Transplantácia ľudskej pečene je relatívne bezpečný zákrok. Vytvorenie pečene zo somatických buniek ľudského tela však už vzbudzuje rešpekt a budí v ľuďoch záujem. Tieto pečene boli v istom zmysle vyrobené v laboratóriu. Vedci totiž preprogramovali ľudské kožné bunky, aby vytvorili miniatúrnu ľudskú pečeň. Uspešný experiment môže byť základom na vyriešenie najväčšieho problému ľudí čakajúcich na darcov pečene, o téme píše portál Science Alert.

Ako sa im to podarilo? Tím vedcov odobral vzorky ľudských kožných buniek od skupiny dobrovoľníkov a  následne bunky pomocou rozličných transkripčných faktorov preprogramovali na indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPSC).

iPCS je typ kmeňových buniek, ktoré môžu byť „vytvorené“ zo somatických buniek (akékoľvek bunky s výnimkou pohlavných). Technológiu objavil japonský výskumník Shinya Yamanaka v roku 2006, pričom o šesť rokov neskôr získal za tento objav aj Nobelovu cenu.

Ďalším krokom bolo prinútenie pluripotentných kmeňových buniek k zmene na bunky pečene a ich umiestnenie do bioreaktoru, kde sa mali vyvíjať.

Zatiaľ čo teoretické zdokonaľovanie každého kroku tohto náročného postupu trvalo viac ako desať rokov, bunky v bioreaktoroch vytvorili mini-pečene v priebehu menej ako mesiaca. Pre porovnanie, tvorba ľudskej pečene v prirodzenom prostredí ľudského tela trvá približne dva roky.

Mini-pečene vypestované v bioreaktore v laboratóriu boli transplantované do tiel piatich krýs, kde nejaký čas bez problémov fungovali. Pixabay

Vedci potom tieto mini-pečene transplantovali do tiel pokusných zvierat. Pečeň krýs bola teda nahradená ľudskými bunkami, ktoré u týchto zvierat zastávali úlohu funkčnej pečene. Laboratórne krysy boli chované len s malo pravdepodobnosťou, že ich telá transplantáciu dôležitého orgánu odmietnu.

Po štyroch dňoch boli obetované vede a vedci ich dôkladne vypitvali, aby zistili, či pečene fungovali správne. Následné testy odhalili, že transplantované pečene vylučovali žlčové kyseliny a močovinu, čo znamená, že fungovali viac-menej bezproblémovo. Jedinými problémami boli početné trombózy a slabé zásobovanie krvou, tie však boli spôsobené len tým, že niektoré cievy neboli správne pripojené.

Prečo je táto správa taká dôležitá?

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov ľudského tela. Zapája sa do všetkých metabolických a iných významných procesov, ktoré v ľudskom organizme prebiehajú. Okrem spracovávania živín sa zaoberá aj ochranou tela pred toxickými látkami – chráni ho pred rôznymi infekciami. Môže ju postihnúť množstvo chorôb – známa je napríklad cirhóza, čiže stukovatenie pečene, kedy tento orgán zlyháva.

Pixabay

Takéto ochorenia často vedú k nutnosti pečeň transplantovať. Transplantácia pečene je pomerne bezpečný zákrok, prvá sa uskutočnila už v roku 1967. Portál ELTR uvádza, že v Európe sa transplantácii pečene každoročne podrobí až 7000 pacientov. Viac informácií o tejto téme nájdeš tu. Nový postup by však časom mohol transplantáciu úplne nahradiť.

Vo svete sa však vykoná ešte mnoho transplantácií pečene, kým bude táto technológia použiteľná v praxi. „Našim dlhodobým cieľom je vytváranie orgánov. Veríme, že raz dokážeme nahradiť darcovstvo orgánov,“ povedal Soto-Gutiérrez s tým, že niečo také bude možné až vo veľmi vzdialenej budúcnosti. Výskum bol publikovaný na portáli Cell Reports.

Niečo podobné sa však podarilo už vedcom z Brazílie. Minulý rok pomocou 3D biotlače vytlačili funkčnú mini-pečeň, ktorá funguje veľmi podobne ako skutočná ľudská pečeň. Písali sme o tom v tomto článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP