Jedným z najzáhadnejších objektov vo vesmíre sú čierne diery, ktoré pútajú nielen obdiv laikov, ale veľkú pozornosť vedcov. Nedávno však astronómovia počas pozorovaní narazili na jedinečný jav, ktorý vo svojej základnej teórii vysvetlil jeden z najznámejších fyzikov minulosti. Astronómovia narazili na hviezdu obiehajúcu okolo čiernej diery, ktorej orbitálna dráha nadobúda tvar, aký v teórii relativity popísal už Albert Einstein, informuje CNN.

Vedci zaoberajúci sa výskumom vesmíru sa už neraz presvedčili o pravdivosti teórií Alberta Einsteina, ktorý vo svojich myšlienkach už v minulosti sformuloval javy, na ktoré ľudstvo narazilo omnoho neskôr. Nový objav „tancujúcej“ hviezdy opäť potvrdil jednu z jeho teórií. Štúdia bola zverejnená aj v časopise Astronomy & Astrophysics.

Pozorovanie astronómov z Európskeho južného observatória odhalilo pomocou teleskopu VLT (Very Large Telescope) obežnú dráhu hviezdy pri čiernej diere, ktorá svojim tvarom pripomína rozetu, pričom vyvracia teóriu gravitácie Isaaca Newtona. Podľa Newtona by mala mať orbitálna dráha tvar elipsy, tak, ako je tomu v prípade mnohých planét a ďalších telies vo vesmíre, ktoré obiehajú okolo ďalších, väčších objektov.

Teória relativity v podaní Alberta Einsteina však hovorí o tom, že obežné dráhy okolo objektu nie sú uzavreté v elipse, ako to tvrdil Newton, ale prebiehajú ďalej v rovine pohybu, informoval vo svojom vyjadrení riaditeľ Inštitútu Maxa Plancka pre mimozemskú fyziku, Reinhard Genzel.

Unikátny objav, ktorý predpovedal Einstein už pred storočím

Astronómovia pozorujú hviezdu, pomenovanú ako S2, už nejaký čas. Tá obieha okolo čiernej diery vzdialenej zhruba 26 000 svetelných rokov od Zeme a nachádza sa v centre našej Mliečnej dráhy, informuje Live Science. Pozorovaniami zistili, že táto hviezda nemá uzavretú obežnú dráhu v tvare elipsy, ale miesto toho jej orbitálna dráha pripomína akýsi „tanec“ a dosahuje tvar podobný rozete nakreslenej pomocou spirografu (geomterická pomôcka pre kreslenie špirál, pozn. redakcie).

ESO/L. Calçada/spaceengine.org

Nenechaj si ujsť
Astronómovia našli hviezdu, ktorá okolo seba strháva časopriestor. Potvrdzuje Einsteinove najzásadnejšie teórie

Každú takúto orbitu pritom hviezda dosiahne za 16 rokov, pričom v najtesnejšom priblížení k tejto čiernej diere dosahuje hviezda rýchlosť približne 3 % rýchlosti svetla vo vákuu, teda zhruba 8 993 774 m/s.

Takýto jav je tiež známy ako Schwarzschildova precesia, avšak doteraz nebol zaznamenaný pri hviezde obiehajúcej okolo čiernej diery. Efekt pritom popísal Albert Einstein pred viac ako 100 rokmi a definoval účinok nekonečne malého objektu obiehajúceho okolo oveľa väčšieho objektu.

Prvým dôkazom tejto teórie relativity bola obežná dráha Merkúru okolo Slnka a teraz sa astronómom podarilo potvrdiť rovnaký jav po storočí znova. Overeniu tohto javu pritom predchádzalo až 300 pozorovaní vedcov pomocou teleskopu v Čile.

Tento nový objav im pritom môže pomôcť pri presnejších výpočtoch týkajúcich sa druhov a množstva hmoty v strede našej galaxie. Zároveň im to môže pomôcť k lepšiemu pochopeniu samotného vzniku masívnych čiernych dier.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú