Koronavírus je do dnešného dňa potvrdený v takmer 110 000 prípadochpričom počet ľudí, ktorí mu podľahli, atakuje viac ako 3800. Prvé prípady zaznamenali už aj na Slovensku. Úmrtnosť je síce stále „len“ okolo 3,5 %, no nie je vylúčené, že s počtom narastajúcich prípadov sa toto číslo bude zvyšovať. Najviac ohrozenou skupinou sú pritom starší ľudia a tí, ktorých imunita je oslabená.

Pravdou ostáva, že väčšinou má ochorenie mierny priebeh, ktorý je podobný chrípke a lieči sa tak dostupnými liekmi. Snaha vedcov je však prísť na účinnú protilátku, ktorá je priamo určená na boj s týmto vírusom. To však vôbec nie je jednoduché, aj vzhľadom na to, že vírus medzičasom zmutoval a dnes sú známe jeho dve podoby.

Oak Ridge National Laboratory

Do hľadania lieku sa preto pustili aj vedci z Národného laboratória v Oak Ridge, ktoré patrí pod Ministerstvo energetiky USA. Využívajú pritom jeden z najsilnejších superpočítačov na svete, Summit, ktorý je založený na architektúre od IBM.

Pomocou neho vytvorili počítačový model, ktorý identifikuje tisícky zlúčenín s molekulou, ktorá sa pravdepodobne dokáže viazať na glykolyzovaný proteín Spike vo víruse a blokovať ho, čo by zabránilo jeho infikovaniu ľudských buniek – píše TomsHardware.

Zdroj cenných informácií v ďalšom boji

Superpočítač Summit disponuje obrovským výpočtovým výkonom. Je zložený z 220 800 procesorových jadier (9 216 procesorov IBM Power9), viac ako 27 000 grafických kariet Nvidia V100 Tensor Core (188 416 000 CUDA jadier), 9,2 PB pamäte a 250 PB NVRAM úložného priestoru. Nie nadarmo ide o najvýkonnejší počítač na svete. Aj vďaka jeho pomoci tak môžu vedci dosiahnuť nové informácie, ktoré im pomôžu pri ďalšom boji. Stojí pred ním však neľahká úloha.

Z viac ako 8000 molekulových zlúčenín bolo vybraných 77, ktoré majú najväčší potenciál a budú terčom ďalšieho skúmania. Ak by sa vedcom podarilo nájsť tú správnu, pravdepodobne by dokázali nájsť úspešnú protilátku s vysokou mierou účinnosti. Práve počítač ich má experimentálne overiť, čo vzhľadom na jeho výkon bude trvať len 1 – 2 dni. Vedci teda nepredpokladajú, že priamo nájdu nový liek v boji proti Covid-19, avšak zistenia by mohli poslúžiť ako cenné informácie do budúceho výskumu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú