Aj keď sme od medzihviezdneho cestovania ešte na míle vzdialení, napriek tomu je predmetom štúdií a dokonca aj práce lingvistov. Podľa nich by sa jazyk ľudí cestujúcich generačnou medzihviezdnou archou zmenil natoľko, že by mu obyvatelia na Zemi nemuseli viac rozumieť.

Portál Universe Today nedávno upozornil na zaujímavú prácu lingvistov Andrewa McKenzieho, docenta lingvistiky na univerzite v Kansase a Jeffreyho Punskeho, odborného asistenta lingvistiky na univerzite Southern Illinois, ktorej výsledkom bola štúdia publikovaná v žurnále Advanced Concepts Team Európskej vesmírnej agentúry.

Cesta, ktorá zmení jazyk

Celý koncept štúdie spočíva v medzihviezdom cestovaní, pod ktorým si môžeme predstaviť obrovskú viacgeneračnú archu plnú ľudí, fauny a flóry, na ceste k novým planétam. Pomocou takejto archy by ľudia mohli po mnohé generácie kolonizovať vesmír. Veľké medzihviezdne plavidlo by však pre jej obyvateľov predstavovalo aj niekoľko nevýhod.

Zobraziť celú galériu (4)
Príklad vesmírnej lode Avalon z filmu Pasažieri. Zdroj: Sony Pictures

Počas dlhej plavby sa na palube medzihviezdneho plavidla narodí a vyriastie niekoľko generácií ľudí v uzavretom prostredí, čo by mohlo viesť ku všetkým možným druhom biologických problémov alebo mutácií, ktoré sa jednoducho nedajú predvídať. Podľa vyššie uvedenej štúdie lingvistov existuje šanca, že k mutácii by došlo aj v prípade samotného jazyka.

McKenzie a Punske vo svojej štúdii diskutujú, ako sa v čase vyvíjali jednotlivé jazyky v prípadoch, keď sa spoločenstvá navzájom izolovali. Tento vzorec preniesli aj na medzihviezdnu plavbu loďou, ktorá zdieľa podobný scenár. Výsledkom je záver, že jazyk medzihviezdnych kolonizátorov by sa po čase mohol zmeniť natoľko, že mu ľudia na Zemi prestanú rozumieť.

História jazyka ukazuje, že po rokoch medzigeneračnej plavby by sme si nemuseli s cestovateľmi rozumieť

Ako jeden z mnohých príkladov uvádzajú príbeh Caxtonových „vajec“, ktorý pojednáva o cestách naprieč Anglickom v 15. storočí, kde cestujúci v rámci rovnakej krajiny zažívali jazykové bariéry. Ak by sme si tieto rozdiely vynásobili cestou dlhou napríklad 4,25 svetelných rokov k najbližšiemu hviezdnemu systému, jazyk by sa evidentne zmenil.

Zobraziť celú galériu (4)
Interiér lode Avalon, Zdroj: Sony Pictures

Obdobným spôsobom použili McKenzie a Punske príklady rôznych jazykových rodín na Zemi a spôsoby, akými vznikli nové jazyky v dôsledku vzdialenosti a času. Zistené údaje potom extrapolovali na rovnaký proces, ku ktorému by došlo v priebehu 10. a viac generácií medzihviezdneho, respektíve medziplanetárneho cestovania.

„Ak ste boli na tejto lodi už 10 generácií, objavili by sa nové koncepcie, nové sociálne problémy a ľudia by si vytvorili spôsoby, ako o nich hovoriť, a tie sa potom stanú slovnou zásobou konkrétnej lode. Ľudia na Zemi by nikdy nemali pojem o týchto slovách, pokiaľ by nebol dôvod povedať im o nich.

Čím ďalej by sa kolónia dostala, tým menej by komunikovala s ľuďmi, ktorí zostali doma. Generácie by šli ďalej a doma by nezostal nikto, s kým sa dá porozprávať. Navyše nie je toho veľa, čo by ste im chceli povedať, pretože by vašu správu dostali o niekoľko rokov a potom by niekoľko rokov trvalo dostať odpoveď späť,“ uviedol McKenzie v tlačovej správe.

Ďalším problémom, ktorý lingvisti identifikovali, je posunková reč. Tá si bude rovnako vyžadovať prispôsobenie členmi posádky, pretože niektorí sa narodia so sluchovým postihnutím. Vo všeobecnosti bez toho, aby niekto sledoval zmeny a snažil sa zachovať gramatické normy, bude jazyková divergencia nevyhnutná.

Na ceste za hviezdami nesmú chýbať lingvisti

Ako však lingvisti poznamenávajú, ani dodržiavanie noriem by nemuselo stačiť, pretože rovnako ako na lodi, aj na Zemi sa jazyk ďalej vyvíja. Ak sa potom medzihviezdne kolónie opäť stretnú po rokoch s novou vlnou prisťahovalcov zo Zeme, bez nejakých prípravných prostriedkov (napríklad komunikácia s kolóniou ešte predtým, ako sa stretnú) sa bude nová vlna potýkať s jazykovou bariérou a môže byť diskriminovaná.

Z tohto dôvodu odporúčajú, aby akékoľvek budúce medziplanetárne alebo medzihviezdne misie zahŕňali aj lingvistov alebo ľudí, ktorí sú vyškolení v tom, čo možno od tejto cesty očakávať. Ďalej odporúčajú, aby sa na palube medzihviezdnej kozmickej lode uskutočňovali ďalšie štúdie o pravdepodobných zmenách v jazyku, aby na ne bolo možné po rokoch reagovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú