Vedci z univerzity Ben Girion v Izraeli sú zodpovední za nájdenie ďalšej možnosti získavania údajov z počítača, ktorý nie je pripojený k sieti. Nový systém sa nazýva POWER-SUPPLaY a dáta dokáže získavať na základe ultrazvuku, ktorý vydáva zdroj počítača, informuje TechPowerUp.

Za vynájdením tejto metódy stojí doktor Mordechai Guri, ktorý má na svojom konte viacero podobných techník na získavanie dát z počítačov, ktoré sú úplne odizolované od akejkoľvek siete. V širšej podstate sa považuje za nemožné hacknúť počítač, ktorý nie je pripojený k internetu alebo ktorý nevyužíva napríklad WiFi či Bluetooth.

Metóda s názvom POWER-SUPPLaY však tento mýtus čiastočne búra. Technológiu predstavuje špeciálne naprogramovaný malvér, ktorý číta dáta z počítača a následne ich kóduje tak, že mení výkon procesora, čím sa mení aj odber prúdu zdroja počítača. Zmeny vo výkone zdroja následne menia ultrazvukovú frekvenciu, ktorú zachytí hocijaké zariadenie schopné registrovať ultrazvuk. Ultrazvuk, ktorý vydáva zdroj pri svojom chode, sa pohybuje v rozmedzí od 20 kHz do 20 MHz a pre ľudské ucho je nepočuteľný.

Ako píše portál Tom’sHardware, prenos ultrazvuku je možný až na vzdialenosť 5 metrov. Ako však doktor Guri uvádza vo svojej štúdii, táto metóda skôr slúži iba na demonštrovanie, že v prípade kybernetickej bezpečnosti existuje aj hrozba podobného charakteru. Rýchlosť posielania dát touto metódou je iba 50 bitov za sekundu, respektíve 22,5 kB za hodinu, čo predstavuje ekvivalent približne 10 000 slov čistého textu.

Ako sme spomínali už na začiatku, technológia iba čiastočne búra mýty, že počítač je bez prístupu k sieti nehacknuteľný. V tomto prípade tvorí kameň úrazu nutnosť nahrať malvér do cieľového počítača. Bez pripojenia k sieti je ho nutné nahrať fyzicky, no ak by mal hacker fyzický prístup k cieľovému zariadeniu, v takýchto prípadoch existujú oveľa efektívnejšie spôsoby, ako z neho získať potrebné dáta.

Na podobnom princípe fungovania sú založené aj ostatné Guriho metódy získavania dát z počítačov odpojených od internetu. V minulosti vytvoril malvér, ktorý dokáže meniť frekvenciu blikania diódy pevného disku, meniť jas obrazovky počítača či meniť vibrácie ventilátora. Vo všetkých prípadoch je ale nutné do cieľového zariadenia dostať potrebný malvér.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP