Veda a technika idú dopredu míľovými krokmi, čoho najlepším dôkazom je nespočetné množstvo rôznych vynálezov, ktoré ľudia uviedli do praxe najmä v posledných desaťročiach. Medzi týmito vynálezmi sa občas nájdu také, nad ktorými aj v redakcii len nechápavo krútime hlavou. Do tejto kategórie patrí aj inteligentná toaleta od vedcov zo Stanfordskej univerzity, o ktorej informuje portál Business Insider.

Vynález sa podľa výskumu v časopise Nature oficiálne volá „Montovateľný toaletný systém pre osobné monitorovanie zdravia pomocou analýzy exkrementov“. Tento pomerne kostrbatý názov naznačuje, že zariadenie bude v istom zmysle podobné inteligentným hodinkám, ktoré sú v poslednom období na vrchole svojej slávy. Dáta o zdravotnom stave z hodiniek však nebudú nikdy také presné ako údaje získané týmto zariadením.

Inteligentná toaleta má analyzovať moč a exkrementy za účelom skorého odhalenia rôznych druhov chorôb. Nature Biomedical Engineering

Systém totiž využíva kamery a senzory s cieľom odhaliť možné choroby, keďže z moču a stolice sa dajú získať nielen údaje, čo človek jedol a pil, ale tiež prítomnosť rakovinových buniek. Mohol by tak pomôcť v boji proti rakovine hrubého čreva či prostaty.

„Každý používa toaletu, doslova sa tomu nedá vyhnúť. To jej dáva veľkú možnosť odhaliť chorobu ešte v počiatočnom štádiu,“ hovorí v tlačovej správe hlavný výskumník Sanjiv Gambhir zo Stanfordskej univerzity. Všetky získané dáta sú automaticky odosielané a ukladané na zabezpečený cloud.

Napríklad v domácnosti však toaletu pochopiteľne využíva každý jej člen. Vedci mysleli aj na toto, a preto vybavili splachovaciu páku snímačom odtlačkov prstov. Pre stopercentné zabezpečenie však pridali pomerne kontroverznú súčiastku – kameru.

Tá na základe biometrických údajov análneho otvoru zabezpečí, že zistené údaje budú priradené správnemu človeku. „Viem, že to znie zvláštne, ale už surrealistický maliar Salvador Dalí (1904-1989) zistil, že ľudský konečník, podobne ako odtlačok prsta, je u každého človeka jedinečný.“ vysvetľuje pre The Verge ďalší vedec, Seung-min Park, ktorý sa takisto podieľal na výskume.

Moč sa analyzuje pomocou viacerých faktorov, dôležité sú rýchlosť a trvanie toku, celkový objem či prípadná prítomnosť krvi. Zo získaných dát sa dá určiť napríklad zápal mechúra, obličkové kamene alebo zlyhanie obličiek.

kampan zadarmo od startitup

Pri stolici sa hodnotí jej hustota, objem a možná prítomnosť krvi či iných látok, ktoré by sa u zdravého človeka nenašli. Tím vedcov by chcel tieto údaje časom sprístupniť lekárom, ktorí by boli na vznikajúcu chorobu pacienta upozornení systémom.

Vedci zo Stanfordskej univerzity si toto zariadenie v budúcnosti vedia predstaviť ako bežnú súčasť priemernej kúpelne. Pixabay

Mať kameru v záchodovej mise je však pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné – ide predsa o naše najintímnejšie časti tela. Hoci sa podľa vedcov fotografie nikam neukladajú a slúžia len na identifikáciu, zdá sa, že ľuďom takáto forma zdravotnej starostlivosti naozaj nie je príjemná.

Keďže kamera je umiestnená v takom uhle, že u žien by okrem identifikácie konečníka snímala aj oblasť genitálií, prvý prototyp vedci testovali len na skupine 21 mužov. Aktuálne sa sústredia na výrobu druhého modelu inteligentnej toalety, ktorá má zabezpečiť presnejšie údaje a iný uhol snímania konečníka.

Vzhľadom na to, že zariadenie je vytvorené ako doplnok k bežnej toalete, jeho cena sa má pohybovať medzi 300 a 600 dolármi za kus, podobne ako inteligentná záchodová doska od Xiaomi.

Hoci si inteligentnú toaletu asi nevieme predstaviť inak ako súčasť ambulancie obvodného lekára, prípadne na niektorých oddeleniach v nemocnici, vedúci výskumu, Sanjiv Gambhir, si myslí, že inteligentná toaleta bude v budúcnosti bežnou súčasťou priemernej kúpeľne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú