovania na hlodavcoch na primáty bol veľmi rýchly vzhľadom na to, o akú dôležitú vec sa v tomto prípade jedná. Neuralink v súčasnosti zamestnáva približne 100 ľudí, no samotný Musk nakoniec dúfa, že ich bude viac ako 10 000.
Počas predstavenia Musk taktiež uviedol, že spoločnosť v júli získala označenie od americkej FDA pre „prelomové zariadenia“ a pripravuje sa na svoju prvú implantáciu do človeka, no nepovedal, kedy to hodlá spraviť. Musk minulý rok v júli uviedol, že pokusy na ľuďoch by sa mohli začať do konca roku 2020, aj keď spoločnosť nemá zatiaľ na takúto skúšku súhlas od úradov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Sci-fi „kladivo" je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
Z 0 na 100 za 3,2 sekundy a zvuk motora V8. Hyundai odhalil svoj nový pretekársky elektromobil (+VIDEO)
Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
Musk zvozil Trumpov obranný plán USA pod čiernu zem. Stíhačky F-47 označil za vážnu hrozbu
V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Známy reťazec stiahol z pultov obľúbené ovocie: Hrozí kontaminácia vírusom žltačky
Ako ísť do dôchodku v 35 rokoch: Investičný byt ti môže zabezpečiť pasívny príjem
Neviditeľná jazva v tvojom mozgu, ktorú zanechala pandémia, mení tvoje správanie, zistili vedci
30 minút jednoduchej aktivity prekvapuje aj skúsených diabetológov. S cukrom v krvi robí zázraky
„Telo má vlastný systém na likvidáciu rakoviny,“ hovorí popredný lekár. Takto ho aktivuješ
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Lietadlá súdneho dňa majú len dve krajiny. Rusko ich rozkráda, v USA chátrajú
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
Ruskí vojaci sa vzdali robotom. Na Ukrajine padol historický moment
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP