Otestoval som unikátny Asus notebook za 2799 € s dvomi displejmi. Pre koho je vlastne určený?
+Plynulé prepojenie dvoch displejov
+Výkon, nádherný 4K OLED panel
+Použitie prémiových materiálov
+Nadstavba OS zohľadňujúca druhý displej nie je nútená
-Vyššia cenovka
-Ergonómia klávesnice a myši
Niekoľko posledných dní som ako svoj denný počítač využíval Asus ZenBook Pro Duo. Hlavná myšlienka notebooku je zakotvená v implementácii dvoch displejov, ktoré zvýšia produktivitu kreatívcov. Čo však je pravdy na tomto pomerne silnom vyhlásení?
Rovnako ako mňa, tak aj všetkých naokolo na prvý pohľad zaujal druhý displej, kvôli ktorému sa klávesnica a touchpad museli posunúť nižšie, na podstatne nezvyčajnejšie miesta.
Tu však prichádzam k prvému kompromisu počítača, kedy sa naozaj pýtam, pre koho je tento stroj určený a ako by na ňom vyzerala každodenná práca.
Poďme si definovať, komu zariadenie bude dávať zmysel
Asus ZenBook Pro Duo je jeden z prvých notebookov, kde dva panely dávajú perfektný zmysel, a to najmä kvôli faktu, že Asus túto vymoženosť zbytočne softvérovo nesilil.
Prechod a kooperácia medzi displejmi funguje rovnako jednoducho a priamočiaro, ako keby si si pripojil druhý monitor. Windows sa k nemu správa bez okolkov a zbytočných softvérových nadstavieb, čo je obrovské plus.
Otázkou však je, či ide vážne o skvele umiestnenú a využiteľnú dotykovú plochu aj v reálnom svete. Je potrebné si uvedomiť, že laptop je prvotne navrhnutý pre profesionálov v oblasti audio/video produkcie a až následne pre hráčov a bežných konzumentov.
Kreatívne orientovaní používatelia budú z prítomnosti druhého displeja nadšení, teda minimálne do momentu, kým bude Asus ZenBook Pro Duo ich primárne zariadenie na stole. Vtedy dotyková plocha, na ktorú si bez problémov nahodia viaceré programy, bude pôsobiť ako príjemné rozšírenie pracovnej plochy.
Zmysel stráca v momente, keď do daného pracovného nasadenia zapojíš externé periférie ako je klávesnica alebo myš, ktorá je mimochodom pri tomto notebooku takmer povinná. Vtedy používanie a pozeranie na druhý monitor tak jednoduché nie je, keďže s najväčšou pravdepodobnosťou budeš mať zariadenia od seba vzdialené ešte o niekoľko centimetrov ďalej.
Po externej klávesnici v tomto prípade budeš siahať hlavne z dôvodu, že tá zahrnutá v rámci notebooku je umiestnená na úplnom kraji. Keďže sa notebook ešte o niekoľko milimetrov dvihne kvôli chladeniu, sklon je až moc agresívny k zápästiu. Na to však Asus myslel a do balenia pribalil podložku.
Klávesy, aj keď nepôsobia najprémiovejším dojmom, sú vynikajúco rozmiestnené a dobre podsvietené. Dotykový displej a klávesnicu na základni dopĺňa touchpad umiestnený na pravom okraji. Ten je aj napriek štandardom orientovaný vertikálne a v konečnom dôsledku plní funkciu poslednej záchrany.
Zamrzela ma obmedzená klikacia plocha, kedy je touchpad vo vrchnej časti úplne pevný, čo však môže byť dané prítomnosťou dvoch dotykových plôch. Jedna z nich zapína svetelnú číselnú klávesnicu, zatiaľ čo na protiľahlej strane si nájdeš tlačidlo kontrolujúce jas týchto číslic.
Gestá fungujú klasicky ako na tradičnom laptope s operačným systémom Windows, no na umiestnenie touchpadu si budeš musieť ako ja zvykať. Ako v prípade klávesnice, aj tu časom pocítiš zápästie, no už zo samotnej profesionality stroja s určitosťou ako prvú vec napojíš klasickú myš.
Na druhej strane by som rád pochválil implementáciu dotykovej číselnej plochy, ktorá premyslene využíva potenciál touchpadu aj inak, ako len na pohybovanie kurzorom.
Prémiové prevedenie dopĺňa nadpriemerná špecifikácia
Zariadenie ako celok pôsobí zodpovedajúco svojej cenovke. Celohliníkové telo ZenBooku je robustné a 2,5 kg váha nie je síce najpraktickejšia, no vzhľadom na hardvér prijateľná. Váha, rozloženie klávesnice, obrovský nabíjací adaptér a sotva päťhodinová výdrž batéria iba naznačuje, že tento notebook určite nie je určený na každodenné prenášanie, ale skôr sa ujme ako prenosná pracovná stanica, schopná víkendových výletov.
Kde notebook utvrdzuje svoje postavenie motivovaného pracovníka a profesionála, je pri 15,6-palcovom hlavnom displeji. Ten rozlíšením 3840 x 2160 pixelov pokrýva 89 % celej plochy a patrí medzi najkrajšie panely využité v notebookoch vôbec.
Veľkú rolu v tom zohráva použitie OLED technológie a široký farebný rozsah so 100 % pokrytím DCI-PC, ktorý ocenia najmä profesionáli orientovaní na fotografiu alebo tvorbu videí. Tých rovnako poteší farebný gamut 133 % sRGB a pri editácii aj jeho dotyková schopnosť.
Bežný užívateľ si tak môže užiť nádherný panel s extrémne sýtou čiernou farbou bez prítomnosti osvetlenia zboku ako v prípade LED displejov. Čerešničkou na torte OLED panelov je tak vysoký rozsah pozorovacích uhlov, kedy v prípade ZenBooku budeš hľadať konkurenciu len ťažko.
Tento nádherný stroj poháňa silný hardvér, no s prihliadnutím na cenu dovŕšujúcu 2800 € ide papierovo o rozhodne drahé zariadenie. Mnou testovaná konfigurácia v sebe skrýva minuloročný Intel Core i7-9750H Coffee Lake, ktorý pri frekvencii 2,6 GHz pracoval so šiestimi jadrami a dvanástimi vláknami.
Model má v ponuke aj Core i9 verziu, kde by sa určite koncová cena dala prijateľnejšie obhájiť, keďže táto Core i7-čka je často používaná aj v herne orientovaných zariadeniach s cenou okolo tisíc eur.
Notebook nie je mierený na hráčov. Neznamená to však, že je v tejto oblasti bez šance
Profesionalitu rovnako podrýva aj prítomnosť len 16 GB pamäte RAM, ktorá by rozhodne v notebooku určenom na hrubú prácu mohla byť aspoň dvojnásobná. Hlavnou prednosťou Asusu ZenBook Pro Duo je však grafická jednotka NVIDIA GeForce RTX 2060 so 6 GB pamäťou a podporou Ray Tracingu.
Ide o naozaj výkonný grafický čip, ktorý nezaháľa ani v oblasti hrania videohier. V kombinácii s vyššie spomínanými komponentami ponúka kvalitný zážitok, kedy by som sa nebál vizuál hier už dopredu nastavovať na vyššie detaily.
Pri Full HD rozlíšení je tak plynulosť v podobe 60 fps štandardom, no pri navyšovaní rozlíšenia vzniká potreba sa pozrieť pod kapotu jednotlivých hier a hľadať kompromis medzi úrovňou grafiky, rozlíšením a snímkovaním.
Kapitolou samou o sebe je tak prítomnosť Ray Tracingu, ktorý ako výdatný žrút výkonu vyzerá nesmierne dobre. Pri hraní Battlefield V s Ray Tracingom som rovno siahol po stredných až nižších detailoch a FullHD rozlíšení, čím som sa dostal bezproblémovo cez hranicu 55 fps.
Ako som sa už niekoľkokrát snažil naznačiť, Asus ZenBook Pro Duo nie je herný stroj, no vo chvíli, keď si budeš chcieť oddýchnuť od práce, nájdeš v útrobách nadpriemerný herný potenciál, kde pri streamovaní využiješ aj druhý displej.
Tak silná grafika rovnako pomôže pri editácii videí, vytváraní 3D modelov a aj v prípade všetkých graficky náročných programov. Projekty tak môžeš uložiť na extrémne rýchly PCIe x4 SSD disk, ktorý v mojom prípade disponoval kapacitou 500 GB.
Aby som laboratórne otestoval výkonnosť notebooku, podrobil som ho dvom základným benchmarkovým testom, vďaka ktorým viem jeho schopnosti porovnať s konkurenciou.
Prvým benchmarkom pri mojom testovaní bol slávny Geekbench 5. Mnou testovaná jednotka získala skóre výkonnosti jedného jadra 1184 a pri viacerých jadrách skóre 5099. Podobné skóre si odniesol napríklad herne orientovaný Asus ROG703 s procesorom Intel Core i9-8950HK a možnosťou taktovania. Na benchmarkovej stránke cpubenchmark.net tak procesor zasadený do Asusu Zenbook Pro Duo získal 11 513 bodov.
Druhým testom, ktorým si u mňa notebook prešiel bol Cinebench R15. V ňom si procesor viedol porovnateľne dobre, ako niekoľkoročné vlajkové lode od Intelu ako Core i7-3930K (CB skóre 1096) alebo Core i7-4770K (CB skóre 822).
Mnou testovaná jednotka Core i7-9750H si v tomto teste odniesla 1044 bodov pri testovaní viacerých jadier. Procesor v testovanom laptope sa radí do hrubého priemeru, čo pri pohľade na ostatné procesy, často určené výhradne pre stolné počítače, je určite vynikajúci výsledok.
Čísla na papieri a technická špecifikácia však neudávajú konečný výsledok a už vôbec nemusia odrážať cenovku daného zariadenia. Asus ZenBook Pro Duo je prémiové zariadenie, ktoré si vyššiu čiastku zaslúži už len vďaka prehĺbeniu myšlienky druhého displeja.
Ako spomínam v úvode, ten pôsobí nenúteným dojmom, nevyžaduje žiadnu náročnú nadstavbu priamo od Asusu a vynikajúco funguje v rámci operačného systému.
Nebojím sa povedať, že ASUS ponúkol revolúciu na poli pracovných laptopov
Míľnikom v používaní ScreenPad Plus s rozlíšením 3840 x 1100 je špeciálne menu skryté na ľavej strane obrazovky. To v sebe skrýva hneď niekoľko vítaných doplnkov, ktoré už tak príjemný zážitok posúvajú vpred.
Minimalistická šípka otvorí ponuku s viacerými možnosťami, kde nájdeš ovládanie jasu, Task Group, dedikované softvérové tlačidlo na výmenu scenérií medzi dvomi obrazovkami, prepínač medzi programami App Navigator, tlačidlo na zamykanie klávesnice a tradičnú ponuku s nastaveniami.
Napravo od menu je tak umiestnená ponuka s ikonami aplikácií, fungujúca ako ponuka rýchlych akcií. Tento priečinok si tak jednoducho môžeš prispôsobiť podľa seba. Okrem tradičných aplikácií ako je webový prehliadač, Spotify alebo Steam tak v tejto ponuke nájdeš aj numerickú klávesnicu a jednoduchý editor pre písanie rukou, appstore a informačný hub zariadenia, MyAsus. Obchod s aplikáciami tak v sebe skrýva hneď niekoľko programov známych firiem ako Adobe, Dashlane a niekoľko ďalších.
Zaujímavou a mnou často využívanou vlatnosťou je práve zjednocovanie programov. V tejto časti som si na jeden zo štyroch skupín navolil, aké rozloženie aplikácií preferujem na oboch displejoch. Následne aj po reštartovaní počítača som uložené rozloženie našiel v menu a jednoduchým klikom tak naraz otvoril aj štyri programy, ktoré sa mi rozložili na ploche presne, ako som si ich uložil.
Následne som často využíval hardvérové tlačidlo pre výmenu programov medzi oboma displejmi, kedy som jednoduchým stlačením program z primárneho displeja vymenil za Spotify z menšieho panelu nad klávesnicou.
Dôvod, prečo spomínam toto tlačidlo práve v tejto časti recenzie, je, že rovnaká vymoženosť po softvérovej stránke sa skrýva aj v rámci menu ScreenPadu Pro. Kde som však využitie nenašiel, je zamykanie klávesnice, ktoré sa rovnako dočkalo dedikového softvérového tlačidla.
Stĺpec s ikonami uzatvára už len menu s nastaveniami, kde si môžeš jednoducho meniť, aké veľké okno sa má štandardne zobrazovať, aké rozlíšenie má ScreenPad mať a vo všeobecnosti funkcionality, ktoré chceš aby sa zobrazovali.
Čo Asus-u kvitujem, je nenásilná implementácia softvérových doplnkov do každodenných úloh. Dve nesmierne nápomocné oblasti sa týkajú organizácie okien. Prvá z nich vyskočí vo forme jednoduchej ponuky pri premiestňovaní okien vo Windowse, kedy softvérová nadstavba ponúkne, či chceš dané okno pripnúť na primárny / sekundárny displej, alebo daný program roztiahnuť cez obe plochy.
Druhá softvérová pomocná ruka sa týka len menšieho displeja, kedy pri organizácii okien systém sám ponúka tri oblasti, kde dané okno pripnúť. Pri presúvaní okien sa tak vo vrchnej časti objavia tri polia, vďaka čomu si bez väčšej námahy môžeš rozdeliť plochu na tretiny.
Stylus a ErgoLift sú len pridanou hodnotou, ktorá sa počíta
Súčasťou balenia je aj stylus, ktorý si určite nájde využitie u umelecky orientovaných používateľov. Aj keď nejde o najprelomovejšie dotykové pero na trhu, svoje predpoklady spĺňa viac než dobre, a v kombinácii s druhým displejom ide naozaj o vynikajúci zážitok. Stylus si na sebe našiel miesto aj pre dva dedikované tlačidlá, ktorým môžeš prideliť rôzne funkcie aj v rámci špecifického softvéru tvojej voľby.
Pohodlnosti rovnako nahráva fakt, že základňa notebooku je vyvýšená, čo okrem chladenia zabezpečuje aj lepší uhol pri užívaní druhého, matného displeja. ErgoLift, ako Asus pomenoval tento zdvih, však nie je najprijateľnejší pri písaní, čo ale vyrieši spomínaná podložka.
Tento vyvýšený dizajn zabezpečuje, aby sa výkonný hardvér dokázal dostatočne chladiť. Pri vykonávaní testov a následnom hraní sa teploty dokázali vyšplhať až na nepríjemných 99 °C, kedy bol laptop nielen hlučný, ale v určitých momentoch neznesiteľne horúci. To trvalo však len chvíľu, kým sa zariadenie ochladilo. Teploty sa ustálili aj o dve desiatky stupňov nižšie a notebook bol naďalej použiteľný.
Hluku v podobe ventilátora som sa však pri napojenom adaptéri nezbavil nikdy, keďže ten sa automaticky spúšťal už pri základných úlohách. Na batérii tak zariadenie už tradične stráca nadpriemerný výkon a tým pádom aj potrebu zapínať ventilátory. Vtedy sa teploty skalopevne držia medzi 50 až 60 °C.
Profesionáli rozhodne ocenia aj širokú škálu portov, kde dvom USB 3.1 portom druhej generácie sekunduje dnes už takmer štandard drahších zariadení, Thunderbolt 3. Asus však nepochopiteľne nezahrnul v takto orientovanom zariadení čítačku kariet, ktorá fotografom a kameramanom bude chýbať ako soľ. Na druhej strane sa teším plnohodnotnému HDMI portu a 3,5 mm jacku.
Bezpečnosti zariadenia kraľuje až zázračne spoľahlivé a nesmierne návykové Windows Hello. Rovnako nadšený ostávam aj z bezdrôtovej rýchlosti zariadenia, o ktorú sa stará dvojica Bluetooth 5.0 a Wi-Fi s najnovšou verziou protokolu IEEE 802.11ax, všeobecne označovaným ako Wi-Fi 6.
Čerešničkou na torte už tak nadpriemerného zážitku je implementácia dvojice hlasových asistentov. Tradičnú Cortanu v tomto zariadení dopĺňa Alexa od Amazonu, ktoré vďaka štvorici mikrofónov fungujú takmer stopercentne.
Zmiešané pocity tak mám z ozvučenia Harman Kardon. Zvuk vychádzajúci z reproduktorov umiestnených šikovne na boku je čistý a bohatý, čo však podráža maximálna hlasitosť. Tá je v porovnaní s konkurenciou na podstatne nižšej úrovni, čo je pri tak nádhernom zvuku obrovská škoda. Aj napriek nižšej maximálnej hlasitosti je prítomnosť certifikácie Harman Kardon citeľná.
Zhodnotenie
Asus ZenBook Pro Duo rozhodne nie je zariadenie pre bežných používateľov. S rovnakou určitosťou dokážem povedať, že tento pracant s dvomi displejmi nie je notebookom pre každého kreatívca. Asus ZenBook Pro Duo stavia svoju reputáciu na použiteľnosti druhého displeja v prenosnom zariadení, čo sa Asus-u podarilo veľmi dobre.
Podobne špecifikované notebooky si dokážeš kúpiť aj o tretinu lacnejšie, no to nutne nemusí znamenať, že tento je predražený. Asus Zenbook Pro Duo ponúka exkluzívny zážitok v tele prenosného počítača s nadpriemerným výkonom a nádhernými displejmi, ktoré sa pri konkurencii hľadajú len ťažko. Stojí ale takmer tisícka za sekundárny displej? Ak ju dokážeš pri svojom pracovnom nasadení využiť, rozhodne áno.
To, akým nenúteným spôsobom Asus implementoval dotykovú plochu do notebooku, je drobnou revolúciou na trhu, ktorú žiadny konkurenčný produkt nedokázal napodobiť. Je potrebné si však uvedomiť, že nejde o náhradu za sekundárny monitor, ktorý by vo väčšine prípadoch stál rozhodne menej ako štyri cifry, ale skôr o nový spôsob pristupovaniu ku kreatívnej práci.
Skôr ako prenosné zariadenie by som Asus ZenBook Pro Duo definoval ako prenosnú pracovnú stanicu. Dodávaná lišta ku klávesnici je pri dlhších pracovných sedeniach nutnosťou a rovnaký osud zdieľa aj touchpad, pôsobiaci ako posledná záchrana v prípade absentujúcej externej myši. Pre Asus ZenBook Pro Duo bude jeho majiteľ v prípade práce potrebovať väčší priestor, ktorý pri cestovaní vlakom nenájde.
Hráči sú v myslení tohto notebooku až na poslednom mieste, no aj tí si prídu na svoje. Hlavnou prednosťou zariadenia je grafika od Nvidie s podporou Ray Tracingu. Kvôli tomu by som si však zariadenie nekupoval, keďže RTX 2060 je len akási vstupná brána a párty trik pred kamošmi.
Ray Tracing tu prítomný je, no nie bez kompromisov. Kde však Asus kompromisy neurobil, je to pri voľbe nádherného dotykového OLED panela so 4K rozlíšením a pri použitých materiáloch.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené