Otestovali sme Microsoft Flight Simulator – je to zážitok ako žiadny iný a má len krôčik od reality. Dokonalý však nie je
+Špičková grafika
+Detailné spracovanie lietadiel
+Realistický pocit z lietania
+Fyzika
-Často chybné a nekvalitné vykreslenie budov a ciest v mestách
-Nevyladená umelá inteligencia
-Zdĺhavé načítanie simulátora
Neuveriteľných 37 rokov v tomto novembri ubehne od prvého vydania leteckého simulátora, ktorý hráčov posadil do kokpitov a priniesol im simuláciu ovládania lietadiel. Posledného dielu zo série Microsoft Flight Simulator sme sa dočkali ešte v roku 2006 a odvtedy si dali vývojári dlhú pauzu, ktorá sa však pred pár rokmi skončila, keď začali s vývojom ďalšieho, doposiaľ najprepracovanejšieho a najrealistickejšieho dielu.
Počas písania tejto recenzie sa už s najväčšou pravdepodobnosťou dostal nový Flight Simulator 2020 aj do virtuálnych obchodov s hrami a predajní, kde bude dostupný až na 10 dvojvrstvových DVD nosičoch. Veľkosť tohto titulu je totiž naozaj ohromná. Pre inštaláciu je potrebných až 150 GB voľného priestoru, no to má svoj dobrý dôvod.
Ide totiž o aktuálne najkomplexnejší simulátor, aký dnes na trhu nájdeme. Microsoft totiž priniesol na svet niečo, čo má len malý krôčik od reality a už prvé uniknuté zábery napovedali, že budeme mať dočinenia s perfektným grafickým spracovaním reálneho sveta, ktorý si pozrieme z výšky tak, ako ho vidia piloti počas skutočného letu.
Najlepší zážitok si vychutnáš len s poriadnou mašinou a rýchlym internetom
Tento simulátor však povýšil na novú úroveň. Začnem však pozvoľne a hneď na úvod prezradím, že v prípade, ak by niekto zatúžil zalietať si v tomto simulátore, bude potrebovať aj poriadnu mašinu.
Vychutnať si plný potenciál titulu pre čo najreálnejší pocit z letu je totiž možné len pri tých najvyšších nastaveniach. Pravdaže, hru je možné rozbehnúť aj na výkonných strojoch, no pri nich si hráč neužije všetky tie detaily a špičkovú grafiku, na ktorej Microsoft tak tvrdo pracoval.
V mojom prípade som Flight Simulator 2020 testoval na zostave s procesorom Intel Core i7-9750H v spojení so 16 GB RAM a grafikou RTX 2060 od Nvidie. Ani to však nestačilo pre dokonalý zážitok z hrania. Hardvér za nárokmi simulátora na ultra nastaveniach príliš nestíhal, dôvod však treba hľadať aj inde – pri vykresľovaní prostredia.
Mestá a budovy pri preletoch sú totiž vykresľované zo serverov Microsoftu, konkrétne z cloudu Azure, kvôli čomu je potrebné mať pri hraní aj poriadne rýchly internet. Microsoft v tomto prípade pre ideálny zážitok odporúča pripojenie s rýchlosťou 50 Mbps. Pre plnohodnotné hranie je teda ideálny desktop s poriadnou výbavou, ktorá by zvládal vysoké nároky simulátora a zároveň vysokorýchlostné domáce pripojenie.
Prispôsob si nastavenia, aj malá zmena môže spraviť veľa
Rozhodne však odporúčam po prvom zapnutí titulu vyhrať sa s nastaveniami a nájsť čo najviac optimálne možnosti pre grafiku a zobrazovanie ďalších prvkov či využite asistenčných systémov v podaní umelej inteligencie. Kvôli komplexnosti celej hry to však nevyjde hneď na prvýkrát a môže nejaký čas trvať, pokým si hráč nájde tie najlepšie nastavenia, ktoré mu budú vyhovovať.
Nastavenia sa pritom netýkajú len grafického podania, ale tiež samotnej dopravy, prostredia v hre a už spomínanej umelej inteligencie. Aj také oblaky totiž dokážu ovplyvniť „fps“ a môžu mať dopad na celkový výkon počas hrania.
Poďme sa už ale pozrieť na to, čo tento takmer dokonalý simulátor ponúka. Počas testovania som mal k dispozícii plnú verziu aj s prémiovým obsahom, ktorá sa bude predávať za slušných 120 €. Základná verzia simulátora bude k dispozícii za 70 €, no netreba zúfať, už v nej hráč získa prístup k 30 ručne vymodelovaných letísk zodpovedajúcich im reálnej podobe. Bonusový obsah si teda môžeš dokúpiť aj neskôr, no ver, že už v základe budeš mať čo robiť s objavovaním realisticky vyzerajúceho sveta.
Po prvom rozbehnutí hry sa ti na plno rozbúcha aj hráčske srdce, ktoré bude uchvátené ohromnou grafikou. V tomto smere Microsoft dodržal to, čo sľúbil. Už samotné menu je ukážkou toho, čo môžeš čakať pri letoch. Keďže sa však ide o simulátor, nenájdeme tu žiadne levelovanie, žiadne misie, ale len 3 základné kategórie pre nastavenia a výber letov, nastavenia možností a hráčsky profil.
Tréning netreba podceňovať
Ideálne je cestu virtuálneho pilota začať tréningom, ktorý ti ukáže ako na to a naučí ťa ovládať vybrané modely lietadiel. Úvod simulátora rozhodne netreba podceňovať. Pokiaľ si nemal tú česť s predošlým simulátorom z roku 2006 alebo si si od pilotovania v hre odvykol, kurz od kopilota je prvým krokom, ktorý by mal na začiatok absolvovať každý hráč.
Microsoft vie, že hráča netreba vrhnúť hneď do náročných podmienok, a preto sa počas tréningu stretávame s jednoduchou Cessnou, ktorá je však ideálnym lietadlom na to, aby si si osvojil ovládacie prvky hry, riadenie lietadla a naučil sa základy potrebné k bezproblémovým letom. Spočiatku ťa teda zaúča kopilot, ktorý po splnení jednoduchých úloh za teba prevezme riadenie a môžeš sa vrhnúť do ďalšej časti tréningu.
V jeho závere však príde na rad prvý samostatný let, kedy sa už budeš musieť spoliehať len na vlastné zručnosti a zužitkuješ to, čo si sa v predošlých krokoch naučil. Nastavenie správnej rýchlosti, ovládanie klapiek, správna výška a mnoho ďalších parametrov má zásadný význam pri lietaní a pristávaní.
Stačí malá nepozornosť, nesprávna výška alebo náklon lietadla a dostať ho do stabilizovanej polohy nebude vôbec ľahké. Stále sa však bavíme o relatívne jednoduchej Cessne. Nezabúdaj, že simulátor ponúka celkovo až 30 modelov lietadiel, od malých vrtuľových lietadiel, cez tryskáče, až po najväčší Boeing a Airbus.
Skutočne skvelý pocit z lietania príde až na konci tréningu práve pri spomínanom samostatnom lete, kedy je potrebné s Cessnou poprvýkrát vzlietnuť, obletieť letisko na horskej plošine podľa stanovených bodov a následne úspešne pristáť a lietadlo zaparkovať.
Keď však prejdeš aj túto skúšku „ohňom“, čakajú ťa ešte ďalšie desiatky a povedal by som až stovky hodín skúmania a skúšania riadenia ďalších lietadiel. Každé z nich je špecifické svojimi vlastnosťami a ver, že tie Microsoft nastavil tak, aby sa čo najviac približovali realite. Koniec koncov, o tom tento simulátor je.
Najlepší letecký simulátor dáva hráčom voľnú ruku. Leť kamkoľvek sa ti zachce
Až po absolvovaní tréningu by si sa mal vrhnúť do plánovania vlastných letov. Pri nich som sa taktiež stretol s množstvom možností. Na výber je viacero variantov ako odštartovať. Okrem voľby počiatočnej a cieľovej destinácie si totiž hráč vyberá aj to, či bude s lietadlom začínať ešte pri terminálne, pri tankovaní, alebo priamo na štartovacej dráhe, kde bude lietadlo pripravené na vzlet. Rovnako tak si vyberá aj detaily pristátia.
V prípade potreby môže požiadať vežu o odtlačenie pracovníkmi letiska, ktorých riadi umelá inteligencia a po chvíli sa postarajú o vytlačenie lietadla z parkovacieho miesta, aby mohlo rolovať na štartovaciu dráhu. Taktiež je tu voľba začínať let s vypnutým alebo naštartovaným lietadlom. Pri takom Boeingu je potom na začiatku potrebné zapnúť všetky systémy, elektrický obvod, obrazovky a podobne. Skutočne precízne simulovanie pilotovania.
Prevzal si aj niekoľko prvkov z hier
Pre súťaživcov je však k dostupný aj režim s výzvami, v ktorých je potrebné splniť vybrané úlohy, ako napríklad pristáť na vybranom letisku podľa inštrukcií. Počas testovania ale bola dostupná len jediná výzva pre pristávanie s lietadlom na horskom letisku vo Francúzsku. Výsledné bodové hodnotenie sa navyše bude odvíjať od toho, ako hladko a presne dokáže hráč s lietadlom pristáť. A to veru vôbec nie je jednoduchá úloha.
Stačí malé vychýlenie od stredovej čiary, „hopnutie“ lietadla pri pristátí alebo vyššia rýchlosť a z výsledku ti systém odoberie veľké množstvo bodov. Tento systém je však z môjho pohľadu ideálnym pre ďalší dobrovoľný tréning pristátí a zároveň si hráč bude môcť v budúcnosti vyskúšať ďalšie letiská v rôznych kútoch sveta.
Opäť pripomínam, že všetky pristávacie plochy v hre skutočne existujú. Microsoft si dal záležať, aby ich verne napodobnil. Londýn, Berlín, Barcelona či Bratislava. Všetky letiská zodpovedajú realite, čo ocenia aj cestovatelia, ktorí ich skutočne navštívili. Nejde tu pritom iba o veľké letiská, ale aj malé pristávacie plochy, ktoré v simulátore nájdeme.
Okrem spomínaných výziev sú tu aj ďalšie „aktivity“. Simulátor ponúka ďalšie pristátia na letiskách v rôznych prostrediach, teda v zime, lete, alebo pri rôznych podmienkach počasia na vybraných letiskách. Druhým vítaným spestrením je celý let z bodu A do bodu B, kedy má hráč za úlohu splniť vopred daný cieľ a pristáť na určenom letisku, pričom let preverí všetky znalosti, ktoré získal ešte počas tréningu.
Dokonalé počasie má extrémne blízko k realite
Za čo tvorcom skladáme veľkú poklonu je spracovanie počasia. Hráč si pred letom i počas cesty môže nastavovať hustotu, množstvo a úroveň mrakov. To všetko v reálnom čase, čo ale vyvíja vyššie nároky na hardvér. Počas testovania sa mi navyše stalo, že pri úprave počasia došlo k pádu simulátora bez akéhokoľvek varovania a musel som začínať odznova.
Nie je to teda dokonalé, pri teste som mal totiž k dispozícii „preview“ verziu hry, no vzhľadom na to, že je oficiálna verzia na trhu v čase vydania recenzie len pár dní, hráči sa môžu stretnúť ešte s viacerými nedokonalosťami, ktoré musí tím vývojárov opravovať.
Samotné počasie je však skutočne špičkovo spracované, kvapky dažďa stekajú po oknách lietadla pri pohľade z kokpitu ako v realite, rovnako tak kvalitné sú aj búrky s bleskami, snežné búrky alebo letmý sneh a samozrejme krásne slnečné dni, počas ktorých sa lúče svetla odrážajú od krídel a konštrukcie lietadiel. Túto oblasť zvládol Microsoft na výbornú a dovolím si tvrdiť, že ide o vôbec najdokonalejšie spracovanie počasia, aké sme v hre mali kedy možnosť vidieť.
Komplexnosť simulátora je jeho najlepšou, ale aj najhoršou stránkou zároveň
Na Flight Simulator doposiaľ padali len slová chvály, hru však trápi aj niekoľko problémov, ktoré som v testovacej verzii zaznamenal. Počas letu, v prípade potreby pri vysokej rýchlosti alebo vzletu či pristávania, radí asistent hráčovi, ako má upraviť podmienky.
Pri vzlete napríklad odporúča zdvihnúť nos, ak má lietadlo dostatočnú rýchlosť, no na moje prekvapenie asistencia odporúčala stlačiť tlačidlo, ktoré slúžilo na náklon lietadiel smerom dole. Keby som sa mal držať takýchto inštrukcií, nevzlietol by som.
Rovnako tak nie je ideálne prenechávať riadenie lietadiel umelej inteligencii. Funkcia simulujúca autopilota, ktorá preberie riadenie počas letu, nie je vôbec spoľahlivá. Najlepšie ju hráč využije v prípade, ak vo vzduchu potrebuje rýchlo stabilizovať lietadlo, ale pre pristávanie bola umelá inteligencia nepoužiteľná. Vyskúšal som jej prenechať riadenie pri dvoch pristátiach, nezvládla ani jedno z nich.
V prípade prvého pokusu to nabrala s lietadlom priamo do stromov mimo letiska a v druhom prípade letisko minula o niekoľko kilometrov, no napriek tomu si veselo pokračovala ďalej v lete bez toho, aby sa vôbec pokúsila otočiť a znova pristáť s lietadlom. V tejto oblasti musia vývojári ešte poriadne zapracovať.
Microsoft má stále čo zlepšovať. Už teraz však dokázal, že vie vytvoriť najlepší letecký simulátor všetkých čias
Ide však o to, že Flight Simulator 2020 je natoľko komplexný, náročný a zložitý, že tím vývojárov bude mať aj naďalej plné ruky práce, aby doterajšie nedostatky opravil a simulátor vyladil. Práve komplexnosť celého simulátora je jeho nesmierne silnou stránkou, ktorá sa však často stáva aj prekážkou, a to nielen pri nárokoch na hardvér a internet.
Z môjho pohľadu ide o doteraz najdokonalejší simulátor s niekoľko málo prvkami z hier, ako napríklad rôzne výzvy a bodovací systém, či aktivity, ktorými si hráči môžu „vypilovať“ svoje letecké schopnosti vo virtuálnom svete.
Flight Simulator 2020 je však nesmierne kvalitný aj po grafickej stránke, hoci nie úplne dokonalý. Týmto narážam najmä na vykresľovanie miest a budov, s ktorými mali problém viacerí hráči už počas testovania pred vydaním.
Mnohé známe budovy a pamiatky sa na reálne stavby vôbec nepodobajú a v niektorých prípadoch sú ich napodobeniny len chabou snahou umelej inteligencie vykresliť niečo, čo v skutočnosti na danom mieste nenájdeme v takej podobe ako v simulátore. To je ale daň za najotvorenejší svet, aký si hráči mohli priať.
Lietať je možné prakticky kdekoľvek po celom svete, navštevovať môžeme každý kút planéty a lietať ponad oceány v grafike, ktorá na tých najvyšších nastaveniach vyráža dych. Prepracovanosť grafických prvkov počas letu robí z tohto simulátora to najlepšie, čo si môžu milovníci takýchto titulov želať.
Realistické spracovanie počasie je perfektné, odlesky slnečných lúčov od lietadiel, vody, mraky, dážď, sneh či námraza na lietadle tak dotvárajú unikátny zážitok počas letu, aký nezažijeme v žiadnom inom simulátore či hre. Rovnaké superlatívy by som využil aj pri samotnej fyzike a ovládaní lietadiel.
Takýto simulátor však nemusí byť pre každého. Bežného hráča, ktorý je zvyknutý skôr na akciu, rýchlosť či príbehové linky, môže prestať baviť po pár hodinách. Hráč, ktorý ale dokáže oceniť komplexnosť a možnosti tohto leteckého simulátora, si ho zamiluje a počas lietania si užije každý moment pri prelete ponad známe mestá, krajiny a miesta, ktoré by v reálnom živote možno nemal možnosť navštíviť.
Nech si však akýkoľvek typ hráča, tomuto simulátoru by si mal dať jednoznačne šancu. Kto vie, možno ťa zaujme natoľko, že si s ním budeš pravidelne krátiť dlhé chvíle. V takom prípade už ale siahni aj po lepšom joysticku, ktorý ešte viac zintenzívni celý zážitok z virtuálnych letov.
Hru poskytla na recenziu spoločnosť Microsoft
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
8.5/10
Teraz čítajú
Slováci stojaci za herným hitom hlásia novinku. Inšpirovali ju milované hry
Nikto jej neveril, hneď sa vypredala. Sony dalo svojmu žiadanému zariadeniu vymodlenú funkciu
Z Playstation sa stane veľmoc. Gigant chystá nákup, ktorý mu dá moc nad legendárnymi hrami
Legendárna hra je po 20 rokoch späť. Čakajú ťa exkluzívne bonusy a novinka, aká ťa zdvihne zo stoličky
Splnený sen. Ikonická herná séria je späť, v takejto podobe si ju ešte nevidel
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené