Sme opäť o krok bližšie k úplne bezpečnému a nehacknuteľnému internetu. Aspoň to tvrdia vedci z Argonského národného laboratória DOE (Department of Energy) Chicagskej univerzity vo svojej správe, o téme informoval portál Phys.

Argonské národné laboratórium na svojich stránkach informovalo, že na vývoji nehacknuteľného internetu sa podieľali vedci z viacerých amerických univerzít a priemyselnej praxe. Vedcom sa vo februári podarilo na predmestiach Chicaga vytvoriť 52 kilometrov veľkú „kvantovú slučku“, čím zároveň vytvorili jednu z najväčších kvantových sietí v krajine.

Pixabay

Kvantový internet

Realizovaný experiment je považovaný za jeden z pilierov pre vybudovanie celoštátneho kvantového internetu. Cieľom je vytvoriť nosné základy pre úplne bezpečnú počítačovú sieť založenú na vybraných vlastnostiach a javoch z kvantovej mechaniky.

Tieto javy vedcom umožňujú doslova teleportovať údaje na ľubovoľnú vzdialenosť. Americkí vedci by tak nadviazali na prelomový úspech vedcov z Technickej univerzity v Dánsku, ktorým sa podarilo teleportovať informáciu medzi dvomi kvantovými čipmi.

Jav, na ktorom je táto „teleportácia“ založená, sa nazýva kvantové zapletenie. Kvantové zapletenie je jav, pri ktorom sú dva fotóny, respektíve dve kvantové častice, vzájomne prepojené a zdieľajú svoje fyzické stavy nezávisle od toho, ako ďaleko sa od seba nachádzajú. Vedci pritom obraz kvantového zapletenia zachytili poprvýkrát iba nedávno.

V kvantových technológiách je jednotkou informácie kvantový bit – qubit. Qubit je jednotká odvedená od bitu (jednotka informácie), ktorá okrem hodnôt 0 a 1 môže nadobúdať obe hodnoty súčasne. Vedci preto veria, že prenos informácií prostredníctvom kvantového internetu v ktorom sú qubity navzájom kvantovo prepletené je takmer nemožné hacknúť.

Profesor David Awschalom z Argonského národného laboratória je presvedčený, že budúcnosť kvantových sietí spočíva na schopnostiach vedeckých pracovníkov presne syntetizovať a manipulovať hmotu na úrovni atómov až do takej miery, aby bolo možné kontrolovať a ovplyvňovať jednotlivé fotóny.

Vedci z DOE tiež vyhlásili, že medzi prvé subjekty, ktoré by využívali kvantový internet, by patril sektor bankovníctva, zdravotníctva, letectva a národnej bezpečnosti. Ak by sa kvantový internet dokázal osvedčiť v týchto sektoroch, je len otázkou času, kedy sa kvantový internet začne využívať aj na komerčné účely.

Vedci plánujú prepojiť všetky národné laboratória pomocou kvantovej siete

Ak všetky testy na vytvorenej kvantovej slučke dopadnú úspešne, vedci plánujú podniknúť ďalšie kroky, ktoré nás priblížia ku kvantovému internetu. Prvým krokom je prepojenie všetkých národných laboratórií DOE. Tých je celkovo 17 a rozprestierajú sa po celom území Spojených štátov, pričom vedci veria, že dokážu vytvoriť plnohodnotnú kvantovú sieť, ktorá bude prepájať všetky laborátoriá DOE v najbližších 10 rokoch.

Napriek tomu, že vedci si od kvantových technológií veľa sľubujú, uvedomujú si zároveň, že kvantové technológie sú veľmi náchylné na rušenie. To môže vzniknúť napríklad dôsledkom zmien teploty, kedy dochádza k sťahovaniu a rozťahovaniu optických vlákien.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú